Liken Planus Hastalığı Nedir? - Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Hastalığı Nedir? - Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?
07.01.201615:13

Deri hastalıklarından biri olan liken planus, el, ağız, dil, saç derisi ve genital bölgede meydana gelen iyi huylu deri hastalığıdır. Peki, liken planus hastalığının belirtileri ve tedavisi nedir? İşte, Liken Planus hastalığı ile ilgili detaylar...

Haber güncelleme tarihi 04.06.2020 11:13

Liken Planus Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

İyi huylu cilt hastalıklarından biri olan liken planus, ağız, geniz, boğaz, yemek borusu, dil, cinsel organ, kol, bacak, saç ve tırnaklarda meydana gelmektedir. Oluşum nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte strese bağlı gelişebileceği düşünülmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanılan liken planus, 30-50 yaşları arasında ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Nadiren görülen liken planus hastalığı, bulaşıcı hastalıklar kategorisinde bulunmamaktadır. Bu nedenle liken planus hastalığını birinden kapmanız veya birine bulaştırmanız söz konusu olamaz. Kalıtsal bir hastalık olmadığı gibi tedavisi mümkün bir cilt hastalığıdır. Döküntülerin boyutları 1mm ile 1cm arasında değişkenlik gösterirken sınırı düzensiz, hafif kabarık, parlak, kırmızı ve mor renkte kaşıntıya neden olan oluşumlar meydana gelir. Aynı zamanda döküntülerin üzerinde beyazımsı veya grimsi renkte çizgiler gözlemlenir. Bu lekelenmeler grup halinde bulunur ve sayıları oldukça fazladır. Bacak ve ellerde meydana gelen bu lekelenmeler siyah veya kahverenginde de olabilir.

Liken Planus Hastalığı Türleri; 

1. Deride Görülen Liken Planus

Deride görülen liken planus, el ve ayak bileklerinde sıklıkla görülmektedir. Deride gözlemlenen düz yüzeyli kabarcıklar ciddi anlamda bir kaşıntıya neden olurken vücudun hemen hemen her yerinde görülebiliir. Morumsu veya kırmızımsı renklerde olan bu lekelenmeler; kollar, bacaklar, cinsel bölge, boyun, sırtın alt bölgesi, el ve ayak bileklerinde görülür. Deride meydana gelen bu döküntüler bazı durumlarda tırnak ve saçları da etkilemektedir. Deride bulunduğu alana göre farklı görünümlerde olabilen liken, bacağın ön kısmında ise kalın bir yapıdadır. Genellikle tanısı olan olan liken planus, bazı durumlarda biyopsi gerektirebilir. Hastalığın süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterirken, ortalama olarak 18 ayda kediliğinden geçtiği belirtilir. Liken planus hastalarının %20’sinde belirtiler hafif seyrederken herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak bazı kişilerde aşırı kaşıntıya neden olan liken planus, yaklaşık 2 sene boyunca hastalığı taşıyabilirler. Hastalığın iyileşmesi durumunda ciltte koyu renkli lekelerin kalmasına neden olurken bu lekeler zamanla kendiliğinden geçer. Aynı zamanda hastalığın tekrarlaması da söz konusu olabilir.

deride-gorulen-liken-planus.jpg

Deride Görülen Liken Planus Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavisi zor hastalıklardan biri olan liken planusun kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın belirtilerini ve şiddetini azaltacak tedaviler uygulanmaktadır. Uygulanan tedavi ile kaşıntının azalması ve hastalığın yayılması önlenir. Genellikle kortizonlu krem ve ağız yoluyla alınan antihistaminikler kullanılır. Deride görülen liken planus hastalığında tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi ise PUVA adı verilen ultraviole ışık tedavisidir. Liken planus hastalarının öncelikle bir dermatoloğa başvurmaları ve gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmaları önerilmektedir. Rastgele ve kulak dolma bilgilerle kullanılan ilaçlar hastalığın daha çok yayılmasına neden olmakla birlikte çeşitli yan etkileri de beraberinde getirebilir. Tedavi sürecinde doktorunuzun önerilerine uymanız ve tedaviyi düzenli olarak uygulamanız oldukça önemlidir.


2. Ağızda Görülen Liken Planus

Yapılan incelemeler ve gözlemler sonucunda ağızda liken planusu bulunan birçok kişinin derisinde de liken planusa rastlanılmaktadır. Ancak ağızda görülen liken planus deride görülen liken planusa kıyasla tedavisi daha zordur. Yanak, dil ve diş etlerini doğrudan etkileyen liken planus, diğer alanlara oranla daha uzun sürmektedir. Beyaz nokta ve çizgi şeklinde gözlemlenen liken planus, kolayca tespit edilebilir. Ancak şiddetli liken planuslarda ağız içinde oluşan ülserler ve ağrılı yaralar söz konusu olabilir. Ağız içinde oluşan liken planusun nedenini belirlemek ve en önemlisi doğru teşhis etmek adına biyopsi almak gerekebilir. Bu nedenle hastanın bir an önce doktora başvurması ve gerekli tetkikleri yaptırması önerilmektedir. Hastalığın doğru teşhis edilmesi adına birkaç kez biyopsi alınabilir. Yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda ağız içinde oluşan liken planusun nedeni belirlenerek hastanın bunlardan uzak durması önerilir. Hastanın bu tetikleyici unsurlardan kaçınması tedaviyi olumlu yönde etkileyebileceği gibi hastalığın şiddetinin artmasını da önlemiş olur.

agizda-gorulen-liken-planus-001.jpg

Ağızda Görülen Liken Planus Tedavisi Nasıl Olur?

