Kurdeşen Nedir? Kurdeşen Hastalığı Neden Olur?

Kurdeşen Nedir? Kurdeşen Hastalığı Neden Olur?
29.04.201618:09

Toplumumuzda sık görülen cilt hastalıklarından biri olan kurdeşen hastalığı nedir? Kurdeşen hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 12:47

Kurdeşen Nedir?

Tıp dilinde “ürtiker” olarak adlandırılan kurdeşen, cilt hastalıklarından biridir. Kurdeşen, bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte ciltte kaşıntı ve kızarıklığa neden olan bir hastalıktır. Farklı boyutlarda olan kurdeşen döküntüleri, kırmızı renkli kaşıntılı kabarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Bu döküntüler nokta kadar küçük olabileceği gibi tabak kadar büyük de olabilir. Ayrıca küçük boyutlardaki döküntüler birleşerek vücutta daha geniş kabarıklıklar oluşturabilirler.

kurdesen-002.jpg

Şiddetli kaşıntı hissi, yanma ve ağrıya neden olan kurdeşen döküntüleri genellikle geceleri daha çok kötüleşir. Kurdeşen kabarıklıkları 24 saat içinde kendiliğinden kaybolabileceği gibi eski döküntülerin yerine yenileri gelebilir. Buna bağlı olarak kurdeşen birkaç gün veya daha fazla sürebilir. Ortalama bir süre vermek gerekirse kurdeşen döküntülerinin 6 haftadan daha kısa sürdüğünü söyleyebiliriz. Ancak kurdeşen döküntüleri 6 haftadan fazla sürüyorsa bu durumda kronik kurdeşenden bahsedilebilir. Kısa süreli kurdeşen döküntüleri genellikle stres, alerji ve uzun süre güneşte kalma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Toplumumuzda sık görülen cilt hastalıklarından biri olan kurdeşen, hemen hemen her yaş grubunda görülebilir. Ancak kurdeşen, erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Buna bağlı olarak 20-40 yaş aralığındaki kadınlarda kurdeşene daha sık rastlanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca bebek ve çocuklarda da kurdeşen döküntülerine rastlanılabilir.

kurdesen-nasil-olur.jpg


Kurdeşen Neden Olur?

Kurdeşen çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Alerjik nedenlerden kullanılan bazı ilaçlara kadar pek çok unsur kurdeşene yol açabilir. Ancak kurdeşenin nedenleri genellikle akut ve kronik olmak üzere iki grupta incelenir. Arı sokması ve çeşitli deniz mahsüllerine karşı hassasiyet gibi unsurlar sonucunda ortaya çıkan kurdeşen akut olarak nitelendirilirken; aşırı sıcak ortamda bulunma ve güneşin zararlı ışınları gibi unsurlar ise kronik kurdeşeni işaret eder. Çeşitli faktörler sonucunda tetiklenen kurdeşenin oluşumundaki temel neden; deri damarlarının fazla gerilmesi ve genişlemesi sonucunda hücreye kan sıvısı sızması nedeniyle meydana gelir. Bu durum fazla derinlerde etkili olursa kızarıklık ve kaşıntının yanı sıra ağrı hissedilir.


Akut Kurdeşen Nedenleri

 • Evcil hayvanlar
 • Deniz mahsülleri
 • Böcek sokmaları
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • İç hastalıkları
 • Bazı ilaçlar
 • Yoğun stres
 • Süt, meyve ve kuruyemiş tüketimi
 • Genetik yatkınlık
 • Yüksek ateş veya Hepatit B gibi enfeksiyonlar nedeniyle uygulanan aşılar veya kan nakilleri

Akut Kurdeşen Nedenleri

Kronik Kurdeşen Nedenleri

 • Aşırı sıcak ortamlarda bulunma
 • Güneş ışınları
 • Soğuk hava
 • Basınç gibi çeşitli fiziksel faktörler
 • Tiroid hastalıkları, kanser ve LUPUS gibi bağışıklık sistemi hastalıkları

akut-kurdesen.jpg


Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen hastalığının başlıca belirtileri; kol, bacak, yüz ve parmaklarda oluşan kırmızı renkli kaşıntılı kabarcıklardır. Ortalama 1-2 cm boyutunda olan döküntüler birleşerek daha geniş kabarcıklar oluşturabilirler. Döküntüler genellikle el, kol, bacak, yüz ve parmaklarda görülse de sırt, gövde ve göğüs bölgesinde de görülebilir. Akut kurdeşen ve kronik kurdeşen arasındaki tek fark süreleri ve oluşum nedenleridir. Bunun haricinde görünüm açısından herhangi bir farklılık yoktur. Akut kurdeşen yaklaşık 24 saat içinde kaybolabileceği gibi 1 ay kadar devam edebilir. Ancak 6 ay ve daha fazla süren kurdeşen vakaları kronik olarak nitelendirilir.

kurdesen-bulgulari.jpg

 


Kurdeşen Tedavisi Nedir?

Kurdeşen tedavisindeki temel nokta altta yatan hastalığın tedavi edilmesidir. Kurdeşene neden olan unsurlar ortadan kaldırdıktan sonra çeşitli ilaç ve merhem tedavilerine başlanılır. Hafif dereceli kurdeşen vakalarında genellikle antihistaminik denilen alerji ilaçları önerilir. Ayrıca antibakteriyel ilaçlar ve iltihap giderici ilaçlar da kullanılabilir. Hastanın sağlık durumu, yaşı ve hastalığın şiddetine göre uygulanan tedavi yöntemi değişkenlik gösterebilir.

Kurdeşen Tedavisi Nedir


Bitkisel Kurdeşen Tedavisi Nedir?

Zencefil, şifa kaynağı olarak nitelendirilen zencefilin faydaları saymakla bitmez. Birçok sağlık sorunu karşısında etkili çözümler sunan zencefil, kurdeşen tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Zencefili banyo suyunuza katarak kullanmanız önerilir. Bunun için 4 litse suya 250 gr zencefil katmanız önerilir. Hazırladığınız karışımı 7 dakika dinlendirdikten sonra kullanınız. Domuzotu, kurdeşen tedavisinin yanı sıra sedef hastalığı ve egzama tedavisinde de kullanılan domuzotu, çay olarak tüketilmelidir. Domuz otu çayını hazırlamak için klor bulunmayan 750 ml suyu kaynattıktan sonra içine 2 çay kaşığı domuzotu ekleyiniz. 20 dakika demlendirdikten sonra tüketin. Çayı her gün taze olarak tüketmeniz önerilmektedir.

Bitkisel Kurdeşen Tedavisi Nedir

Önerilen İçerik;

 Ereksiyon Hakkında 17 İlginç Bilgi

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayd

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
2
1
1
10
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER