Prematüre Bebeklerin Bakımı

Prematüre Bebeklerin Bakımı
20.11.201515:18

Her yenidoğan bebek özel bakıma ihtiyaç duyar ancak zamanından önce doğan prematüre bebeklerin bakımı ebeveynler açısından da daha zorlu olmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:00

PREMATÜRE NEDİR?

Normal ve sağlıklı her gebelik 9 ay 15 gün yani 38 hafta ile 42 hafta arasında bir süreyi kapsar. Bebeğin 37 haftadan önce doğması durumunda prematüre olarak adlandırılır. Ancak prematüre bebekler doğdukları haftaya göre sınıflandırılmaktadır. 37. haftada doğan bebek sınırda prematüre olarak adlandırılırken 24. haftada doğan bebek ise ileri derece prematüre olarak adlandırılmaktadır.

21 – 34 Hafta : İleri derece prematüre.

32 – 35 Hafta : Orta dereceli prematüre.

36 – 37 Hafta : Sınırda prematüre.

 

premature-bebekler.jpg

 

Ancak bebeğin prematüre olarak nitelendirilmesinde kilo oranı da etkilidir. Normalin altında bir kiloda doğan bebeklerde prematüre olarak nitelendirilmektedir. Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere kıyasla gerek fiziksel anlamda gerekse gelişim anlamında daha geride olmaktadırlar. Bu nedenle prematüre doğan bebeklerin hayata tutunması için yoğun bakım ünitesinde özel bir bakım gerekir.

İlerleyen tıp ve teknoloji sayesinde günümüzde prematüre bebeklerin hayatta kalma şansı gün geçtikçe artmaktadır. Yoğun bakım ünitelerinde doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri tarfından sıkı bir gözetim altında olan prematüre bebekler sağlıklarına kavuştuklarında taburcu edilirler.

Anneden kaynaklı ve anneden kaynaklı olmayan birbirinden farklı nedenler erken doğumu tetikleyerek bebeğin prematüre doğmasına neden olabilir. Bu nedenle annenin gebelik sürecinde dikkatli olması ve hamileliğini tehlikeye atacak davranışlardan kaçınması oldukça önemlidir. Alkol, sigara, sağlıksız beslenme, kötü yaşam koşulları, aşırı yorgunluk ve aşırı stres, bebeğin prematüre doğmasını tetikleyen unsurlardandır.

 

premature-bebek-bakimi.jpg

 

PREMATÜRE BEBEĞİN EVE GEÇİŞ SÜRECİ

Her anne ve baba bebeklerinin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde dünyaya gelmesini arzular. Ancak yaşanan bazı sağlık sorunları, aksilikler ve sorunlar bebeğin erken doğmasına neden olabilir. Erken doğum ile anne ve baba başta olmak üzere tüm aile bireylerinde oluşan şaşkınlık ve endişe, ebeveynleri psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

Hastanede gerçekleştirilen özel bakım sonrasında taburcu olan bebeğin bakımı anne ve babaya bırakılmaktadır. Özellikle ilk kez anne ve baba olan ebeveynlerin heyecanı yerine büyük bir endişeye bırakırken bu durum ebeveynlerin bebeklerine karşı yetersiz ve güçsüz hissetmelerine neden olur.

Bebeğin taburcu olma zamanı yaklaştığında öncelikle annenin taburcu olması sağlanır. Hastanedeki özel bakımı aratmayacak bir ev düzeni sağlanarak bebeğin sağlığını tehdit edecek tüm unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Ancak bu süreç öncesinde anne ve babaya bebekleriyle ilgili sorumluluklar verilerek bu duruma alışmaları sağlanır.

 

kuvozde-premature-bebek.jpg

 

Anne taburcu olduktan sonra her gün belirli saatlerde bebeğinin yanına giderek bebeğinin beslenmesi ve bakımıyla ilgilenmesi sağlanır. Son zamanlara doğru annenin bebeğinin yanında kalma süresi uzatılır ve böylece annenin evde tek başına sağlayacağı bakım için bir alıştırma olması amaçlanır. Bu süreçte anneye bebek ile ilgili bilgiler verilerek evdeki bakım hakkında ipuçları verilir.

