Osmanlı Padişahları Nasıl Giyinirdi? Tarzı ve Aksesuarları

Osmanlı padişahlarının kıyafetleri dillere destan olmuştur. Günümüzde de halen ihtişamıyla konuşulur. Peki, Osmanlı padişahları nasıl giyinirlerdi?
Osmanlı Padişahları Nasıl Giyinirdi? Tarzı ve Aksesuarları

Osmanlı İmparatorluğu'nun sosyal, kültürel ve politik hayatına ilişkin bir yansımadır. Osmanlı Padişahları, giyinme tarzları ile güç, zenginlik ve saygınlıklarını ifade etmeyi amaçlamışlardır. Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan itibaren, Padişahları İslam ve Bizans geleneklerinden etkilenmiş ve kendi giyinme tarzlarını şekillendirmişlerdir. Bu yazımızda sizlere Osmanlı Padişahlarının giyim tarzından bahsedeceğiz.

Osmanlı Padişahlarının Giyinme Tarzı

Osmanlı Padişahları Nasıl Giyinirdi

Osmanlı Padişahları, giyinme tarzlarının ayrıcalıklı bir simgesel anlamı vardı ve kullandıkları kumaşlar, aksesuarlar ve tasarımlar, zenginliğin ve güçlerinin bir göstergesi olarak görülür. Osmanlı Padişahları, giyinme tarzlarının yanı sıra aynı zamanda barış ve savaş zamanlarındaki resmi ve sosyal etkinliklerde de benzer bir tarzı benimsemişlerdir.

Osmanlı Padişahlarının Aksesuarları

Osmanlı Padişahları Nasıl Giyinirdi

Osmanlı Padişahları, zengin ve muhteşem görünmeleri için birçok sıra dışı aksesuar kullanırdı. Bunlar arasında pahalı ipek kumaşlar, inciler, elmaslar, altınlar, gümüşler ve diğer değerli eşyalar yer alıyor.

Osmanlı Padişahları, sadece güç ve kudret simgeleri olarak değil, aynı zamanda moda ikonları olarak da kabul edilirler. Osmanlı sarayında kraliyet ailesi üyeleri, zengin ve süslü giysilerle öne çıkmak için çok özen gösterirlerdi. Osmanlı Padişahları, sadece giysileriyle değil, aynı zamanda takıları, aksesuarları ve hatta saçlarıyla da dikkat çekerlerdi.

Osmanlı Padişahları, sarıkları, tülbentleri, kaftanları, fermuarlı yelekleri ve hatta ayakkabıları gibi birçok aksesuarın yanı sıra sıradışı takılar da giyerlerdi. Padişahlar, elmas, inci, altın ve gümüş gibi değerli madenlerden yapılmış takılarla bezenmiş olan tasarımları tercih ederlerdi. Takılar arasında yüzükler, küpeler, kolyeler ve bilezikler bulunurdu.

Ayrıca, Osmanlı Padişahları, saçlarını da süslerlerdi. Saçlarının yanı sıra alınlarını ve kaşlarını da süslerlerdi. Altın, gümüş ve elmas takıları, saçlarını ve alınlarını süslerken, kaşlarına ise inci takıları takarlardı.

Osmanlı Padişahlarının Giyinme Tarzının Simgesel Anlamı

Osmanlı padişahları, saray kültürüne uygun bir giyinme tarzının simgesi olarak kabul edilirlerdi. Padişahlar, gösterişli, zarif ve aynı zamanda imparatorluk güç ve kudretini yansıtan giysiler giyerlerdi. Saray etiketine uygun olarak, Osmanlı padişahları elbiseleri için en iyi kumaşları ve en kaliteli işçiliği tercih ederlerdi.

Osmanlı Padişahlarının Kıyafetleri

Türk tarihinde önemli bir yer kaplayan Osmanlı padişahları, kendine özgü kıyafetleri ile döneminde dikkat çekmiş; günümüzde de halen konuşuluyor. Özellikle Osmanlı Devleti'nin en parlak dönemlerinin yaşandığı zamanlarda padişahların kıyafetlerinin parlaklığı bakanların gözlerini almıştır.

