Keratin Nedir? Faydaları Nelerdir? Keratinli Bakım Ürünleri

Keratin Nedir? Faydaları Nelerdir? Keratinli Bakım Ürünleri
17.10.201510:40

Bu içeriğimizde keratin hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri bir araya getirdik. İşte keratinin faydaları ve keratinli saç bakım ürünleri...

Haber güncelleme tarihi 01.12.2021 12:42

Keratin Hakkında Bilgiler

Keratin bir protein çeşididir ve başta saç olmak üzere cilt bakımında kullanılmaktadır. Saçların yanı sıra dişlerde ve tırnaklarda da keratin proteini bulunmaktadır. Bu içeriğimizde keratin ve saça olan faydaları hakkında tüm bilgileri verdik. İşte keratin hakkında bilinmesi gerekenler, saçlara faydaları ve en iyi keratinli saç bakım ürünleri...

Keratin Nedir?

Yazımızın ilk bölümünde "Keratin nedir, nano keratin nedir?" gibi soruların cevabını vereceğiz.

Keratin; bir protein çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır ve başta saç bakımı olmak üzere tırnak bakımlarında kullanılmaktadır. Keratin yağı ve Polipeptit adı verilen zincirler sülfür köprüsü ile birbirine bağlanmaktadır. Bu sülfür köprülerinin içinde ise amino asitler bulunmaktadır. Saçlar için oldukça önemli olan keratin aynı zamanda tırnak ve dişlerimizde de bulunmaktadır.

Genellikle keratin denilince akla ilk olarak saçlar gelmektedir. Saçlarımızda bulunan keratinin yapısı ile tırnak ve dişlerimizde bulunan keratin yapısı birbirinden farklıdır. Ancak diş ve tırnaklarımızdaki keratin yapısı sülfür bağlarının çapraz bağlanması nedeniyle daha sert yapıdadır. Keratin genellikle kadınların saçları için kullandığı bir protein çeşidi olsa da erkekler tarafından da oldukça fazla rağbet gösterilmektedir.

keratin nedir

Tüm bunların yanı sıra günlük hayatımızın birçok alanında da keratine rastlamaktayız. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız deri, yün ve ipekte keratin mevcuttur. Farklı özellikleri barındırabilen keratin, tırnak ve ipek gibi birbirinden farklı yapılarda bulunabilmektedir. Saçlarımızda bulunan keratinin yanı sıra tırnaklarımızda da keratin bulunmaktadır. Tırnaklarımızdaki keratin çapraz bağ yapısında olduğundan tırnağımızın sert ve kırılmalara karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Saç ve tırnaklarımızın haricinde cildimizde de keratin bulunduğunu söyleyebiliriz. Cildi koruyan bir yapıya sahip olan keratin, cildi çeşitli mikroorganizmalara karşı koruyucu bir görev üstlenir. Keratin, insanlarda bulunduğu gibi doğada ve bazı hayvanlarda da bulunmaktadır. Özellikle av hayvanlarında bulunan keratin, tavşan, kaz, hindi, yaban ördeği, geyik, bizon, antilop ve sülük gibi hayvanlarda bolca bulunmaktadır. Bu hayvanların etinden yararlanarak keratin eksikliğini karşılayabilirsiniz. Böylece saçlarınızın erken yaşta dökülmesini önlemeniz mümkün olacaktır.

Keratin Yağının Faydaları Nelerdir?

keratin nedir

Keratin saçımızda bulunan ve oldukça önemli olan proteindir. Ancak zamanla saçlarımızdaki keratini yitirebiliriz. Keratin eksikliği erken yaşta dökülmelere sebebiyet verir. Kısaca özetlemek gerekirse vücudumuz için kan ne kadar önemli ise keratin de saçlarımız için bir o kadar önemlidir. Şampuanlar, saç kremleri ve diğer bakım ürünlerinin sabit bir şekilde uygulanması içerdikleri kimyasallar nedeniyle saçlardaki keratini tüketiyor. Bu da saçların kuru ve kıvırcık olmasına neden olur. Keratin tedavisi doğal olarak formüle edilmiş bir yöntem olduğu için kimyasala maruz kalma riski yoktur. Keratin tedavisi hasar görmüş saçları düzeltmek ve saçlarınızın sağlığını korumak için yapılır. Ayrıca keratin saçınızın şeklini ve hacmini korumasına yardımcı olur.

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

keratin nedir

Son zamanlarda oldukça popüler olan "keratin bakımı" kuaförler yardımıyla veya çeşitli kozmetik ürünleri ile yapılmaktadır. Yıpranmış saç tellerini adeta bir kılıf gibi sararak çeşitli dış etkenlere karşı koruma sağlar. Kadınlar için güzelliklerinin olmazsa olmazı olan saçlar, çeşitli uygulamalar nedeniyle zamanla yıpranmaktadır. Keratin bakımının belli aralıklarla yapılması saç sağlığının korunmasına katkı sağlamaktadır. Saç rengini açtırmak, sık sık saç boyamak, saçları sürekli olarak düzleştirmek veya maşa yapmanın yanı sıra fön çektirmek de saçta doğal olarak bulunan keratin maddesinin kaybolmasına neden olur. Bu durumlardan kaçınarak keratin bakımından en üst seviyede fayda sağlayabilirsiniz.