Ağızda oluşan liken planusun kesin bir tedavisi yoktur. Ancak uygulanan tedaviler ile hastalığın yayılması ve şiddettinin artması önlenir. Dil altında görülen liken planus oldukça şiddetlidir. Nadiren de olsa ağız kanserine neden olabilen bu durum doktor tarafından düzenli olarak gözetim altında tutulmalı ve etkilerini hafifletici tedavi uygulamalılardır. Hastaların alkol ve sigara tüketiminden kesinlikle uzak durmaları önerilmektedir.


3. Genital Bölgede Görülen Liken Planus

Derisinde liken planus bulgusu saptanan hastalarının 5’te 1’inin genital bölgesinde de liken planus belirtileri gözlemlenir. Genital bölgede görülen liken planus hafif seyirli oluşabileceği gibi yara şekline gelmiş ağrılı bir hal alabilir. Genital bölgede gözlemlenen liken planus cinsel ilişki sırasıda ağrıya yol açabilir. Genital bölgede görülen liken planusun görülme sıklığı kadın-erkek olarak belirtmek gerekirse; kadınların genital bölgesinde liken planus belirtileri daha sık gözlemlenmektedir.

genital-bolgede-gorulen-liken-planus.jpg


4. Tırnak ve Saçta Görülen Liken Planus

Liken planus hastalığı bazı durumlarda tırnak ve saçlı deriyi de etkilemektedir. Genellikle tırnakları etkileyen liken planus tırnak kayıplarından tırnakların tamamının zarar görmesine kadar birçok soruna neden olabilir. Tırnakların büyüme noktasından itibaren etkilemeye başlayan like planus tırnak yapısının bozulmasına, tırnağın soyulması ve kırılmasına neden olabilir. Tırnakları etkileyen liken planus yalnızca birkaç tırnağı etkileyebileceği gibi tüm tırnakları da etkileyebilir. Bu durum geçici veya kalıcı tırnak kayıplarına sebebiyet verebilir. Liken planusun etkilediği bir diğer alan ise saçlı deridir. Nadiren de olsa saçlı deriyi etkileyen liken planus, kelliğe neden olabilir.

tirnak-ve-sacta-gorulen-liken-planus.jpg


Liken Planus Hastalığı Neden Olur?

Nedeni kesin olarak bilinmeyen liken planus hastalığının strese dayalı olabileceği düşünülmektedir. Ancak liken planus hastalığına neden olabileceği belirtilen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında genetik etkenler gelirlen bazı kronik hastalıkların da liken planus hastalığını tetikleyebilecek nitelikte olabileceği savunulmaktadır. Liken planus hastalığını tetikleyebileceği belirtilen hastalıkları; hepatit B, hepatit C, primer biliyer siroz, karaciğer hastalıkları ve diyabet olarak sıralayabiliriz. Bu hastalıklar liken planus hastalığını tetikleyebileceği gibi şiddetini de arttırabilir. Liken planus hastalığını tetikleyebileceği düşünülen bir diğer unsur ise ilaç kullanımıdır. Bazı ilaçların liken planus hastalığını tetikleyebilecek nitelikte olduğu savunulmaktadır. Antibiyotikler, tansiyon ilaçları, nonsteroid antienflamutuarlar ve antimalaryal ilaçların bu hastalığa neden olabileceği belirtilmektedir.

liken-planus-hastaligi-neden-olur.jpg

Genellikle ciddi ve tehlikeli hastalılar kategorisinde görülmeyen liken planus, tedavi edilmemesi durumunda oldukça uzun süre vücutta kalarak yayılma gösterebilir. Ağızda görülen ve tedavi edilmeyen liken planus ağız kanseri riskini arttırabilir. Bu nedenle hastaların bir an önce tedaviye başlamaları ve ihmal etmemeleri önerilir. Liken planus hastalığının başlıca belirtisi kaşıntıdır. Hastaların sıklıkla şikayet ettikleri kaşıntı durumunun yanı sıra çeşitli şikayetlere neden olmaz. Genellikle 18 ayda tamamen temizlendiği belirtilirken bazı durumlarda daha fazla yayılma göstererek haftalarca ve aylarca sürebilir. Nadiren görülen ve ciddiye alınarak bir an önce doktora başvurulması gereken durumlar; tat alamama, konuşma güçlüğü, kilo kaybı, yutkunma ve çiğneme sırasında ağrı olarak sıralanabilir.


Liken Planus Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Liken planus hastaları beslenme şekillerinde birkaç değişiklik uygulayarak hastalıklarının belirtilerini azaltabilirler. Aynı zamanda liken planusun görüldüğü bölgelere karşı hassas davranmaları oldukça önemlidir.

  • Baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Domates ve domates sosu tüketiminden kaçının.
  • Kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Cips ve patlamış mısır şikayetlerinizin artmasına neden olabilir.
  • Ağız içinde liken planus oluşumu söz konusu ise ağız bakımınıza özen göstermelisiniz.
  • Liken planus cinsel bölgede görünüyorsa genital bölgelerini temiz ve kuru tutmaları oldukça önemlidir. 

liken-planus-hastalari-nelere-dikkat-etmeli.jpg

Önerilen İçerik;
 Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
133
31
32
149
35
11
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.