Şimdi sizlere Fatih Sultan Mehmet, II Bayezid ve Kanuni Sultan Süleyman’ın giymiş olduğu tarz kıyafetlerden bahsedeceğiz. Böylelikle Osmanlı dönemindeki kıyafet tarzları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Fatih Sultan Mehmet Giyim Tarzı

Osmanlı Padişahların Kıyafetleri

Fatih Sultan Mehmet, sade ve kıyafet zevki çok iyi olan Osmanlı hükümdarlarındandı. Elbiselerini Bursa, Manisa, Ankara ve Diyarbakır kumaşlarından yapılırdı. O zamandan günümüze kadar gelen çiçekli kaftanlar arasında ağır altın kemhadan ile yapılmış kıyafetleri ile dikkatleri üzerine toplardı.

Fatih Sultan Mehmet öldüğü zaman, üstünden kesilerek çıkartılan kaftanı çividi mavi Bursa İpeklisinden yapılmıştır. İç yarısına kadar ince bir pamuk tabakası yerleştirilmiştir. Kendi kumaşından yapılan on iki düğmesi olan ve hiçbir tarafı bozulmamış kesik kaftanın önünde sakalın değmesinden ileri geldiği hissi veren hafif bir soluk iz vardır.

İkinci Bayezit Giyim Tarzı

Osmanlı Padişahların Kıyafetleri

Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan II. Beyazit, babasının ölümüyle birlikte tahta geçmiştir. Sultan Beyazid-i Veli olarak bilinen II.Beyazid’in günümüze kalan elbiselerin ve süslerin çok gelişmiş olduğu görülür. II. Beyazid sarığını babası gibi ulema biçiminde sarar, divanın dışında basit elbiseler giyerdi. Padişah’ın Topkapı Müzesi’nde üç kaftanı bulunuyor. Bunlardan kış kaftanı zeytin rengi kumaştandır. Bu kaftanın üzerine altın telle işlemeler yapılmıştır.

Ayrıca, kırmızı, pembe, açık yeşil, mavi çiçekler, yeşil yapraklar işlenmiştir. İçi ipekle kaplıdır. Kürklü kaftanı ise önü açık, kısa kollu, içi tamamen değerli kürklerle kaplıdır. Her tarafı sarı sırma ile işlenmiştir. Kaftanı ise açık krem renginde, üzerine büyük yaprak ve çiçekler işlenmiştir. Önü çapraz ve kısa koludur. Padişaha ait kıyafetleri Topkapı Müzesinde görebilirsiniz.

Kanuni Sultan Süleyman Giyim Tarzı

Osmanlı Padişahların Kıyafetleri

Kanuni, ince uzun boylu, yakışıklı bir hükümdardı. Yaşlılığında bile zarafetini kaybetmemişti. Şehzadeliğinden beri güzel, şık giyinmesini severdi. Osmanlı Devleti’nin en ihtişamlı giyinen hükümdarı olarak bilinir. Hatta tarihçiler arasında bu hadise mizahi bir şekilde anlatılır. Bir gün Kanuni aşırı derecede süslü bir kıyafetle babası Yavuz Sultan Selim’in karşısına çıkar. Bu durumu gören Sultan Selim sinirlenmiş: “Süleyman, anan ne giysin?” diye sert bir ifadeyle sormuş.

Bugün Kanuni Sultan’a ait seksen yedi parça müzelerde muhafaza ediliyor. Kanuni’nin elbiseleri oldukça göz alıcı, çiçekli, renkli kumaşlardan yapılmıştır. Sultan Süleyman’ın eşyaları arasında iki çift eldivene de rastlanmıştır. Krem renkli, ipek kumaş üzerine lale ve karanfille işlenmiş kaftanı da meşhurdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Padişahların Bilinmeyen YönleriTarihin En Büyük İmparatorlukları

Osmanlı Padişahları ne tür kumaşta giyinirlerdi?

İç giyimleri ipek, pamuk veya keten gibi dokulara göre dikilirdi ve çok ayrıntılı desenlerle süslenirdi. Dış giyimleri ise günlük hayatta şalvar, yelek, tütün ve kaftan gibi kıyafetler ile resmî olaylarda ise hilat ve takımlar giyilirdi.

Osmanlı Padişahlarının giyimi hangi renklerde olurdu?

Osmanlı Padişahlarının giyimi genellikle beyaz, sarı, altın sarısı, kırmızı, mor veya yeşil gibi açık renklerde olurdu.

Osmanlı Padişahlarının giyimi süslendir miydi?

Evet, Osmanlı Padişahlarının giyimi süslü idi. İpek veya keten gibi kumaşlar kullanılırdı ve inci, boncuk veya işlemelerle süslenirdi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.