Atopik Dermatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Atopik Dermatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi
10.12.201509:18

Atopik dermatit nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir? Alerjik astım hastalığı olarak da bilinen Atopik Dermatit hastalığı günümüzde görülen bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Atopik dermatit hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 09:29

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit, kişinin derisinin allerjen maddelere aşırı duyarlı olması olmasından dolayı meydana gelmektedir. Atopik egzamanın bir diğer adı ise alerjik egzamadır. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir. Genetik durumlardan dolayı bu durum yaşanmaktadır. Derinin allerjen maddelere karşı aşırılı duyarlı olması durumuna atopik dermatit denilmektedir. Atopik dermatit bir cilt hastalığıdır. Atopik dermatit, kronik bir hastalıktır. Genetik durumlardan dolayı ortaya çıkan bu cilt hastalığı bebeklerde ilk 6 ay sonrasında görülmektedir. Bu durumda anne sütü bebeği korumaktadır. İlk 6 ayda alınan anne sütünün atopik dermatitten koruduğu bilinmektedir. Her 10 kişiden 1 'inde bu durum görülmektedir. Bu hastalık kişinin derisinde birçok şekilde kendini göstermektedir. Kişilerin hayatını olumsuz etkilemekte ve rahatsız etmektedir.

atopik-dermatit-nedir-004.jpg


Atopik Dermatit Belirtileri

 • Deride aşır duyarlılık
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Sulanma
 • Kuruluk
 • Kepeklenme
 • Kabuklanma

Atopik dermatit bir cilt hastalığı olduğu için deride kendini göstermektedir. Deride birçok belirti vermektedir. Genellikle bebeklerde yüz bölgesinde görülmektedir. Aynı zamanda kıvrımlı bölgelerde sıklıkla görülür. Deride kaşıntı halinde başlayarak belirti verir. Kaşıntılar sıklaşır ve zarar verici hale dönüşür. Kaşıntı sonrasında kızarıklık ve kuruluk yaşanır. Kabuklanarak pul pul dökülmeler görülmektedir. Deride aşırı duyarlılık meydana gelir. Kabarmalar oluşur ve içi su dolu kabarlar görülür.

atopik-dermatit-nedir-003.jpg


Atopik Dermatit Nedenleri

 • Genetik durumlar
 • Çevresel faktörler
 • Sıcak havalar
 • Güneş ışınları
 • Aşırı terleme
 • Kimyasal maddeler
 • Besin alerjisi
 • Diğer allerjen maddeler
 • Stres

Atopik dermatit, genetik durumlardan dolayı meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Ailesel yatkınlıklardan olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Sadece genetik durumlardan dolayı değil, birçok nedenden dolayı atopik dermatit yaşanmaktadır. Genellikle çevresel faktörlerde bu cilt hastalığına neden olmaktadır. Mevsimsel değişimler kişide bu hastalığın görülmesini sağlamaktadır. Sıcak havalar ve aşırı terleme durumları atopik dermatite sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda sıcak havalarda yaşanan güneş ışınlarına maruz kalma gibi durumlarda en sık rastlanan nedenleri arasındadır. Bunların dışında kimyasal allerjenlerde bu cilt hastalığına neden olan durumlar arasındadır. Bazı kişilerde % 35 besin ve diğer allerjen maddeler sebep olmaktadır. 

atopik-dermatit-nedir-006.jpg


Atopik Dermatit Tedavisi

Atopik dermatit belirtileri olan kişiler dermatoloji bölümüne başvurarak doktor muayenesinden geçmelidir. Doktor atopik dermatit tanısı koyduktan sonra gerekli tedavi uygulanmalıdır. Bu durumda kişinin atopik dermatit nedenleri ve derecesi belirlenmelidir. Bu durumlara göre tedavi uygulanmalıdır.

atopik-dermatit-nedir.Jpeg

Atopik egzamada ciddi bir kuruluk yaşandığı için deriyi nemlendirmek önem taşır. Bu nedenle doktorun hastayı cildi nemlendirme konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir. Kuruluğu gidermek amaçlı neler yapılması gerektiğini doktor hastaya belirtmelidir. Tedavi yönteminde ilk olarak vücudun bakımı gereklidir. Vücut bakımı düzenli ve gerekli olduğu gibi yapılmalıdır. Atopik dermatit hastalığı yaşayan kişiler, banyo yaparken sıcak su, sabun, lif, kese gibi vücudu tahriş edecek ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünler vücudu tahriş ederek kurumasına neden olabilir. Bu nedenle atopik dermatit hastalığı bulunan kişiler bu durumlardan kaçınmalıdır.

atopik-dermatit-nedir-007.jpg

Bu hastalığı yaşayan kişiler her gün 2 defa ılık su ile yıkanmalıdır. Genellikle 5 - 10 dakikalık süreler halinde olmalıdır. Banyo esnasında kullanılacak ürünler genellikle losyon tarzından ürünler olmaldır. Sabun içermeyen ürünler olmalıdır. Banyo sonrasında hafifçe kurulanmalı ve nemlendiriciler kullanılmalıdır. Atopik dermatit tedavisinde önemli olan hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Aynı zamanda ileri de alerjik astım ve alerjik rinit gibi hastalıkların ilerlemesini engellemek için tedavi uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Çeşitli ilaçlar kullanılarak tedavi yapılmaktadır.

atopik-dermatit-nedir-008.jpg

Önerilen İçerik;

 Egzamaya İyi Gelen 10 Doğal Bitki!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
0
2
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.