Paraşütün Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paraşütün Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
14.05.201615:20

Paraşütün kim tarafından icat edildiği ve paraşütle ilk atlayışı gerçekleştirenin kim olduğunu merak ediyorsanız haberimizde paraşütün tarihi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için inceledik.

Haber güncelleme tarihi 12.02.2020 10:11

Paraşüt Nedir?

Nesnenin atmosferde açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden faydalanarak yavaş yavaş inmesini sağlayan bir araçtır. Paraşüt, ipek gibi bir naylon kumaştan üretilmektedir. Şemsiye biçimindeki şekli en genelidir ama kare ve dikdörtgen biçimde olanları da mevcuttur. Uzay uçuşlarında da paraşütlerden faydalanılmaktadır. Uzay araçlarında ve füzelerin baş kısımlarında uzaydan yeryüzüne dönüşte hızın azalması amacıyla kullanılmaktadır.

parasut-nedir.gif


Paraşüt Ne Zaman Kim Tarafından Bulundu?

Günümüzde kullanılan paraşütün ana temellerini Leonorda Da Vinci’nin bulduğu bilinmektedir. Dünyada havadan paraşütle ilk iniş 22 Ekim 1797 yılında Fransız Andre Garnerin yapmıştır. Fransa’da Paris’ten havalanan balonla yükseğe çıkıp, balonu sepete bağlayan ipi keserek yere paraşütle inmeye başlamıştır ve başarıyla sonlandırmıştır. Uçaktan ilk kez paraşütle atlama ABD’de gerçekleşmiştir. Yüzbaşı Berry, 10 Mart 1912 yılında ABD’de uçaktan atlamıştır. 1913 yılına gelindiğinde ise Fransız pilot Pegoud uçağın gövdesine koyulan paraşütle atlamış ve Avrupa’daki ilk paraşütle atlamayı başarmıştır.

parasut-ne-zaman-kim-tarafindan-bulundu-001.jpg


Paraşütün Kullanıldığı Yerler 

Paraşüt günümüzde iki esas gaye için kullanılmaktadır.


1. Askeri Maksatla

Hava indirme birliklerinin askeri alanda gelişmesiyle paraşüt aranılan bir malzeme haline gelmiştir. Böylece askeri birliklerin düşmanın derinliklerine indirilmesi ve baskın yapma imkanı elde edilmiştir. Bugün paraşüt askeri alanda personel, araç, malzeme, silah ve cephane indirilmesinde kullanıldığı gibi, tehlikeli bir durumda uçaklardan atlamak ve yüksek süratli uçakların inişini frenlemek maksadıyla da kullanılmaktadır. 

askeri-parasut-001.jpg


2. Sivil Sahada

Spor maksadı ile çeşitli tipte paraşütler kullanılmaktadır. Dünyanın her yerinde bu maksatla okullar açılıp, kurslar verilmekte ve çeşitli müsabakalar yapılmaktadır. 

sivil-sahada.jpg


Kullanılış Maksadına Göre Paraşütler

Personel, malzeme, iniş fren paraşütleri ve viril önleyici paraşütler olarak sınıflandırılır. 


1. Personel Paraşütleri

Askeri maksatlarla personel indirmek için veya spor maksadıyla kullanılır. Personel paraşütleri de kendi aralarında üç çeşittir. 

personel-parasut.jpg


A. Otomatik Paraşütler

Bu cins paraşütler, atlayışta atlayıcının hiçbir hareketi olmadan, uçağı terk etmesiyle birlikte uçağa bağlı olan statik bir kablo ile açılan paraşütlerdir

otomatik-parasutler.jpg


B. Serbest Atlayışlarda Kullanılan Paraşütler

Bu cins paraşütlerde atlayıcı uçaktan atladıktan sonra, deklanşör denilen kolu ve buna bağlı deklanşör pimini çekerek paraşütünü açar. Bu açılmada önce rehber paraşüt dışarı fırlayarak kubbeyi dışarıya çeker ve paraşüt dolar

serbest-atlayislarda-kullanilan-parasutler.jpg


C. Pilot Paraşütleri

Uçaklarda tehlikeli bir durumda, atlayarak kurtulmak için kullanılan paraşütlerdir. Minder tipinde ve sırtta taşınan cinsleri vardır. 

