Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler
20.09.202118:06

BTC güvenilir midir, BTC yatırımı yapmak mantıklı mdıır, gelecekte BTC kaybolabilir mi gibi sorulardır. Makalemizde aklınızdaki sorulara cevap bulacaksınız

Haber güncelleme tarihi 25.09.2021 21:05

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bitcoin hakkında en çok merak edilenler; BTC güvenilir midir, BTC yatırımı yapmak mantıklı mdıır, gelecekte BTC kaybolabilir mi gibi sorulardır. Tüm bunlara karşı oluşturduğumuz cevapları değerlendirerek aklınızdaki sorulara cevap bulacaksınız.

İlk kripto para olan Bitcoin, oldukça yaygınlaşması üzerine en çok kazandıran kripto paralar arasında yerini almayı başarmıştır. Bunun üzerine kafalarda oluşan soruları gidermek isteyenlerin araştırmaları da yoğunlaşmıştır.

İşte Bitcoin hakkında en çok merak edilenler…

Bireysel Madencilik Nedir?

Madenciler, kripto paranın bir birimi olan Bitcoin hakkında oldukça yüksek etkilere sahip olan kişi, kurum, ya da şirketlerdir. Aynı zamanda bu kişi, kurum ya da şirketler Bitcoin üretimini yapmakta. Bireysel madencilik yapmak isteyenlerin artması üzerine “ben de bireysel madencilik yapabilir miyim?” sorularını ön plana çıkarmaya neden olmuştur.  Bu sorunun cevabı ise hem “evet” hem de “hayır” dır. Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin madenciliği masaüstü bilgisayarlar ve GPU’lar aracılığıyla kolaylıkla yapılabiliyordu. Fakat günümüzde bu durum eskisi kadar kolay değildir. Çünkü uygulamaya özel entegre devrelerin(ASIC) Bitcoin madenciliği yapmak adına özel tasarlamış çiplerin piyasaya koyulmasıyla ağdaki toplam işlemci gücü oldukça arttı.

Bireysel Bitcoin madenciliği yapmak isteyenlerin ASIC tabanlı cihazlar aracılığıyla bir miktar gelir elde etmeleri mümkün. Fakat gelirin olduğu gibi aynı zamanda da giderlerin olacağını unutmamak gerekir. Aynı zamanda Bitcoin madenciliği, günümüzde yüzlerce sayıda olan makinelerle yapılıyor ve genelde enerjinin ucuz olduğu ülkelerde üretilmesi tercih ediliyor.

Fakat ilerleyen zamanlarda Bitcoin fiyatlarında ciddi yükselişler yaşanacığını düşünüyorsanız ve elektriği ucuza sağlayabilirseniz yaşanacak olan ısınma problemlerini yok sayarak Bitcoin üretimini bireysel olarak yapabilirsiniz. Böylece hem ağın güvenliği açısından ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyulacak madencilerden biri olabilir hem de sistem hakkında oldukça geniş çaplı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bitcoin ile Neler Satın Alınabilir?

Bitcoin ile satın alabilecekleriniz arasında eşya, yiyecek, kıyafet, sanat ürünleri, mobilya, eşya kitap ve bunların haricinde aklınıza gelebilecek daha birçok şeyi Bitcoin ile satın alabilirsiniz. Kripto paraların hayatımıza daha fazla dahil olmasından sonra Bitcoin (BTC) daha fazla alanda kullanılmaya başlandı. İlk zamanlarda sadece bir kazanç kapısı olarak değerlendirilse de günümüzde artık birçok firma, Bitcoin ile ödeme kabul etmektedir. Özellikle online hizmet veren firmalar, BTC ile satış daha fazla yapılmaktadır. Her ne kadar çok üst düzeyde bir yaygınlık olmasa da şimdilik, ilerleyen dönemlerde bunun daha fazla yayılacağını söylemek mümkündür.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bitcoin’in Güvenli Olma Nedenleri Nelerdir?

