Devrim Nedir? Politik Devrimler

Devrim Nedir? Politik Devrimler
24.08.201514:24

Devrim, iktidar ve organizasyon yapısında kısa sürede farklılık gösteren köklü değişimdir. Devrim hakkında detaylı bilgiler vererek yaşanılan bazı politik devrimleri sizlere anlatacağız.

Haber güncelleme tarihi 24.08.2015 15:40

Devrimler niteliğine göre ve hedeflerine göre farklı bir şekilde adlandırılır. Devrimleri yapılış amaçlarına göre; politik, kültürel, felsefi, teknolojik şeklinde çeşitli kategorilere ayırmak mümkündür. Devrim kelimesi genellikle politik devrimleri çağrıştırır. Politik devrimlerde kendi içinde amaçlarına göre ayrılır. Bunlar, Marksist devrimleri; brujuva, proleter, sosyalist gibi türlere ayrılır. Kültür, ekonomik ve sosyal açıdan da politik temelli devrimler söz konusudur. Devrimler, kısa zamanda ve büyük değişim olarak tanımlanır. Eski dilde ihtilal ve inkılap olarak aynı anlamda kullanılmıştır. Atatürk’ün yapmış olduğu yenilikleri devrim olarak saymak mümkündür.

Politik Devrimler

devrim3.jpg

İnsanlık tarihi boyunca birden çok köklü değişim yaşanmıştır. Zorlu, baskıcı, kanlı, barışçıl yollarla sağlanan değişikliklerin büyük ve ani olanlarını devrim olarak tanımladık. Bir şeyin devrim olabilmesi için ani ve kısa bir sürede gerçekleşmesi gerekir. Bundan yola çıkarak devrim olabilecek oluşumların bazılarını sizlere aktaracağız. Bütün politik devrimler lider kadrolar tarafından yapılmış ve tabana yayılmamıştır. Mesela Rus Devrimi’nde milyonlarca köylü komünizmden bihaberdi, çoğu yere ekmekler vaat edilerek insanların bu devrime uymaları sağlandı. Sonra da komünist devletin yıkılmasında Rus milliyetçiliği ortaya çıkmış oldu. Eğer bu devrim halkın devrimi ve isteği üzerinde yapılsaydı o zaman kalıcılığı söz konusu olabilirdi. Ancak yapılan devrimi halkın idrak etmemiş olması ve sadece uygulamada gerçekleştirilmesi bu devrimin devam etmemesine neden olmuştur.

Amerika Devrimi; eşitlik ve adalet için oldukça önemli olan bu devrim sadece beyazların haklarını savunuyordu. Sadece beyazlara haklar vaat eden bu devrim de toplum açısından bir kapsayıcılığa sahip değildir.

Fransız Devrimi/ Halk Devrimi

devrim

Fransız Devrimi, baskı ve zulme karşı olarak yapılmış bu devrim bütün dünya uluslarının hareket etmesini sağladı. İmparatorlukların yıkılmasına ulus devletlerinin inşasına neden olan Fransız Devrimi'nin, bu kadar büyümesinin nedeni halk temelli olmasıdır. Halkın arayışları ve zulme karşı yapılan bu devrim insanlık tarihi açısından oldukça önemlidir.

Bakıldığı zaman devrimleri ayırmaksızın devrimlerin bencillik izi taşıdığını görüyoruz. Ani değişimler ve yapılanmalar insanlık için kalıcı olur mu, ya da ani değişiklikler insanlar tarafından bir anda benimsenebilir mi? Politik devrimlerin ani ve liderler tarafından yapılması halkın fikrinin sorulmaması, baskı ve zorbalıkla halka empoze edilmesi diktatörlüğe ve kötü bir oluşuma yol açmıştır.

Yeşil Devrim Nedir?

Devrimden konuşmuşken yeşil devrimi es geçmek olmayacaktır. Hep zarar getirebilecek devrimlerden söz etmek doğru olmayacaktır. Yeşil Devrim dediğimiz doğayı, canlıların hayatlarını korumak ve onların hayatta kalmaları için yapılan bir devrim olarak tanımlayabiliriz. Canlıları öldürerek aslında insanları öldürdüğümüzün farkında değiliz. Ağaçları keserek bir insanın nefesinin kestiğimizin farkında değiliz. Gelin doğaya kucak açalım ve yeşil devrime destek verelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
9
14
3
5
2
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.