pilot-parasutleri.jpg


2. Malzeme (yük) Paraşütleri

Havadan malzeme, araç, silah ve cephane indirilmesinde kullanılır. Çok çeşitlidir. Ya sayıları iki ila on arasında değişen paraşütler bir salkım halinde malzemeye bağlanır veya 1000-1500 kg’lık özel ağır yük paraşütleri kullanılır. Bir ağır yük paraşütünün çapı 20 cm, açılmış halde yüzeyi 500 m2dir. Feza araştırmaları için kullanılan özel cihazların ve füzelerin bütününün veya bazı bölümlerinin yere indirilmesinde de paraşütlerden faydalanılmaktadır. 

malzeme-(yuk)-parasutleri.jpg


3. İniş Fren Paraşütleri

Yalnız tehlikeli inişlerde değil bütün iniş şartlarında kullanılmakta olup, floplarda aynı vazifeyi görmektedir. Uçaklarda frenleme paraşütü olarak, büyük hızlarda iyi denge sağladığı için genellikle dilimli paraşüt kullanılır. İniş anında yerle temasa mütakip iniş paraşütü açılarak uçağın kısa mesafede durmasını sağlar.

inis-fren-parasutleri-001.jpg


4. Viril Önleyici Paraşütler

Virile girmek üzere olan bir uçağı normal uçuş haline döndürmek için kullanılır. Viril bir denge hali olduğuna göre, virilden çıkabilmek için dengeyi bozmak gerekir. Bu maksat için kanatlardan birinin ucuna yerleştirilmiş olan paraşüt kullanılır. Paraşüt açılarak uçağın durumunu değiştirir ve uçağı yeniden kontrol edilebilir duruma getirir. 

viril-onleyici-parasutler.jpg


Paraşütün Katlanması ve Bakımı

Paraşütü katlamak için, yelken ve askıları, paraşüt çantası içine itina ile yerleştirmek gerekir. Bu katlama kullanma sırasında paraşütün kolayca açılmasını sağlayacak şekilde, sıkı kurallara uyularak yapılır, aksi takdirde kötü katlanmış bir paraşütün açılmama tehlikesi vardır. Devamlı kullanılmayan paraşütler belirli zaman aralıkları ile açılıp havalandırılır, dikkatli olarak gözden geçirilir ve tekrar usulüne göre katlanıp muhafaza edilir. 

parasutun-katlanmasi-ve-bakimi-001.jpg


Paraşütün Kısımları Nelerdir?

Genel olarak paraşütler beş kısımdan oluşur.


1. Komple kubbe

İçi hava ile dolarak personel ve malzemeyi taşıyan kısımdır. İpek veya naylon kumaştan dilimler halinde yapılıp birleştirilmiştir. Tepesinde hava deliği vardır. Ön paraşüt veya yardımcı(rehber) paraşüt vasıtası ile çekilerek torbasından çıkarılır. İplerle paraşüt kemerine veya yeleğine bağlanmıştır

komple-kubbe-002.jpg


2. Açma torbası (navlaka)

Komple kubbenin açılma kolaylığını sağlamak maksadı ile özel bir teknikle içine yerleştirildiği bu torba, pamuklu kumaştan yapılmıştır. Torba ile irtibatlı olan statik kablo, paraşütün açılmasını müteakip torba ile birlikte uçakta kalır. Statik kablonun ucunda düğmesine basıldığı zaman açılan, takıldığı yerde aşağı çekilince kendiliğinden kilitlenebilen bir statik kanca asılıdır. Açma torbasının dışında askı iplerinin takılacağı bez halkalar bulunur. 

acma-torbasi-(navlaka).jpg


3. Paraşüt Çantası

Kuşam tertibatına bağlı olan bu çanta, açma torbasını muhafaza eder. Üzerinde statik kablo yerleştirme lastikleri vardır. Dört kapağın uçlarında can ipiyle kapanmayı sağlayacak dört adet bez halka bulunur. 

parasut-cantasi.jpg


4. Kuşam Tertibatı

Her boydaki insana rahatlıkla ayarlanabilir şekilde kolonlardan yapılmış olup, otomatik kilit vasıtası ile kilitlenir. Kuşam tertibatındaki kolonlar; kaldırıcı kolonlar, sırt çapraz kolonlar, göğüs çapraz kolonları ve bacak kolonları olarak dört kısımdan ibarettir.