Blockhain ve Bitcoin, üç temel ilke üzerine çalışıyor. Bu temel ilkeler: merkeziyetsizlik (herhangi bir otorite ya da üçüncü şahsın müdahalesine kapalı olması), eşten eşe, açık kaynak kod teknolojileridir. Saydığımız üç ilke üzerine çalışmalarını sürdüren Bitcoin’in temelini oluşturan Blockhain, bir bütünlük sistemidir. Aynı zamanda Bitcoin, güvenlik sağlama amacıyla matematiksel algoritmaları, sayıları ve şifrelemeyi amaç edinmiştir. Kısaca bir Bitcoin işlemi gerçekleştiğinde aracı konumunda olan kurumlar ya da devletlerin yerine yalnızca matematiğe karşı güven oluşmaktadır.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Doğrulanmamış İşlem Ne Demektir?

Madenciler tarafından henüz onaylanmamış durumda olan işlemlere doğrulanmamış işlem denir. Çoğunlukla bir işlemin onaylanma süresi 10 dakika gibi bir zamana içerisinde gerçekleştirilir. Fakat Bitcoin’in gittikçe daha çok tanınması ve popülerliğinin artmasıyla ortaya çıkan büyük yoğunlukların yaşandığı dönemlerde yapılan işlemlerin onaylanma süresi daha fazla bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilebilir. Yani işlemlerin gerçekleştirilme hızı çoğunlukla yoğunluğa bağlı bulunuyor.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Çift Harcama (Double Spending) Nedir?

Bir Bitcoin ile birçok transferin gerçekleştirilmesine çift harcama denir. Fakat ağ, kaydedilen her işlemin doğrulanmasıyla çift harcamaya karşı korunmaktadır. Blockhain’de yapılan işlemler, madencilerin onayladığı veri girişleriyle tamamlanır. Madencilerin onayladığı işlemler bütün eşsiz Bitcoin işlemini ve daha sonra yapılan işlemleri meşrulaştırır. Ve aynı işlem bir kereden fazla gerçekleştirilmeye kalkılırsa full node’lar (tam düğümler), yapılan işlemlerin sahte olduğunu ve işlemlerin geçersiz olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bitcoin Ödemesini Mağazalar Kabul Edebilir mi?

Evet, mağazalar bitcoin ödemelerini kabul ediyorlar. Birçok servis mağaza sahiplerine bitcoin ödemesi hakkında donanım ve uygulamalar sunuyorlar. Bu işletmelerin çoğu, belirli hizmetleriyle beraber faturalama ve muhasebe işlemlerini de karşılar. Ayrıca bireysel kullanıcılar Bitcoin’i doğrudan kabul edebilir ve işlemleri kendileri halledebilirler.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin, kripto paraların ilki olması hasebi ile dünyanın tüm kripto para borsalarında ve çoğu Forex borsasında işlem görmektedir. Türkiye’de; Paribu, BtcTurk gibi isimler başta olmak üzere sonradan piyasanın nabzını tutmaya başlayan kripto para borsalarının tamamında Bitcoin alım satımı bulunmaktadır. Bitcoin satın almak için eğer yerel bir borsa kullanmayı düşünüyorsanız, kayıt işlemini tamamladıktan sonra alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Global hizmet veren Binance, Huobi Global, KuCoin, Huobit gibi kripto para borsalarından da Bitcoin alabilirsiniz. Bunun için yine kayıt işleminin ardından kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin Hakkında En Çok Merak Edilenler

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 429.184,00₺
Ethereum ETH 33.681,00₺
Tether USDT 17,96₺
USD Coin USDC 17,95₺
BNB BNB 5.790,57₺
XRP XRP 6,81₺
Cardano ADA 9,50₺
Binance USD BUSD 17,91₺
Solana SOL 766,24₺
Polkadot DOT 164,24₺
Dogecoin DOGE 1,27₺
Avalanche AVAX 510,66₺
Lido Staked Ether STETH 32.750,00₺
Shiba Inu SHİB 0,00₺
Dai DAİ 17,97₺