Prematüre bebeğin küvözdeki bakım ve tedavisi sona erdikten sonra hastanenin özel bakım odasında veya bebek odasında 24 saat boyunca gözetim altında tutulması gerekir. Yapılan tetkik ve gözlemler sonucunda bebeğin eve çıkmasında herhangi bir sakınca bulunmazsa bebeğin taburcu olması sağlanır. Ancak bu noktada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta bebeklerinin durumu hakkında gerekli olan tüm bilgileri doktorlarından almaktır. Aynı zamanda tabucu olduktan sonra bebeklerine karşı nasıl bir bakım uygulamaları gerektiğini de mutlaka öğrenmeleri ve bilgilenmeleri önerilmektedir.

Prematüre bebekler hastaneden taburcu edilmeden önce anne ve babasının mutlaka alıştırma süreci tamamlanmalıdır. Gerek küvözdeyken gerekse odaya çıkarıldıktan sonra evebeyinlerin bebekleri ile yakından ilgilenerek bu duruma adepte olmaları sağlanmalıdır. Aksi halde herhangi bir bilgilendirme yapılmadan taburcu edildiklerinde bebeklerine karşı yetersiz ve güçsüz olduklarını hissederek zarar verebilme endişesi taşırlar.

 

premature-bebekler-005.jpg

 

PREMATÜRE BEBEĞİN EVDE BAKIMI NASIL OLMALI?

Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre ekstra bir özene ihtiyaç duyarlar. Gerek kişisel bakımları gerekse bulundukları ortamın hijyeni açısından en uygun ortamın hazırlanması gerekmektedir. bebeğiniz taburcu olmadan önce evin genel temizliği ve hijyeni sağlanmalıdır. Özellikle bebeğin odası temiz, düzenli ve rahat olmalıdır.

Bebek odasının temizliği kadar ısısı da oldukça önemlidir. Odanın ısısının 26 derece olması önerilirken ilerleyen zamanlarda bebeğinizin gelişimine bağlı olarak 22 dereceye kadar aşamalı olarak odanın ısı derecesi düşürülebilir.

 

premature-bebek-odasi.jpg

 

Odanın kapısı kapalı tutulmalı ve her gün düzenli olarak temizlendikten sonra havalandırılmalıdır. Ancak bu işlemler sırasında bebek başka bir odaya alınmalı ve temizlenen oda önerilen ısı ayarına getirildikten sonra bebek odaya getirilmelidir. Bebeğin odasının güneş alıyor olması da bir diğer önemli konudur.

Bebeğin odasının sıcaklığının 26 derece olması önerilirken bebeğin vücut ısısının ise 36,5 -  37,5 derece aralığında olması önerilmektedir. Unutmayınız ki prematüre bebeklerin cilt altı yağ dokusu yetersiz olduğundan daha fazla üşürler. Bu nedenle bebeğin vücut ısısının korunması adına gerekirse çift tulum ve çift çorap giydirilebilir.

 

premature-bebegin-vucut-isisi.jpg

 

PREMATÜRE BEBEĞİN BESLENMESİ NASIL OLMALI?

Prematüre bebekler için en ideal beslenme şüphesiz ki anne sütüdür. Anne sütünün yeterli olması durumunda bebeğin anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Ancak 34 haftalıktan küçük bebeklerin emme koordinasyonunun olmamasıyla birlikte akciğerlerine kaçabilme riskini ortadan kaldırmak için sondayla beslenmesi uygun görülebilir.

Bebeğin gelişimini tamamlamaya başlayarak emme ve yutma gibi refleksleri kontrol eldebilmesi durumunda biberonla beslemeye başlanabilir. Süreç bebeğin taburcu olma sürecine kadar devam eder. Anne sütü biberon ile bebeği fazla yormadan verilmelidir. Gerekirse sütün geri kalanı sonda ile verilebilir. Bebeğin taburcu olmasındaki kriterlerden biri de bebeğin 3 saat aralıklarla biberonla beslenebiliyor olmasıdır.

