Kulak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi
09.05.201613:01

Baş bölgesinde yaşanan ağrılar son derece rahatsız edicidir. Bunlardan bir tanesi olan kulak ağrısının nedenlerini ve tedavisini merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 14.02.2019 16:13

Kulak Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Kulak ağrısı, kişiyi çok fazla rahatsız eden ve günlük hayatına devam etmesinin önüne geçen ağrılardandır. Peki, kulak ağrısının altında ne yatıyor? Kulak ağrısına bir hastalık sebep oluyorsa kulak ağrısına sebep olan hastalığın tanısı nasıl konur? Kulak ağrısının çözümü nedir ve nasıl tedavi edilir? Tüm cevaplar haberimizin devamında...

kulak-agrisi-004.jpg


Kulağın Yapısı Nasıldır?

Duyma ve denge organı olan kulak, üç bölümden oluşur:

 • Dış kulak
 • Orta kulak
 • İç kulak

Dış ve orta kulak, sesin toplanması ve iletilmesi ile ilgiliyken iç kulak ses dalgalarını analiz eder. İç kulak aynı zamanda vücudun dengesini sağlayan mekanizmayı da içermektedir.

kulak-bolumleri.jpg

Dış Kulak

Dış kulak şunları kapsar:

 • Deri katları ve kıkırdaktan oluşan kulak kepçesi
 • Yetişkinlerde yaklaşık 2.5 cm uzunlukta olan kulak kanalı

Kulak kanalının dış kısmı, kıkırdaktan oluşmuştur ve toz, yabancı maddeleri yakalayan kulak kirini üretir. Kanal, iç ucunda ince, fibröz, deri tabakasıyla kaplı yuvarlak bir membran olan kulak zarı ile kapatılmıştır ve kulak zarı, sesi oluşturan hava basıncı değişikliklerine yanıt olarak titreşir.

dis-kulak-004.jpg


Orta Kulak

Orta kulak, kulak zarı ve iç kulak arasında, ince birbirine bağlı kemikçik adı verilen üç adet hareketli kemik aracılığıyla iç kulağa sesi ileten küçük bir boşluktur. İlk kemik olan çekiç, kulak zarının iç yüzeyine birleşiktir; ikinci kemik olan örsün, çekiç ile neredeyse ona paralel olan geniş bir eklemi ve üçüncü kemik olan üzengi ile zayıf bir eklemi bulunmaktadır. Üzenginin tabanı, iç kulağa açılan oval pencereyi doldurmaktadır. Orta kulağın dış dünya ile ilişkisi kulak zarı tarafından kesilir fakat tamamıyla hava sızdırmaz demek yanlış olur. Östaki borusu, bir havalandırma koridoru olarak burnun arkasına uzanır. Normalde kapalı olan bu boru, kişi esnediğinde ya da yutkunduğunda kas kasılması ile açılır. Orta kulak, dış havadaki ses titreşimlerini iç kulaktaki sıvıya geçiren bir dönüştürücü olarak hareket etmektedir.

orta-kulak.jpg


İç Kulak

Kafatası kemikleri derinliklerinde barındırılan karışık yapılar serisi olan iç kulak, dolambaçlı bir yapıdadır. Kohlea adındaki ön kısmı, farklı ses frekanslarını yakalayan sinir lifleri içeren bir tüptür ve salyangoz kabuğunu andırır. İç kulağın arka kısmı, denge ile ilgili üç yarı dairesel kanal içermektedir. Bunlar vestibül adlı bir boşluğa bağlıdır ve sıvı içinde bulunan kıl hücreleri içermektedir. Bu hücrelerin bir kısmı, yer çekimi ve ivmeye duyarlıdır; diğerleri ise başın hareketi ve pozisyonlarına yanıt verir. Beyne bilgiler, iç kulaktan vestibülokohlear sinir vasıtasıyla iletilir.

kulak-yapisi-002.jpg


Kulak Ağrısı Nedir?

Kulak ağrısı kulağın kendisi kökenli olabileceği gibi kulak yakınında yerleşimli yapılardan birinin bozukluğundan da kaynaklanabilir. Özellikle bebeklik ve çocukluk çağında sıklıkla kulak ağrısına rastlanır.


Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 • Orta kulak enfeksiyonu
 • Kulak kanalının inflamasyonu

Kulak ağrısının en sık rastlanılan nedeni orta kulak enfeksiyonu, yani akut otitis media olarak bilinir. Sıklıkla küçük çocuklarda oluşur ve şiddetli, bıçak saplanır gibi bir ağrı ile sonuçlanır. Bunun yanı sıra duyma kaybı ve ateş de görülebilir. Kulak ağrısının sık görülen diğer nedeni, genellikle enfeksiyon nedeniyle oluşan otitis eksterna, yani kulak kanalının inflamasyonudur. Enfeksiyon tüm kanalı etkileyebilir. Kimi zaman ise çıban veya abse şeklini alarak lokalize olabilir. Kulak ağrısı ile beraber kulak kanalında irritasyon ve iltihap akması görülebilir.

kulak-agrisinin-nedenleri-nelerdir.jpg

Aralıklarla gelen kulak ağrısı ise şu bozukluklar veya rahatsızlıklar olan kişilerde görülebilir:

 • Diş problemleri
 • Tonsillit
 • Gıtlak kanseri
 • Çene ve boyun kaslarında ağrı
 • Kulak yakınındaki alanları etkileyen diğer bozukluklar

Bu tip durumlarda da kulak ağrısı görülebilir çünkü kulak ve yakınındaki alanlardan aynı sinirler sorumludur. Bu yüzden de ağrı, kulağa vurabilir.


Kulak Ağrısının Tanısı Nasıl Konur?

Kulak ağrısının neden oluştuğunu belirleyebilmek için kulak incelenir. Aynı zamanda ağız, boğaz ve dişlere de bakılabilir.

kulak-agrisinin-tanisi-nasil-konur.jpg


Kulak Ağrısının Tedavisi Nasıl Olur?

Ağrıyı kesmek için hastaya ağrı kesici (analjezik) ilaçlar verilir. Diğer tedaviler ise kulak ağrısının altta yatan nedenine bağlı olarak uygulanır. Bir enfeksiyon kaynaklıysa antibiyotik ilaçlar verilir ve dış kulaktaki iltihap emilerek alınabilir. Orta kulaktaki iltihap, miringotomi denilen işlemle kulak zarından girilerek boşaltılabilir. Bir kulak enfeksiyonu varsa, doktorunuz oral antibiyotik veya kulak damlaları reçete edecektir. Bazı durumlarda, her ikisini de reçete ederler. Kulak ağrısı için verilen damlalar genellikle ağrı kesici olmayıp antibiyotik veya ödem azaltıcılardır. Belirtileriniz düzeldikten sonra ilacı almayı bırakmayın. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilaçları bitirmek önemlidir. Eğer kulak kirinin birikmesi kulak ağrısına neden oluyorsa, kulak kirini yumuşatıcı kulak damlaları verilebilir. Bunlar kulak kirinin kendi kendine düşmesine neden olabilirler. Doktorunuz ayrıca, kulak lavajı denilen bir işlemi kullanarak kulak kirini temizleyebilir veya kulak kirini çıkarmak için bir emme cihazı kullanabilir.

kulak-agrisinin-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Kulak Akıntısı Nedir ve Neden Olur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
1
1
1
1
30
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.