-kusam-tertibati.JPG


5. Otomatik Kilit

Göğüs kilidi, göğüs hizasında bulunup, bacak ve göğüsten gelen dört kolonu birleştirip kilitlenir. 

otomatik-kilit.jpg


Paraşütün Yapımı ve Kullanılan Malzemeler

Yapımı

Paraşütler genellikle, üçgen biçimli, çok katlı kumaş parçalarının birbirine dikilmesiyle yapılır. Her parçanın paraşüte gerekli biçim ve büyüklüğü verebilecek boyutlarda kesilmesi gerekir. Paraşüt yapımında maliyet önemli bir faktördür. Bu yüzden, belirli özellikleri verecek en sade biçim seçilir. 

parasutun-yapimi-.jpg


Malzeme

İkinci Dünya Savaşına kadar paraşütler, ya keten, pamuk ve ipek gibi tabii ipliklerden veya viskoz ve asetat ipliği gibi selüloz liflerinden yapılmaktaydı. Keten ve pamuk ipliğinin kalın, ipeğin de pahalı olması sebebiyle, 1939’da ABD ve Almanya’da naylonun bulunmasına kadar, yalnızca belirli biçimlerde paraşüt yapılabildi. Çok güçlü ve paraşütün açılması sırasında meydana gelen şoklara çok iyi dayanan naylon, kısa zamanda öteki tabii ipliklerin yerini aldı. Yeni geliştirilen yapım usulleriyle her tür naylon iplik üretilebiliyordu. Naylon ipliğiyle dokunmuş paraşüt kumaşının tek olumsuz yanı, sıcak bir ortamda yumuşayıp delinmesiydi. Bu da, kumaşa ince bir silikon tabakası kaplanarak çözüldü. Ancak, naylon paraşütlerin korunmalarında en basit usul, paraşütün çok dikkatli katlanıp toplanmasıdır. 

parasut-malzemeleri.jpg


Türkiye’de Paraşütün Tarihçesi

Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’nda, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almıştır ve Türkiye’de de bu spora rağbet görülmüştür. Bu spor özellikle turizm alanında çok fayda sağlamıştır. Dünya üzerinde aşırı derecede ilgi gördüğünü gözlemleyen Mustafa Kemal Atatürk, paraşüte karşı ilgi duymuştur. Bu sporun gençler arasında yaygın hale gelmesini istemiş ve 3 Mayıs 1935 yılında Türkkuşu’nu kurdurmuştur. Sovyetlerden getirilen Anohin isimli eğitmen, ilk Türk paraşütçülerini yetiştirmiştir. Abdurrahman, Mehmet Esengil veRüstem Mavituna bu isimlerden bir kaçıdır. Bu isimler paraşüt sporunu yalnızca öğrenmekle kalmamış, ilgilenen tüm gençlere öğretmek için ellerinden geleni yapmışlardır. 1936 yılında Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan paraşüt gösterilerinde 600 metre yükseklikten atlamasıyla, paraşütünün kilitlenmesi sorunuyla karşılaşan 18 yaşındaki EribeHürkuş, paraşüt spor dalının ilk şehidi olmuştur. EribeHürkuş, Abdurrahman Türkkuşu’nun kızı olarak biliniyordu.

parasut-001.jpg

Önerilen İçerik: Selfie Çekmek Uğruna Hayatına Kaybeden 11 Kişinin Son Fotoğrafı!

NeOldu.com

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
5
9
4
4
5
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.