Nisa Suresi 59. Ayette Verilen Mesajlar Nelerdir?

Nisa Suresi 59. Ayette Verilen Mesajlar Nelerdir?
11.04.201916:47

Nisa Suresi 59. ayette verilmek istenen mesajlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız için oldukça faydalı bir içerikle karşınızdayız. İşte, Nisa Suresi 59. ayetin içerdiği mesajlar…

Haber güncelleme tarihi 11.04.2019 17:11

Kur’an’ı Kerim’in her ayeti insanlar için yol göstericidir ve hayatlarını belirlemeleri açısından önemli mesajlar içermektedir. Nisâ Suresi 59. Ayette verilen mesajlar da yine insanların Allah’ın istediği doğrultuda bir hayat yaşamaları için önemlidir.

Nisâ Suresi 59. Ayette verilen mesajların neler olduğuna geçmeden önce ayeti incelemekte fayda vardır. Ayet-i Kerime’de şöyle buyurulmaktadır;

“Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.”

Nisa suresi 59. ayet


Nisâ Suresi 59. Ayette Verilen Mesajlar

Alla (c.c) bazı ayetlerde inanmış kişilere yeniden bazı şeyleri gözden geçirerek imanlarını tazelemelerini ister ve bu ayetlerin başlangıcı “ey insanlar” şeklinde olmaz, bunun yerine “ey iman edenler” şeklinde hitap edilir. Yani;

Ey Allah’a inanmış, Allah’ın varlığını kabul etmiş, O’nun emirlerini kabul eden inananlar topluluğu, yeniden iman etmek ve imanınızı tazelemek için bu emirleri yerine” getirin demek ister. Nisâ Suresi 59. Ayette de bu şekilde emredilmiş yani Müslümanlar muhatap alınmıştır.

“Allah’a itaat edin, Peygambere itaat edin.”

Allah’a iman eden insanların yeniden iman etmesi demek aslında imanlarını tazelemek demektir. Yani yeniden bir ahitte bulunarak Allah’ın emir ve yasaklarına karşı “işittik, itaat ettik” demektir. “Peygambere itaat edin” ise biraz daha geniş bir çerçevede değerlendirilir. Yani ikisi birbirinden ayrı gibi görünse de aslında biri olmadan diğeri olmaz. Nitekim başka bir ayet-i kerimede Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır; “De ki: "Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir."

“Ülü’l Emre İtaat edin”

Bu ayet-i kerimede Allah (c.c), devlet idaresini elinde tutanlara itaat etmeyi emretmektedir. Yani Peygambere itaatten sonra en önemli itaat devlet yönetiminden, idaresinden olan kişiye ittat etmektir. Ama burada ince bir çizgi söz konusudur “Sizden olan ül’ül emr” yani Müslüman olan, Allah’a iman etmiş bir devlet yöneticisine itaat edin. Ayetin devamında eğer bu konuda ayrılığa düşerseniz ayrılığa düştüğünüz durumu Allah ve Peygamberine götürün.


Allah ve Peygambere Nasıl Götürülür?

Denilebilir ki bugün Allah’ın Peygamberi yaşamıyor, yaşanan sorunları nasıl ileteceğiz? Peygamber (s.a.v) yaşamıyorsa, O’nun bıraktığı ve günümüze kadar gelen hadis-i şerifleri var ve Yüce Kur’an’ı Kerim var. Yaşanan bir anlaşmazlık durumunda, olaylar Kur’an ve sünnet yolu ile çözüme kavuşturulur. Tabi ki bunu herkes kendi kafasına göre yapamaz. İşin ehli olan alimler, fakihler yaparlar. Onların gösterdikleri yol takip edilerek gerekli şekilde adım atılır ve böylelikle Nisâ Suresi 59. Ayette verilen mesaj yerine getirilmiş olunur.

Son olarak ayet-i kerimede “Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir” denmektedir.

Yani, bir konuda anlaşmazlığa düştünüz ve bu konuda ne yapmanız gerektiği hakkında soru soruyorsanız bunu Kur’an ve Sünnet ışığında çözün. Kendi kendinize belirlediğiniz kurallar çerçevesinde hareket ederek doğru yolu bulmanız zor olur. Allah, sizin için bir kitap bir de Peygamber göndermiştir ve sizin aranızda sorun haline gelen “itaat” konusunda kafanız karışık ise bu konuyu en iyi şekilde çözüme kavuşturacağınız yer Kur’an ve Sünnet çizgisidir bu iki şeyi aşarak kendi nefislerinize göre hareket etmeniz kesinlikle doğru değildir.


Önerilen İçerik: Nisa Suresi 136. Ayette Verilmek İstenen Mesajlar Nedir?

NeOldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
152
49
47
111
10
7
106
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: , , ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.