 

kuvozde-premature-bebek-beslenmesi.jpg

 

Annenin sütünün yetersiz olması durumunda ise prematüre bebekler için özel olarak üretilen mamalarla besin takviyesi yapılabilir. Ancak mama takviyesinden önce mutlaka doktordan onay alınmalıdır. Anne sütünün miktarında ve bebeğin günlük kilo alımında herhangi bir sorun söz konusu değil ise anne emzirme ile ilgili olarak bilgilendirildirildikten sonra taburcu edilmelidir.

Prematüre bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci bebeğin prematüre derecesine bağlı olarak değişmektedir. Uzmanlar zamanında doğan bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütü tüketmesini önermektedir. Ancak prematüre bebeklerde bu süreç daha uzun tutulmalıdır. Prematüre bebeklerde ek gıdaya geçiş bebeğin doğması gereken zamandan sonra hesaplanmalıdır. Yani bebek 2 ay erken doğmuş ise ek gıdaya geçişi doğduktan 8 ay sonra olmalıdır. 2 aylık gecikme süreci bebeğin anne karnındaki gelişim süreci olarak düşünülmelidir.

 

premature-bebek-beslenmesi.jpg

 

PREMATÜRE BEBEĞİN TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Prematüre bebeklerin temizliğinde oldukça dikkatli ve titiz olunmalıdır. Zamanında doğan bebeklere kıyasla daha hassas olan prematüre bebeklerin ilk banyosu ebeveynlerin kontrolünde olacak şekilde hastanede yapılmalıdır. Bebeğin ilk banyosunun taburcu olmadan önce hastanede ebeveynleri ile birlikte yaptırılması anne ve baba için iyi bir alıştırma olacaktır.

Bebeğin banyosu için öncelikle gerekli olan tüm malzemeler hazırlanmalıdır. Bebeğin banyosunu yaptıracak kişi ve yanındaki diğer yardımcı kişiler mutlaka ellerini iyice yıkamalıdır. Öncelikle bebeğin suyun sıcaklığı 36-37 derece olacak şekilde ayarlanmalıdır. Daha sonra bebeğin güvenliği sağlandıktan sonra yıkama işlemine başlanmalıdır.

 

premature-bebek-banyosu.Jpeg

 

Bebeğin banyo işlemi sırasında önce vücudu yıkanmalı ve son olarak başı yıkanıp durulandıktan sonra hemen havlu ile kurulanmalıdır. Banyo sonrasında bebek hemen kurulanmalı ve vakit kaybedilmeden giydirilmelidir. Aynı zamanda duş sonrasında bere takmak bebeğinizin vücut ısısını dengelemenizde yardımcı olacaktır.

 

PREMATÜRE BEBEKLERİN AŞILARI

Prematüre bebeklerin aşı takviminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur bebeğin kilosudur. Eğer bebeğiniz 2 kg altında ise aşı yapılması önerilmez. 2 kilogramın altındaki bebeklere uygulanan aşının bebeğe bir zararı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak 2 kilogramın altındaki bebeklere uygunan aşı herhangi bir koruyucu etki sağlamaz. Bu nedenle 2 kg altındaki bebeklere aşı yapılması önerilmez.

 

premature-bebek-asisi.jpg

 

Prematüre bebeklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise annenin hepatit B taşıyıcısı olup olmadığıdır. Eğer anne hepatit B taşıyıcısı ise bebeğe doğar doğmaz aşı yapılmalıdır. Aynı zamanda prematüre bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olması daha kolay gribe yakalanmalarına neden olur. Bu nedenle prematüre bebeklere 6 ay sonunda bir grip aşısı uygulanabilir.

Prematüre bebeklerin aşı düzeninde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise Ekim ve Nisan aylarında erken doğan bebeklere uygulanan Synagis aşısıdır. RSV enfeksiyonuna karşı koruyan bu aşı bebeği bronşit ve zatürreye karşı korur.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.