Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir Nedir? Kefir Nasıl Yapılır?

Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir Nedir? Kefir Nasıl Yapılır?
26.08.201510:20

Asya ülkelerinde ve ülkemizde sıklıkla tüketilen içeceklerden olan kefir vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Şifa kaynağı olarak bilinen kefir, pek çok hastalığın şifasıdır. Bu içeriğmizde kefirin faydalarını sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 14.12.2020 16:28

Fermente süt ürünü olarak bilinen kefirin sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Günümüzde insanlar tarafından sıkça tüketilen bir içecek olan kefir beraberinde insanların akıllarına şu sorularıda getiriyor; Kefirin faydaları nelerdir? Kefir nedir? Kefir nasıl yapılır? Kefirin cilde faydaları nelerdir? Kefirin saça faydaları nelerdir? gibi birçok sorunun yanıtını bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kefir Nedir?

Asya ülkelerinde ve ülkemizde sıklıkta tüketilen içeceklerden olan kefir, vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Şifa kaynağı olarak bilinen kefir, birçok hastalığın tedavisinde etkili bir rol oynamaktadır. Adını Türkçe bir kelime olan “keyif” ten alan kefir, keyif veren anlamına gelmektedir. Kısacası fermente süt olan yani laktik asitler ve bazı mikroorganizmalar tarafından doğal veya suni yollarla sütün kıvam alması ve ekşimesiyle ortaya çıkan kefir, inek, koyun ve keçi sütünden de elde edilebilir.

Sağlık açısından oldukça faydalı olan kefir, birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlamasının yanı sıra aynı zamanda bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. İçerik bakımından oldukça zengin olan kefir, B12, B1 ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, folik asit ve biotin özelliği ile vücut sağlığına yüksek oranda katkı sağlamaktadır. Kabızlık ve hazımsızlık gibi birçok sindirim sistemi hastalığına karşı koyma ve direnç sağlamaktadır. Güçlü bir antibiyotik özelliğine sahip olan kefir, vücudu birçok bakteri ve mikroplara karşı korur. Aynı zamanda mide ülseri tedavisinde de olumlu sonuçlar vermektedir.


Kefirin Faydaları Nelerdir?

Antik zamanlardan beridir günümüze kadar gelen ve tadını hiç değiştirmeyen kefir, pek çok sağlık sorunun da önüne geçebilmektedir. Gündelik hayatta tüketilebilen ve tahmin edildiğinden çok daha faydalı olan kefir, pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Peki ya kefirin faydaları nelerdir? İşte kefirin faydaları;

 • Hemoroid tedavisine iyi gelir.
 • Baş ağrılarına iyi gelir.
 • Depresyona iyi gelir ve stresi azaltır.
 • Uykusuzluk sorunlarına iyi gelir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Çeşitli cilt sağlığı sorunlarından olan akne ve sivilcelere iyi gelir.
 • İshale iyi gelmektedir.
 • Solunum yolu hastalıklarından olan astım ve bronşite iyi gelir.
 • Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır.
 • Soğuk algınlığı nedeniyle meydana gelen boğazda iltihaplanmayı önler.
 • Karaciğer enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Hafızayı güçlendirir ve alzheimer hastalığının önüne geçer.
 • Mide gazını alır.
 • Dikkat eksikliğini giderir.
 • Böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kefir Nelere İyi Gelir?

Vücut sağlığı bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan kefir, özellikle sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkili bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Cilt bakımı maskesinden saç bakımına kadar birçok alanda etkilerini gösteren kefir, ülkemizde sıklıkla tüketilen içeceklerdendir.

1. Sindirim Sistemine Faydaları

 İyi bakteri olarak adlandırılan laktobassiller, sindirim sistemi için oldukça önemlidir. bağırsakların temizlenmesini ve düzenli olarak çalışmasını sağlayan bakteriler aynı zamanda çeşitli sindirim sistemi hastalıklarını da gidermektedir. Zengin içeriği sayesinde mide ve bağırsakları zararlı bakterilerden koruyarak vücut direncini arttırmaktadır. Sindirim sistemi organlarının düzenli ve sağlıklı olarak çalışmasını sağlayarak hastalık riskini en aza indirir. Aynı zamanda basur tedavisinde de etkili bir rol oynamaktadır. Sindirim sistemi açısından oldukça önemli olan kefir, aynı zamanda bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Sabah ve akşam düzenli olarak tüketilen kefir, zayıflamaya önemli ölçüde etki sağlamaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Basur Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi


2. Bağışıklık Sistemine Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan içeriği ile vücudu birçok hastalıktan koruyarak direnci arttırır. Kefirin içeriğindeki bileşenlerin bağışıklık sistemi hastalıklarına ve alerjilerine karşı etkili bir koruma sağladığı gözlemlenmiştir. Uzmanlar düzenli olarak kefir tüketiminin oldukça önemli ve vücut sağlığı açısından faydalı olduğunu belirtiyor. Kanserden tümöre kadar birçok hastalığın ilerlemesini önlediği savunulmaktadır. Kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kefir, çocukların kemik gelişimlerine katkı sağlayarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı oluyor. Doğal ve güçlü bir antibiyotik özelliğine sahip olan kefir birçok enfeksiyona karşı koruma ve direnç sağlıyor. Etkili bir antibiyotik olan kefir birebir kanser tedavisinde kullanılamayacağı gibi bağırsak kanseri yalnızca koruma sağlamaktadır. Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan bağırsaklarda zararlı bakteri ve kist oluşumunu engellemektedir. Bu nedenle bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kanser oluşumuna karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. Aksi halde kanseri birebir tedavi edici özelliği yoktur.

İlginizi Çekebilir: Rektum Kanseri Ameliyatı 


3. Cilde Faydaları

İçeriğinin vitamin ve mineral bakımından zengin olmasından dolayı cilt bakımında etkili ve olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle Asya ülkelerinde sıklıkla cilt maskesi olarak kullanılan kefir, cildin daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlayan kefir aynı zamanda cilt nemini dengeleyerek kırışıklıkların oluşmasını da engelemektedir. Yaşlanma karşıtı olarak etki gösteren kefir, ciltteki hücrelerin onarılmasını ve yenilenmesini sağlayarak daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazandırır.

İlginizi Çekebilir: Evde Cilt Koruyucu Maske Yapımı


4. Saça Faydaları

Kefirin içeriğindeki zengin mineral ve vitaminler saçların ve saç derisinin beslenmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır. Saç köklerinin güçlenmesini ve beslenmesini sağlayan kefir, saçların daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlar. Kefirin saçlara daha çok etki etmesi için doğal olması oldukça önemlidir. Saçlara uygulanan kefir 1 saat beklemenin ardından güzelce durulanır ve yıkanır.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler


5. Kefir Tümör oluşumunu Engelliyor

Tümör oluşumunu engeller ya da var olanın ilerlemesini azaltır. Araştırmalara göre kefir, kanser riskini yüzde 55 oranında azaltıyor. İlaçlarla beraber kullanımda ise bu rakam yüzde 70'e çıkıyor.


Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir, süt ürünleri arasında yer aldığı için yapılışının ardından kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Yapmış olduğunuz kefiri veya dışarıdan hazır aldığınız bir kefiri buz dolabında muhafaza ettikten sonra en fazla 3-4 gün içerisinde tüketmeniz gerekir. Peki ya evde doğal bir kefir nasıl yapılır? İşte kefirin yapılışı;

Malzemeler;

 • 1 litre süt (inek)
 • 1 yemek kaşığı kefir mayası

Hazırlanışı;

Öncelikle elinizde bulunan sütü bir tencerede kaynatıyoruz. Ardından sütün üzerinde bulunan köpükleri ayıklayıp sütü soğumaya bırakıyoruz. Oda sıcaklığı seviyesine gelen sütü cam bir kavanoza alıyoruz. Üzerine elinizde bulunan kefir mayasını kaşıkla ekliyoruz. İşlemi tamamladıktan sonra kavanozun üzerinde temiz bir bez ile kaplayıp kapağını kapatıyoruz. Tüm işlemler yerine getirildikten sonra, oda sıcaklığı seviyesinde 1 gün bekletiyoruz. Bekletildikten sonra kavanozu açıp süzgeç yardımı ile kefiri süzüyoruz. Kefiriniz hazır, afiyetle tüketebilirsiniz.


Kefir Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Kefir tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tüketim miktarıdır. Aşırı tüketim mide kramplarına ve kabızlığa neden olabilir.
 • 6 ay boyunca kefir tüketimi yetişkinlerde bir sorun teşkil etmez. Ancak doktordan onay almakta fayda vardır.
 • Çocuklarda kefir tüketimine doktor onayına bağlı olarak 1 ile 5 yaş sonrasında başlanabilir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde kefir tüketiminden önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • Düzenli ilaç kullanıyor ve kronik bir hastalığınız var ise öncelikle doktorunuzdan onay alınız. 

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Önerilen içerik: Basur Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.