Rene Descartes Sözleri, Descartes Felsefi Sözleri, Resimli Descartes Alıntıları

Rene Descartes Sözleri, Descartes Felsefi Sözleri, Resimli Descartes Alıntıları
07.01.201618:00

Rene Descartes Sözleri içerisinde en güzel sözleri bulabilir etkileyici anlamlı, özlü ve resimli Descartes sözlerini sosyal medya hesaplarından paylaşabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 05.11.2020 12:19

Descartes Sözleri

Sitemizde güzel sözler ve özlü sözler kategorisinde de yer alan, güncellenmiş ve en yeni Descartes sözleri resimli olarak listelenmiştir. Sizler de en güzel felsefi sözler üstadı Descartes'in güzel sözler ve alıntılarını sosyal medya hesaplarından resimli olarak paylaşabilirsiniz. İşte, sizleri baş başa bırakacağımız en etkileyici ve anlamlı Descartes Sözleri…

Sizler için özenle seçtiğimiz felsefi sözlerin üstadı Descartes'e ait en güzel 5 söz önerisi;

1. Kesin olan bir şey var. Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek.

2. İnsanların gerçekten ne düşündüklerini öğrenmek için söylediklerine değil, yaptıklarına dikkat edin.

3. Düşünüyorum, o halde varım.

4. Aklın öğütlediği her şeyi tutkuya kapılmaksızın yerine getirmek için sağlam bir kararlılık gerekir. Bence erdem, bu karar sağlamlığıdır.

5. İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.


En Güzel Rene Descartes Sözleri

Descartes Sözleri

Unutma, sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığındır.

Şüpheyi, asla işlerimizi sevk ve idarede kullanmamalıyız.

Tanrı’nın varlığı, bir hakikati ifade eden geometrik teorilerden daha hakikidir.

Eğer gerçeği gerçekten bilmek istiyorsan, yaşamında bir kez olsun bütün şeyler hakkında şüphe et.

Aldatmaz olduğu için de Tanrı’nın bildirdiği doğrudur.

Descartes Sözleri

Benim bilgime güvenin bu bilgiler gerçekliği kanıttır kanıtlamak düşünmeyi gerektirir.

Tanrı’nın bilgisinin mükemmel olması ve onun aldanmaz ve aldatmaz olması inancı, vahyin temelini oluşturur.

İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

İlk bilgim bu sağlam bilgidir. Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim.


Descartes Felsefi Sözler

Descartes Sözleri

Felsefe bir bilimdir ve geometrik yöntemi metafiziğe uygulamak gerekir, felsefeyi kesin bir bilim yapmak için.

Bizim çıkış noktamız bireyin subjektivitesidir... Çıkış noktamızdan bakıldığında ‘düşünüyorum öyleyse varım’ gerçeğinden başka bir gerçek olamaz. Herhangi bir gerçekten önce, bir mutlak gerçek olmalıdır. Bu gerçeği kavramak basittir, zira bireyin varlığında mevcuttur.

Kesin olan bir şey var. Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmekse var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım.

Yalnızlık, bir daha kırılmayacağın ve üzülmeyeceğin bir huzurdur. Onu çekilmez yapan tek şey ise yenilmişlik duygusudur. Hiç kimseye yararlı olmamak, tam anlamıyla değersiz olmak demektir. Şüpheyi, asla işlerimizi sevk ve idarede kullanmamalıyız. Benim bilgime güvenin bu bilgiler gerçekliği kanıttır kanıtlamak düşünmeyi gerektirir. Hürriyete ve insanın kendi üzerinde kurduğu kesin egemenliğe bayılıyorum.

Hakikatte ancak ve yalnız Tanrı'dır ki tam olarak bilgedir, yani her şeyin hakikati hakkında tam bilgisi vardır; fakat denilebilir ki insanlar daha önemli hakikatler hakkında az ya da çok bilgi sahibi oldukları ölçüde, az ya da çok bilgelik sahibidirler. Bu noktada bütün bilginlerin hemfikir olamayacağı hiçbir şey bulunmadığını sanıyorum.

