kurumama
 • DOLAR5,32550.09
 • EURO6,03770.00
 • ALTIN226,334-0.02
 • BIST102.4940.51

Muğla'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Muğla'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye gibi bölgelere ev sahipliği yapan Muğla'da gezip görebileceğiniz pek çok yer bulunuyor.

Haber güncelleme tarihi 28.07.2018 14:41

Muğla'nın ilçeleri içerisinde yer alan Muğla (merkez), Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula, Yatağan'da nereler gezilmeli? 

> Muğla Meşhur Lezzetleri

> Muğla'nın En İyi Otelleri

Muğla da Gezilecek Yerler;

Muğla Merke

Müze'de, köyde bulunan fosiller ve Yatağan-Stratonikeia Antik Kentinden çıkan eserler sergilenmektedir.

mugla-muze.jpg


Kavaklıdere

Yayla turizmi için önerilen yerlerden olan Kavaklıdere, yemyeşil bitki örtüsü doğal su kaynakları ile Muğla'nın  dikkat çeken yerlerinin başında gelmektedir. 

derebag-koyu.jpg

Kavaklıdere'nin Derebağ köyündeki Karia ve Roma dönemlerine ait anfi tiyatro, heykeller ve lamitlerin bulunduğu Hyllarima antik kenti ve Kavaklıdere'nin Sarıyayla köyündeki tiyatro, sunaklar ve mezarların bulunduğu Kys antik yerlerini  gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.


Datça

Datça’da Apollon ve Venüs adına yapılmış çeşitli mabetler, büyük tiyatro, oyun ve toplantı yerleri bulunmaktadır.

apollon.jpg


Datça Liman

Limandan Anfitiyatro’ya doğru gittiğinizde Datça Belediyesinin heykeltraş Elbruz Denge’ye yaptırdığı Aslan heykeliyle karşılaşacaksınız.

aslan heykeli datça

Heykelin biraz ilerisinde Kahve Limanı isimli bir cafe var. Knidos’un gerçek aslanı 1850 yıllarda İngiltereye götürülerek British Museum’da sergilenmekte. Datça Limanında ondan esinlenilerek yapılan  heykel özlemle limana doğru bakmaktadır.

datça liman

Adres; Esenada Mevki Marmaris Datça Yolu, Datça Merkez, Datça, Muğla


Datça Ilıca Gölet

Taşlık Plajı’nın son kısımlarında Ilıca Gölet’i ve bitişiğindeki Ilıca Su Değirmenini ve evini göreceksiniz. Değirmen ve evi Datça Belediyesi tarafından restore edilip değirmen kısmındaki aygıtlar çalışır vaziyete getirildikten beş yıl sonra sahibine teslim edildi. 2016 sezonunda da değirmen evi turistik bir işletme olarak çalışmaya başladı. Değirmen kısmı kapalı vaziyette duruyor, değirmen vaktiyle Ilıca gölet’ten akan suyla çalışıyormuş.

Sol ve sağ alt fotoğraflarda yerden kaynayan sularla oluşan Ilıca Gölet’ten manzaralar görülüyor. Değirmen Evi’nin hemen yanında göletten akan bu su Datça’ya gelenlerin ilgisini çekiyor. Tatilciler Taşlık plajında yüzdükten sonra bu suyun altında hem duş alıyorlar hem de doğal yoldan masaj yaptırıyorlar. Sularının şifalı olduğu da söyleniyor. Göletin yan tarafındaki ağaçlık kısım Kent Park.  Gölet manzarasını görmek için yukarı kısımdaki Çevre yolu’na çıkmak gerekiyor.

ılıca gölet


Datça Konidos Antik Kenti

Datça yarımadasının en ucunda bulunan Knidos antik kentine gittik. Antik kenti ziyaret etmek istememizin sebebi tarihinden çok coğrafi konumuydu: Bir tarafında Ege Denizi diğerinde Akdeniz.

muğla datça gezilecek yerler


Yatağan 

yatagan-001.jpg

Yatağan; Stratonikeia, Laotna ve Panarama antik kalıntıları ile tanınır. Kentte, Athena Heykeli ve bir yönetim binası bulunmaktadır. Turgutlu Kasabası yakınlarındaki Lagina’da, Hereta adlı üç başlı savaş tanrıçası adına yapılan Heykel Makedi, Bağyaka köyündeki surlarla çevrili bir tepe üzerinde kurulmuş antik kalıntılar bulunmaktadır.

yatagan-2.jpg


Ula

Ula'nın önemli alanlarından biri olan Kleopatra plajında yüzmeli ya da  Gelibolu, Çınar Köyü, Turnalı ve Akbük, Akyaka gibi önemli koyları ziyaret etmelisiniz.

koy-.jpg


Ortaca

Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşam alanı olan İztuzu kumsalları Muğla'nın Ortaca bölgesinde bulunur. 

ortaca.jpg


Dalaman

Dalaman, zengin ormanları kuş cenneti, av ve yayla turizminin gelişmişliği ve dağ köylerinin güzelliği ile dikkat çeker. Ayrıca Yassıcalar, Zeytinli, Zeysare, Domuz ve Göcek adaları ise yaz turizmi için gezilmesi gereken yerlerdendir. 

adalar.jpg


Bodrum 

bodrum-kalesi-.jpg


Bodrum Kalesi

1522 yılında St. Jean Şövalyeleri‘nin kalesi olarak inşa edilen Bodrum Kalesi, Bodrum’un sembolü olarak ön plana çıkıyor. İki liman arasına üç tarafı deniz ile çevrili kayalıklar üzerine kurulmuş Bodrum Kalesi, günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Kalede; Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Klasik Devir Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümlerde sergilen, eski dönemler hakkında ipuçları sunan pek çok önemli koleksiyonlara ait eserleri görebilirsiniz.

muğla bodrum gezilecek yerler

Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir.

bodrum.JPG

Adres; Çarşı Mahallesi, Kale Cd., 48400 Bodrum/Muğla


Antik Tiyatro

Bodrum’da Klasik çağdan günümüze kadar ulaşabilen tek yapı olan Antik Tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatroları arasında yer alıyor. 60’lı yıllarda restore edilen ve 13 bin kişilik kapasiteye sahip olan Antik Tiyatro, yılın belirli dönemlerinde çeşitli festivallere ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Eski çağlarda Dionysos uğruna kurbanlar verilen Antik Tiyatro’da tarihten izler bulabilirsiniz.

muğla bodrum gezilecek yerler

Adres; Yeniköy Mahallesi, 48440 Bodrum/Muğla


Marmaris 

marmaris-arkeoloji-.jpg

Marmaris Arkeoloji Müzesi, tarihi bir mekânda Marmaris Kalesi'nde hizmet vermektedir.


Milas 

milas-muzesi.jpg

1987 yılında ziyarete açılan Milas Müzesinde Stratonikeia, İasos, Damlıboğaz, Beçin kazıları ile çevredeki yüzey araştırması ve kurtarma kazılarından gelen eserler ile satın alma, bağış ve müsadere yoluyla gelen eserler sergilenmektedir.


Fethiye 

fethiye-muzesi.jpg

Fethiye Müzesi biri arkeoloji diğeri etnografya olmak üzere iki salondan oluşmaktadır. Bu iki salonda sergilenen eserlerin hemen hemen tamamı Fethiye ve çevresinden derlenmiştir.


Fethiye Ölüdeniz

Ölüdeniz dünyanın en güzel plajlarından biri. Bunu dünya çapında prestijli birçok dergide veya listelerde karşımıza çıkıyor. Antik Çağda “Işık ve güneş diyarı” olarak bilinen Ölüdeniz, turkuaz ve mavi rengiyle, nefis kumlarıyla tüm gün deniz ve güneşin keyfini çıkaracağınız bir yer.

fethiye ölüdeniz


Kelebekler Vadisi

Akdeniz Bölgesinin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ‘ın eteklerini süsleyen Kelebekler Vadisi, ülkemizin en güzel 10 doğal güzelliğinden biri. Doğal güzellikleri nedeniyle 1995’te birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş vadi ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden biri.Adını içinde barındırdığı seksenden fazla kelebek türünden alıyor. Ancak gidince her yerde uçuşan kelebekler beklemeyin, sezonda vadinin derin noktasındaki nehir ve şelaleler civarında görülebiliyor. Denize girmek, kamp yapmak için ideal. Ölüdeniz’den kalkan teknelerle gidilebiliyor.

muğla fethiye gezilecek yerler


Kabak Boyu

Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Kabak Koyu, son yıllarda ülkemizin gençler arasında yıldızı en parlayan yeri. Nerdeyse 200 metre boyunca uzanan koyuyla adeta bir cennet burası.Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 km mesafedeki koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor. Birinci derecede sit alanı olan koya Ölüdeniz’den özel tur tekneleriyle gidiliyor. Ayrıca karadan da belli bir noktaya kadar araçla gidip, ondan sonra yürümeniz gerekiyor. Daha çok eğlenmeyi seven gençlerin tercih ettiği Kabak Koyunda çok sayıda otel, cafe ve restoran var. Konaklanacak bölge olarak da tercih edebileceğiniz şahane bir yer.

muğla fwethiye gezilecek yerler


KayaKöy

Fethiye’nin bir mahallesi olan Kayaköy, eski bir Rum köyü. Kayaköy, eski adıyla Levissi, 1923’e kadar 10 bine yakın kişinin yaşadığı canlı bir bölgeydi.Hisarönü’ne birkaç kilometre mesafede, Karmilassos Antik Keti üzerine kurulan köy, bir tepenin yamacında kurulmuş. Fethiye gezilecek yerler arasındaki Kayaköy mübadele ile terkedildikten sonra uzun yıllar boş kaldı. Çam, nar ve incir ağaçları arasında uzanan dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy şimdilerde yeniden canlanıyor. Zamanla butik otelleri, atölyeleri, mekanlarıyla ülkemizin öne çıkan yerlerinden biri olacağı kesin.

muğla fehiye gezilecek yerler


Kral Mezarları

Fethiye ilçe merkezi yakınlarındaki Fethiye Kral Mezarları, şehrin ihmal edilen belkide en önemli simgelerinden biri. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar olan Kaya Mezarları, Likya Döneminden bugüne kadar gelebilmiş nadir eserlerden. Basamaklarla çıkılabilen bu mezarlar, Fethiye ve deniz manzarasına hâkim manzarası, gotik yapısıyla ve hayranlık uyandıran işlemeleriyle görülmesi gereken yerlerden. Fethiye gezilecek yerler listenize ekleyin.

muğla fethiye gezilecek yerler

Amintas Kral Mezarları

Adres; Kesikkapı Mahallesi, 117. Sk. No:3, 48300 Fethiye/Muğla


Muğla Gezilecek Yerler Haritası

Muğla'da gezip görebileceğiniz tarihi mekanları, doğal alanları, müzeleri ve turistik yerleri Muğla Gezi Rehberi haritamı ile keşfedebilirsiniz.

NeOldu.com / Gezi Rehberi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.