Osmanlı Padişahları Nasıl Giyinirlerdi?

Osmanlı Padişahları Nasıl Giyinirlerdi?
30.10.201511:36

Osmanlı padişahlarının kıyafetleri dillere destan olmuştur. Günümüzde de halen ihtişamıyla konuşulur. Peki, Osmanlı padişahları nasıl giyinirlerdi?

Haber güncelleme tarihi 07.05.2018 10:56

Türk tarihinde önemli bir yer kaplayan Osmanlı padişahları, kendine özgü kıyafetleri ile döneminde dikkat çekmiş; günümüzde de halen konuşuluyor. Özellikle Osmanlı Devleti'nin en parlak dönemlerinin yaşandığı zamanlarda padişahların kıyafetlerinin parlaklığı bakanların gözlerini almıştır. Şimdi sizlere Fatih Sultan Mehmet, II Bayezid ve Kanuni Sultan Süleyman’ın giymiş olduğu tarz kıyafetlerden bahsedeceğiz. Böylelikle Osmanlı dönemindeki kıyafet tarzları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.


Fatih Sultan Mehmet Nasıl Giyinirdi?

fatih-sultan-mehmet-kaftan.jpg

Fatih Sultan Mehmet, sade ve kıyafet zevki çok iyi olan Osmanlı hükümdarlarındandı. Elbiselerini Bursa, Manisa, Ankara ve Diyarbakır kumaşlarından yapılırdı. O zamandan günümüze kadar gelen çiçekli kaftanlar arasında ağır altın kemhadan ile yapılmış kıyafetleri ile dikkatleri üzerine toplardı.

Fatih Sultan Mehmet öldüğü zaman, üstünden kesilerek çıkartılan kaftanı çividi mavi Bursa İpeklisinden yapılmıştır. İç yarısına kadar ince bir pamuk tabakası yerleştirilmiştir. Kendi kumaşından yapılan on iki düğmesi olan ve hiçbir tarafı bozulmamış kesik kaftanın önünde sakalın değmesinden ileri geldiği hissi veren hafif bir soluk iz vardır.


İkinci Bayezit'in Kıyafeti

beyazid.jpg

Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan II. Beyazit, babasının ölümüyle birlikte tahta geçmiştir. Sultan Beyazid-i Veli olarak bilinen II.Beyazid’in günümüze kalan elbiselerin ve süslerin çok gelişmiş olduğu görülür. II. Beyazid sarığını babası gibi ulema biçiminde sarar, divanın dışında basit elbiseler giyerdi. Padişah’ın Topkapı Müzesi’nde üç kaftanı bulunuyor. Bunlardan kış kaftanı zeytin rengi kumaştandır. Bu kaftanın üzerine altın telle işlemeler yapılmıştır. Ayrıca, kırmızı, pembe, açık yeşil, mavi çiçekler, yeşil yapraklar işlenmiştir. İçi ipekle kaplıdır. Kürklü kaftanı ise önü açık, kısa kollu, içi tamamen değerli kürklerle kaplıdır. Her tarafı sarı sırma ile işlenmiştir. Kaftanı ise açık krem renginde, üzerine büyük yaprak ve çiçekler işlenmiştir. Önü çapraz ve kısa koludur. Padişaha ait kıyafetleri Topkapı Müzesinde görebilirsiniz.

 


En İhtişamlı Kıyafet Giyen Padişah: Kanuni Sultan Süleyman

kanuni sultan süleyman kıyafet

Kanuni, ince uzun boylu, yakışıklı bir hükümdardı. Yaşlılığında bile zarafetini kaybetmemişti. Şehzadeliğinden beri güzel, şık giyinmesini severdi. Osmanlı Devleti’nin en ihtişamlı giyinen hükümdarı olarak bilinir. Hatta tarihçiler arasında bu hadise mizahi bir şekilde anlatılır. Bir gün Kanuni aşırı derecede süslü bir kıyafetle babası Yavuz Sultan Selim’in karşısına çıkar. Bu durumu gören Sultan Selim sinirlenmiş: “Süleyman, anan ne giysin?” diye sert bir ifadeyle sormuş.

Bugün Kanuni Sultan’a ait seksen yedi parça müzelerde muhafaza ediliyor. Kanuni’nin elbiseleri oldukça göz alıcı, çiçekli, renkli kumaşlardan yapılmıştır. Sultan Süleyman’ın eşyaları arasında iki çift eldivene de rastlanmıştır. Krem renkli, ipek kumaş üzerine lale ve karanfille işlenmiş kaftanı da meşhurdur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
341
162
205
13
29
59
58
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.