İlk olarak, açık bir şekilde bilmediğim bir şeyi asla doğru olarak kabul etmem. İkinci olarak, doğru çözüme ulaşmak için incelediğim konuyu mümkün olduğu ölçüde küçük parçalara ayırır, ondan sonra analiz ederim. Üçüncü olarak, küçükten başlayarak büyüğe doğru adım adım ilerleyerek düşüncelerimi netleştirmeye çalışırım. Nihayet, son olarak, her durumun sonucunu ortaya koyar ve genel olarak gözden geçiririm.

Felsefe bir bilimdir ve geometrik yöntemi metafiziğe uygulamak gerekir, felsefeyi kesin bir bilim yapmak için. Düşünüyorum, o halde varım. Varım; çünkü düşünüyorum, çünkü şüphe ediyorum. Sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığındır. Eğer gerçeği gerçekten bilmek istiyorsan, yaşamında bir kez olsun bütün şeyler hakkında şüphe et. Gerçek bilgi; yaparak, denenerek öğrenilen bilgidir. Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır. Aldatmaz olduğu için de Tanrı'nın bildirdiği doğrudur.

Descartes Sözleri

Kesin olan bir şey var. Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmekse var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım.

Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmekse var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum o halde varım. İlk bilgim bu sağlam bilgidir. Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim. Tanrı'nın varlığı, bir hakikati ifade eden geometrik teorilerden daha hakikidir. Felsefe bir bilimdir ve geometrik yöntemi metafiziğe uygulamak gerekir, felsefeyi kesin bir bilim yapmak için.

Düşüncelerimizin haricinde, hiçbir şey tamamıyla bizim elimizde değildir. Her çözdüğüm matematik- problem daha sonra başka bir problemi çözmeye yardım edecek bir kural oldu.

"Felsefe sözünden "bilgeliği inceleme" anlaşılır. Bilgelikten de yalnız işlerimizde ölçülülük değil, aynı zamanda hayatımızı sürdürebilme, sağlığımızı koruma ve bütün zanaatların icadı için de insanın bilebildiği bütün şeylerin tam bir bilgisi anlaşılır. Bu bilginin böyle olması için de onun ilk nedenlerden çıkarılmış olması gereklidir. Böylece bu bilgiyi edinme yolunu öğrenmek için (-ki asıl felsefe budur) bu ilk nedenleri, yani ilk ilkeleri aramakla işe başlamak gerekir."

"Bu ilkelerde de iki koşul bulunmaktadır. Birincisi; bu ilkeler o kadar açık ve apaçık olmalıdır ki insan aklı onları dikkatle incelemeye koyulduğunda doğruluklarından şüphe etmesin. İkincisi; geriye kalan başka bütün nesneler var olmadığı hâlde dahi ilkeler bilinebilmeli, fakat buna karşılık, ilkeler var olmayınca başka şeyler bilinmemelidir. Bundan sonra da ilkelere bağlı olan şeylerin bilgisini öyle ilkelerden çıkarmalıdır ki yapılan dedüksiyonların bütün devamınca apaçık olmayan hiçbir şeye rast gelinmesin."


Rene Descartes Kimdir?

descartes sözleri

Ünlü Fransız matematikçi ve filozof olan Rene Descartes aynı zamanda bir bilim insanıdır. 1596 yılında La Haye’de doğmuştur. Öğrenimini Cizvit Kolejinde gören Descartes üniversite eğitimini Poitiers üniversitesinde aldı. Senelerce birçok ülkede kalarak buralarda çalışmalar gerçekleştirdi.

Descartes, cebir ve geometriye getirdiği yeniliklerden ötürü büyük matematikçiler arasında sayılır. Aynı zamanda büyük düşünür olan Descartes felsefe ile yakından ilgilenmiş, felsefe alanında skolastik düşünceleri reddederek “ Düşünüyorum, o halde varım” sözünden yola alarak düşüncelerini Salt Akıl temeli üzerine kurmuştur. Hayatta hiçbir şeyin ispatının olmadığını savunan ünlü düşünür, her şeye şüphe içinde bakmıştır.

Birçok alanda çalışarak kendini geliştiren Descartes, “Hiçbir şey keşfedilmeyecek kadar uzak olamaz” sözünü hayatına uyarlamış ve yaptığı çalışmaları bu söz doğrultusunda ilerleyerek ulaşmıştır. Ardında birçok eser bırakan ünlü düşünce insanı, bilim insanı Descartes 54 yaşında 1650 yılında vefat eder.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
469
84
242
32
24
15
534
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.