Keratin oranı azalan saçlar zamanla matlaşır, kurur ve sağlıksız bir görünüm kazanır. Kuaförlerde uygulanabilen keratin bakımları ortalama 50-100₺ arasında bir fiyat ile uygulanmaktadır. Ancak keratin bakımı yaptırdığınız yerde kullanılan ürünlerin orijinalliğinden ve kişinin bu konuda yeterince bilgiye sahip olmasına özen göstermelisiniz. Keratin bakım ürünleri ile evde keratin bakımını sağlayabilirsiniz. Sprey şeklinde bulunan keratin bakım ürünleri genellikle duş sonrasında nemi alınmış saça uygulanır ve saçın daha parlak ve ipeksi bir görünüm kazanmasını sağlar. Ancak evde keratin bakımı yapılmasıyla kuaförde uygulanan keratin bakımı oldukça farklı bir uygulamadır. Evde keratin bakımı zor ve meşakkatli bir iştir. Eğer sizde evde keratin bakımı yapmak istiyorsanız kesinlikle yanınızda size yardımcı olacak birini bulundurabilirsiniz.

Keratin Yüklemesi Nedir?

keratin nedir

Keratin yüklemesi genellikle kuaförlerde uygulanan bir işlemdir. Evde uygulanması oldukça zor ve riskli olabilir. Bilgili bir kuaför tarafından uygulanmış ve kaliteli ürünler kullanılmış keratin yüklemesi ile koparak meydana gelen saç dökülmelerinin önüne geçilir. Aynı zamanda saçlar daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır. Kuaförde yapılan keratin yüklemesinin ardından saçlara fön çekilir. Brezilya fönü ile benzetilen ve çoğu zaman Brezilya fönü ile karıştırılan keratin yüklemesi sağlıklı ve bakımlı görünen saçlara kavuşmanızı sağlayan uygulamadır. Kısacası Brezilya fönü ile aynı özellik ve nitelikte değildir. Birkaç gün tekrar eden keratin bakımı 2 gün ara ile tekrardan yenilenerek saçlar yıkanır. Bu uygulamayı 2 ay ara ile tekrarlayabilirsiniz. Ancak keratin yüklemesi yaptırdıktan sonra keratin içerikli bakım ürünleri kullanmanız saçlarınızın gereğinden fazla keratine maruz kalmasına neden olur.

Keratinin Saçlara 6 Mucizevi Faydası

keratin nedir

1. Saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.
2. Yanmış, kurumuş ve zarar görmüş saçları onarır.
3. Saçın ihtiyacı olan vitaminleri saça kazandırır.
4. Saçı besler.
5. Saçların daha dolgun ve hacimli bir görünüm kazanmasını sağlar.
6. Saçlarda meydana gelen pul pul dökülmeleri önleyerek onarır.

Hangi Saçlar Keratine İhtiyaç Duyar?

keratin nedir

1. İnce saçlar
2. Sık sık birbirine dolanan saçlar
3. Mat saçlar
4. Kopan saçlar
5. Zor taranan saçlar


Keratin İçeren En İyi 5 Saç Bakım Ürünü

Yukarıdaki kısımda keratin hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri verdik. Bu kısımda ise keratin içeren saç bakım ürünlerini inceleyeceğiz. İşte keratin içeren en iyi saç bakım ürünleri.

1. DIAMOND HAIR Saç Serumu

keratin nedir

İçeriğindeki keratin sayesinde saçı kökten uca kadar besleyen DIAMOND HAIR Saç Serumu, dış etkenlerden kaynaklanan yıpranma ve dökülmeleri ortadan kaldırıyor. Saçın yeniden yapılanmasına yardımcı olan serum aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına ve yeni kök oluşumuna destek oluyor. Bu sayede daha dolgun ve parlak saçlara sahip olursunuz.

Trendyol Fiyatını GörHepsiburada Fiyatını Gör

2. BOTANICA COMFORT Keratin Bakım Yağı

keratin nedir

Dış etkenlerden dolayı yıpranmış veya zarar görmüş saçları içeriğindeki keratin sayesinde besleyen bakım yağı, ilk kullanımdan itibaren daha canlı saçlara sahip olmanızı sağlayacak. Düzenli kullanımda ise saçları yeniden yapılandırarak daha parlak ve hacimli olmalarına yardımcı olacak ürün, paraben gibi maddeleri içermemektedir.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. Bio Keratin Gold Brezilya Fönü

keratin nedir

Elektriklenme ve kabarmaları ortadan kaldıran bu ürün, tamamen organik bileşenlerden üretilmiştir. Saçın ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak daha yumuşak ve canlı olmasını sağlayan keratin, saçınızın 4 ile 6 ay arasında düz kalmasını sağlıyor. Ayrıca bu ürünün dalgalı ve kıvırcık saça sahip kişiler için ideal olduğunu belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

4. Liquid Keratin Günlük Saç Bakım Seti

keratin nedir

Saçlara anında etki ederek yumuşatan Liquid Keratin, yumuşak formu sayesinde daha rahat bir şekilde saçlarınızı tarayabilmenizi sağlayacak. Özel formülü sayesinde saç rengini koruyarak matlaşmasını önleyen ürün, bu sayede daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda saçı dış etkenlere karşı da koruyan bu bakım setini herkes gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

5. Okay Keratin Smooth Onarıcı Maske

keratin nedir

İlk kullanımdan itibaren saçın yumuşaklığını arttıran bu maske saçın nem dengesini korumasına yardımcı oluyor. İçeriğindeki keratin sayesinde saçı onaran ve parlaklığını arttıran ürün, düzenli kullanımlarda saçınızın eski günlerdeki güzel halini almasını destekliyor. Ayrıca saçı kökten uca kadar besleyerek yeniden yapılandıran bu maskeyi yıpranmış saçlara sahip okurlarımıza öneriyoruz.

Keratin içeren bakım ürünlerini inceledik. Eğer keratin şampuanlar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız "Saçlarınızı Besleyecek En İyi Keratin Şampuanlar" adlı içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör


UYARI !

Makalemizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
825
67
1232
48
76
331
95
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 54
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.