Eritema Multiforme Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Eritema Multiforme Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
29.02.201614:57

Nadir görülen cilt hastalıklarından biri olan eritema multiforme, hedef tahtasına benzeyen, halka şeklinde döküntülere neden olan bir hastalıktır. Bu içeriğimizde eritema multiforme hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 28.12.2018 15:55

Eritema Multiforme Hastalığı Nedir?

Nadir görülen cilt hastalıklarından biri olan eritema multiforme, genellikle yetişkinlerde ve 3 yaşından büyük çocuklarda görülen bir hastalıktır. Eritema multiforme, ara ara tekrarlayan ancak kısa süren bir cilt hastalığıdır. Vücudun her yerinde görülebilen döküntüler simetrik yapıda ve kırmızı renktedir. Eritema multiforme hastalığında halkalardan oluşan ve tipik hedef tahtası görünümünde olan döküntüler gözlemlenir. El, kol, diz ve ayaklarda görülen bu döküntüler bazı vakalarda ağızda da görülmektedir.

eritema-multiforme.jpg

Eritema multiforme hastalığına uçuk, streptokok enfeksiyonu gibi viral ve bakteriyel durumlar neden olabilirken kimi zaman penisilin, sulfa türü antibakteriyel ilaçlar ve havale tedavisinde kullanılan ilaçlarda eritema multiforme hastalığına neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra hamilelik, bazı aşılar ve uzun süre radyasyona maruz kalma gibi durumlarda eritema multiforme hastalığının diğer nedenleri arasında yer almaktadır.

eritema-multiforme-hastaligi.jpeg


Eritema Multiforme Çeşitleri

Eritema Multiforme Minör

Pembe ve kırmızı halkalar şeklindeki döküntüler görünüm itibariyle hedef tahtasını andırır. Genellikle el, kol, diz ve ayakta görülür. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülen bu döküntüler bazı vakalarda dudaklarda da görülebilir. Dudaklarda görülen eritema multiforme vakalarında su kabarcıkları ve yaralara rastlanır. Hastalığın iyileşme süreci birkaç gün veya birkaç haftadır.

eritema-multiforme-minor.jpg


Eritema Multiforme Major

Bu tip eritema multiforme vakalarına oldukça az rastlanılır. Aynı zamanda Stevens Johnson Sendromu olarak adlandırılırlar. Ağız, göz ve cinsel bölgede meydana gelen döküntüler kırmızı olmakla birlikte su dolu kabarcıklar ve yaralarla kaplıdır. Yüksek ateşin hakim olduğu bu vakada hasta, yemek yemekte ve birşeyler içmekte güçlük çeker. Hastalığın şiddetli seyretmesinden dolayı hastanede tedavi gerekir.

eritema-multiforme-major.jpg


Toksik Epidermal Nekrolisis (TEN)

Kısaca TEN olarak adlandırılan bu vaka nadiren görülmesine karşılık oldukça ciddi seyreder. Döküntüler geniş alanlara yayılır ve çarşaf gibi soyulmaya başlar. Görünüm itibariyle şiddetli yanıklara benzeyen TEN vakası, genellikle kullanılan ilaçlara karşılık gelişen bir alerjik reaksiyon sonucunda meydana gelir. Bu nedenle hastanın bu ilaçları kullanmaktan kaçınması önerilmektedir.

ten.png


Eritema Multiforme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Eritema multiforme hastalığının belirtileri birçok cilt hastalığının belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Bu nedenle cildinizde meydana gelen sorunlar karşısında bir an önce doktora başvurmalı ve gereken tetkikleri yaptırmalısınız. Eritema multiforme hastalığının başlıca belirtisi kaşıntıya neden olan küçük kızarıklardır. Bu kızarıklar hedef tahtasına benzeyen, etrafı kırmızı ve ortası soluk halkalar şeklindedir. Bu döküntüler lyme hastalığı ile benzerlik gösterse de lyme hastalığında olduğu kadar büyük döküntüler değildir. Aynı zamanda eritema multiforme hastalığı yüz dahil tüm vücutta döküntülere neden olabilir.

kasinti-001.jpg

Halka şeklindeki döküntülerin yanı sıra boğaz ağrısı, kas ağrıları ve ateş gibi belirtilerle kendini gösteren eritema multiforme hastalığı, ilerleyen dönemlerde ağız, göz veya sindirim sisteminde mükoz plakların oluştuğu ve genital bölgenin kızararak şişmesine neden olan ciddi bir hale bürünebilir. Bu nedenle hastalığın açık yaralara  dönüşmesine izin vermeden belirtilerin ortaya çıkması itibarıyla bir an önce doktora başvurmanızı öneririz. Eritema multiforme hastalığının belirtilerini kısaca sıralayalım;

 • Etrafı kırmızı ve ortası soluk halka şeklinde döküntüler
 • Kaşıntılı küçük kızarıklar
 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • İshal
 • Kas ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Genital bölgede kızarık şişlikler
 • Ağızda su dolu kabarcıklarla birlikte yaralar

eritema-multiforme-bulgulari.jpg


Eritema Multiforme Hastalığı Tedavisi

Eritema multiforme hastalığının tedavisi öncelikle hastalığın şiddetine ve hastanın sağlık duruma bağlı olarak doktor tarafından belirlenmelidir. Hafif seyreden Eritema multiforme vakalarının birçoğu kendiliğinden zamanla iyileşirken bazı vakalarda ise hastalığın şiddetlenerek tüm vücuda yayılması gözlemlenebilir.

eritema-multiforme-tedavi-001.jpg

Eritema multiforme hastalığının ilerlemesi durumunda Stevens Johnson Sendromuna dönüşüp dönüşmediğini anlamak için yaradan alınan biyopsi incelemesine bakılır. Biyopsi sonucuna göre farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu durumda hastanın hastaneye yatırılarak damar yolu ile sıvı tedavisine başlanması gerekir. Bazı vakalarda iyileşme sağlanması durumunda yara bölgelerinde bir kaç ay boyunca koyu renk lekelerin kalması söz konusu olabilir. Aynı zamanda uçuk sonrası görülen eritema multiforme vakaları tekrarlamaya karşı eğilim gösterirler. 

Önerilen İçerik;
 Liken Planus Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
1
2
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.