Moğolların Anadolu Selçuklu Devleti’ne Etkileri

Moğolların Anadolu Selçuklu Devleti’ne Etkileri
22.06.201520:08

Anadolu Selçuklu Devleti bir diğer deyişle Türkiye Selçukluları'nın üzerindeki Moğolların etkilerini bu makalede kısaca işleyeceğiz.

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:29

Anadolu'da olası bir Moğol işgalinin etkisi kendini belli ediyordu. Ancak çok iyi bir devlet adamı olan Alaaddin Keykubat oynadığı denge politikaları ile Moğolları Anadolu’dan uzak tutmayı başarmıştır. Alaaddin Keykubat ölünce yerine 2. Gıyaseddin Keyhüsrev geçmiştir. Moğollar 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Selçukluların hala çok güçlü olduklarını zannediyordu. 1240 yılında Baba İshak önderliğinde çıkan Babai isyanını Selçukluların bastıramadığını gören Moğollar Selçukluların gücünün yetersiz olduğunu anlamıştır.

 

1243 yılında Erzurum’a giren Moğollar şehri yakıp yıkmışlardır. 2. Gıyaseddin Keyhüsrev ordusunun başına geçmiş ve savaşa çıkmıştır. Sivas, Erzincan arasındaki Kösedağ mevkiinde karşılaşan ordular, savaşmışlardır.

 

Selçuklular bu savaşta yenilgiye uğramıştır. 2. Gıyaseddin Keyhüsrev bütün ağırlıklarını ve hazineyi bırakarak savaş alanından kaçmıştır. Aynı zamanda bir devletide kaderine mahkum etmiştir. 1246 yılında ölen 2. Gıyaseddin Keyhüsrev’in yerine 3 oğlu kalmıştır. Üçlü saltanat dönemi başlamıştır. 

 

Daha sonra Moğolların desteğiyle 4. Kılıçarslan tahtı ele geçirmiştir. Bu devirden sonra Anadolu'da Moğol etkisi yönetime kadar sıçramıştır. 4. Kılıçarslan Anadolu'da Moğolların valisi gibi hareket etmeye başlamıştır. Kösedağ Savaşı’ndan beri Moğollara vergi de verilmekteydi. 

 

Ayrıca Kılıçarslan’ın yanındaki devlet adamları da Moğol taraftarı kimselerdi.  Sonraki dönemlerde Moğolların etkisi iyice artmıştı. Moğollar kendilerine en çok hediye gönderen ve vergi veren kimse tahta onu geçirmekteydi. Bu yüzden sık sık taht değişiklikleri oluyordu. İstikrar yok olmuştu. 

 

Devlet adamları da çoğu zaman moğollar tarafından atanıyordu.  Sultanlar Moğollara para yetiştirebilmek için halka eziyet ediyordu. Moğollar bazen aynı göreve iki görevli atayabiliyorlardı. Aynı anda hem sultanın atadığı vali, hem de Moğolların atadığı vali olabiliyordu. Yani aynı anda iki vali görev yapıyordu.  Son olarak da otoriter boşluktan yararlanan devlet adamları fiili vezirlik yapabiliyorlardı.

 

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
272
120
40
70
40
230
150
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER