Osmanlı'da Günlük Yaşam

Osmanlı'da Günlük Yaşam
16.05.201516:10

Osmanlı imparatorluğu zamanında hayat nasıldı? Osmanlı'da sosyal yaşam hakkında kısa bilgileri bir araya getirdik. İşte bazı ilginç bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 30.06.2018 12:37

Osmanlı devletinde insanların yaşam tarzı, yaşanan ilginç hadiseler hep merak duyduğumuz konular olmuştur. Sizler için Osmanlı İmparatorluğu döneminde sosyal yaşam ile ilgili 11 maddelik kısa bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Kısa Bilgiler

- Kanuni devrinde, Alvaryo Gritti adında ki Venedik elçisinin Taksim tarafında bir sarayı vardı. Kendisine yazılan tüm resmi evraklarda Beyoğlu diye hitap edilirdi. Bugünkü Beyoğlu isminin ondan geldiği söylenmektedir.

 

- Osmanlı imparatorluğu, kuruluşundan yıkılışına kadar geçen sürede 192 savaş yapmıştır. Bu savaşların 26’sını kaybetmiş, 11’inde netice alamamış ve 155’ini kazanmıştır.

 

- İstanbul’da, sürücü beygirleri bulunurdu. Sürücüler beygirlere binince, müşterilerin arkasından koşarak giderlerdi. Bunlar toplu halde Eminönü’nde olurlardı.

 

- Osmanlı sarayının buzu, Keşiş dağından (Uludağ) getirilir ve buz için hususi kayıtlar tutulurdu.

 

- Fatih camii, Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı cami değil, zelzeleden yıkılan caminin yerine 3. Mustafa’nın inşa ettirdiği camidir.

 

- Eskiden kadınlar hamama mücevherlerini takıp giderlerdi. Yıkanırken mücevherleri kabak şeklinde gümüş çemberli çekmecelere koyarak yanlarına alırlardı. Bu bir statü sembolü olarak kabul edilirdi.

 

- Kanuni zamanında 80 yaşında olan Kemankeş Ahmet Ağa, bir iddia üzerine Çarşı kapısının zincirlerine asılmış, bacaklarını da bindiği ata sıkıştırmış ve bu halde atı ile birlikte kendisini havaya kaldırmıştır.

 

- Genellikle cami avlularına yapılan sadaka taşlarına bırakılan paralardan yoksullar ihtiyacı kadar alırdı. Bu durum toplum ahlakının ne kadar yüksek olduğunun en büyük belirtisidir.

 

- Anlatılanlara göre meşhur Pehlivan Kara Ahmet, Yeşil tulumbada kahvede otururken ansızın ölmüştü. Ölürken sarıldığı demir parmaklıkların dokuz çubuğunun birbirine geçtiği rivayet ediliyor.

 

- O dönem sokak lambası bulunmadığından geceleri sokağa çıkan halk, camlı veya muşambalı fener kullanırdı. 

 

- Günlük gazete olmadığı için o dönemde bazı devlet emirleri, tellallar vasıtasıyla halka duyurulurdu. Tellarlar, “komşular, komşular! Bu gece camiye buyurun, tembih var!” diye bağırarak halkı camilere toplarlardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1079
321
12
4
21
147
305
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.