• DOLAR5,80780.65
 • EURO6,42730.72
 • ALTIN273,0580.06
 • BIST108.786-0.08

Nisa Suresi 136. Ayette Verilmek İstenen Mesajlar Nedir?

Nisa Suresi 136. Ayette Verilmek İstenen Mesajlar Nedir?
06.04.201917:21

Nisa Suresi 136. ayet, özellikle ders kitaplarında yer alan ve herkesin anlamını içerdiği mesajları bilmesi gereken bir ayettir. Bizler de bu içerikte Nisa suresi 136. ayet hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 06.04.2019 17:33

Nisa Suresi 136. Ayette 'Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur.'' Denmektedir. Bu ayette verilen mesaj nedir?

Nisa Suresi 136. Ayette verilmek istenen mesaj tek yönlü yani bir bakış ile verilen bir mesaj değil, daha geniş anlamda değerlendirilmesi gereken bir mesajdır. Şimdi bu mesajlara dikkatli bir şekilde bakalım.

nisa suresi

Ayette verilmek istenen temel mesajlar şu şekildedir;

 • Allah’a iman etmeliyiz,
 • Allah’ın Peygamberlerine iman etmeliyiz,
 • Allah’ın Peygamberlerine gönderdiği kitaplara iman etmeliyiz (Hz. Muhammed’den (s.a.v) önce gönderilmiş peygamberlere verilen kitaplara da iman etmeliyiz (Tevrat, İncil, Zebur)
 • Meleklere iman etmeliyiz,
 • Ahiret gününe iman etmeliyiz.

Yukarıda saymış olduğumuz imanın şartlarıdır. Nisa Suresi 136. Ayette verilen son mesaj, kim bunlara iman etmezse Allah’ın gazabına uğramış olur.

Şimdi dilerseniz Nisa Suresi 136. Ayette verilmek istenen mesajı detaylı bir şekilde açıklayalım.

“Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin.” Ayetin başında “Ey iman edenler” şeklinde hitap edilmesine rağmen yani Müslüman ve Mü’min olmalarına rağmen yeniden “Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin” deniyor. Bunun nedeni, daha önce de konumuz “İman Ve İslam Kavramları Arasındaki İlişki” başlığında ayetlerin iki farklı şekilde İman ve İslam kararmalarını açıkladığını dile getirmiştik.  Nisa Suresi 136. Ayet de bir anlamda ikinci şekildeki hitaptır. Yani bedevilerin “Biz iman ettik” demeleri üzerine Allah’ın “iman ettik demeyin, teslim olduk deyin” hitabıdır.

Müfessirlere göre, bu ayette iman edenlere yeniden “İman edin” denmesinin nedeni  “Maksat dışa karşı inanmış gibi görünen münafıklardır.” Çünkü münafıklar yani ikiyüzlüler, Hz. Muhammed’in (s.a.v) ve diğer Müslümanların yanına geldiklerinde “Biz de iman ettik” diyorlardı ama kendi şeytanlarıyla baş başa kaldıklarında “Biz onlarla alay ettik” (Bakara-14) diyorlardı. Nisa Suresi 136. Ayette ilk olarak “Ey iman edenler…” şeklinde başlamasının nedeni de budur. Yani eğer gerçekten iman ettiyseniz “Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin” ki gerçekten iman ettiğiniz anlaşılsın.

nisa suresi

Yine Nisa Suresi 136. Ayetin tefsirini yapan müfessirler, ikinci olarak imanı tazelemek amacıyla da “Ey iman edenler” şeklinde başlandığını söylemektedirler. “Evet, siz iman ettiniz ama bir daha imanınızı gözden geçirin çünkü “Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur” denmektedir.

İman eden insanların da tehlikede olduğuna vurguda bulunan bu ayet, iman eden kişilerin sürekli olarak imanlarını gözden geçirmelerini istemektedir. Ola ki yanılır veya meyledilirse yani Allah’ın iman edilmesini emrettiği Allah, melekler, kitaplar, peygamberler ve ahiret gününü inkâr ederse büyük bir sapıklığa düşmüş olur.

İnkâr nedir?

“İnkâr” kelime anlamı olarak; “Kişinin yaptığı, söylediği, şahit olduğu, tanık olduğu şeyleri görmediğini söyleyerek yalanlaması” demektir. İman inkârı ise Allah’a iman ettiğini söylediği halde tasdik, bilgi ve amel üçlüsünden uzak yaşamak demektir. Allah, inkârcılar hakkında birçok ayeti kerimede uyarıda bulunmuştur. “Allah'ın ayetlerini inkâr edenler, peygamberleri haksız yere öldürenler ve insanlardan adaleti emredenleri öldürenler; işte onlara acıklı bir azabı müjdele.” (Al-i İmran Suresi -21) ayetinde de görüldüğü gibi acıklı bir azabın onları beklediğini söylemektedir.

nisa suresi

Burada konunun başına bir daha dönmemiz ve müfessirlerin ilk görüşünü yeniden ele almamız gerekiyor. Bakara suresi 14. Ayette geçen “Onlar iman edenlere rastladıkları zaman: "inandık" derler. Fakat şeytanlarıyla yalnız kaldıkları zaman: "Biz, sizinle beraberiz, biz sadece (onlarla) alay ediyoruz." derler.” Ayetinde bahsi geçenler, “inkâr” edenlerdir. Yani bunlar dünyada her ne kadar Müslüman gibi görünseler de, Müslümanlarla bir araya geldiklerinde her ne kadar “Biz de iman ettik” deyip şeytanlarıyla baş başa kaldıklarında “biz onlarla alay ettik” deseler de Allah, onların yaptıklarından haberdardır ve onları “inkârcılar” olarak belirlemiştir. Yani onlara ahirette acıklı bir azap vardır.


Önerilen İçerik: Dua Nedir - Nasıl Edilir?

NeOldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2306
1228
2157
463
371
472
1090
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.