Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?
27.08.201511:10

Özellikle Ramazan ayında sıklıkla tüketilen hurmanın faydaları saymakla bitmez. Vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan hurma yılın her döneminde tüketilmelidir. Bizde sizler için hurmanın bilinmeyen faydalarını derledik gelin hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 04.01.2019 10:50

Hurma Nedir?

Ana vatanı Arap Yarımadası olan hurma, birçok çeşidi olmakla birlikte dünyada oldukça sık tercih edilen besinlerin başında gelmektedir. Zengin içeriği bakımından vücut sağlığına birçok katkısı olan hurma, Müslüman ülkelerinde genellikle Ramazan ayında sıklıkla tercih edilmektedir. Elma şeklinde olan ve yumuşak kıvamdaki hurma ise genellikle kış aylarında tüketilen hurma türlerindendir. İçeriğindeki zengin vitamin ve minerallerin yanı sıra insanlık tarihi kadar eskiye dayanan hatta Hadis-i Şeriflere konu olmuş olan hurma, “hayat ağacı” olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde hurmanın yetiştiği bölgeler Güney Anadolu ve Akdeniz bölgesidir. Ancak Arap hurması ülkemizde yetişmemektedir.

hurma-agaci-.jpg


Hurmanın Çeşitleri

Aynı zamanda Trabzon hurması (cennet hurması) olarak adlandırılan bir hurma çeşiti daha yetiştirilmektedir. Trabzon hurmasının özelliği ise taze olarak tüketilmesidir. Trabzon hurması yalnızca kış aylarında tüketilirken diğer hurma türlerinin yıl boyunca tüketilmesi mümkündür. Vücut sağlığına olan katkılarıyla bilinen hurma oldukça sağlıklı ve faydalı gıdalar arasındadır. Kanserden sindirim sistemine kadar birçok alanda koruma ve direnç sağlayan hurma, yalnızca Ramazan ayında değil yılın her döneminde düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Güçlü ve önemli bir antioksidan kaynağı olan hurma içerik bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olan hurma 16 farklı mineral içermektedir. Hurmanın zengin içeriği yalnızca bununla sınırlı kalmamaktadır. C, B1, B2 ve A vitamini bakımından oldukça zengin olan hurma kanserden sindirim sistemine kadar birçok hastalığa karşı koruma sağlayarak vücut direncini arttırır.

 

hurma-cesitleri-001.jpg


Hurmanın Bilinmeyen Faydaları

Özellikle Ramazan ayında oldukça fazla tüketilen hurmanın faydaları saymakla bitmemektedir. İçerisinde bulundurduğu besinler sayesinde insan vücuduna sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Beslenme ve diyet uzmanlarının da belirtikleri düşüncelere göre; Hurma tüketen insan ortalama 15 farklı vitamini vücuduna almış bulunmaktadır. Bu sayede vücudun direncinin arttığı ve insanların daha zinde olduğu belirtilmektedir. Bunun yanı sıra hurma içerisinde yer alan şeker, vücudun tatlı ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Ramazan ayında iftarını hurma ile açanlarda ana yemek sonrası şerbetli tatlı hissiyatı en aza inmektedir. Bu sayede vücudun şeker seviyesini dengelemektedir. Sahur'da da oldukça fazla tercih edilen hurma insanları tok tutmaya yaramaktadır. En az iki tane hurma yiyen kişinin açlık konusunda dayanma süresi en üst seviye çıkmaktadır. Bu sayede insan vücudundaki doygunluk süresi uzamaktadır.

Peki, hurmanın insan vücudundaki faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların ya da rahatsızlıkların geçirilmesinde hurmanın faydaları yer almaktadır. İşte, hurmanın faydaları ve vücuda etkileri...


1. Kanseri Önler

Zengin içeriği ile kansere karşı etkili bir koruma ve direnç sağlayan hurma aynı zamanda oldukça iyi bir lif kaynığıdır. Yapılan araştırmalarda lif kaynağı olan besinlerin kansere yakalanma riskini en aza indirdiği belirtilmektedir. Önemli bir antioksidan kaynağı olan hurma vücut direncini arttırarak birçok önemli rahatsızlığa karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan araştırmaların sonucunda Arap ülkelerinde yaşayan kişilerin kansere yakalanma olasılığının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Lif kaynağı olan besinlerin koruma sağladığı kanser türlerinin başında ise kolon, rahim ve göğüs kanseri gelmektedir. Uzmanlar hurma tüketiminin Ramazan ayının dışında da devam etmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunuyorlar. Özellikle Trabzon hurmasının dışındaki hurma türleri yıl boyunca tüketilebileceğinden doktor onayı ile tüketilmelidir.

hurmanin-kalbe-faydalari-.jpg


2. Kolesterole Karşı Korur

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan hurma, vücut sağlığı bakımından oldukça faydalı besinler arasında yer almaktadır. Özellikle kalp ve damar sağlığı açısından koruma ve direnç sağlayan hurma, vücuttaki zararlı bakteri ve mikropların  atılımını sağlayarak damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Damar tıkanıklığını önlemesiyle birlikte birçok kalp hastalığına karşı koruma ve direnç sağlar. Damar tıkanıklığının neden olduğu bir diğer sorun ise kolesteroldur. Zengin içeriği ile damar tıkanıklığını ve damar sertliğini önleyen hurma dolayısıyla kolesterol riskine karşı da koruma sağlamaktadır.

kolesterol-018.jpg


3. Kansızlığa İyi Gelir

Yüksek oranda demir içeren hurma, kansızlık tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzmanlar özellikle hamile kadınların hurma tüketimine özen göstermeleri konusunda uyarıyorlar. Alyuvarların korunması ve gelişimi için oldukça faydalı olan hurmayı aynı zamanda çocuklarında tüketmeleri önerilmektedir. İçeriğindeki yüksek oranda demir, kansızlığı önleyerek kan hücrelerindeki hemoglobin sentezini dengeler. Oksijenin hücrelere taşınmasını sağlayan alyuvarların düzenli üretimini sağlayan tüm vitamin ve mineraller hurmada bulunmaktadır.İçeriğindeki zengin potasyum ile kan basıncını dengeler ve kalp ritminin düzenli olmasını sağlar.

kansizlik-002.jpg


4. Hastalıklardan Korur

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan hurma, zengin içeriği ile vücudu birçok hastalığa karşı koruyarak direnç sağlamaktadır. Özellikle damar tıkanıklığı ve damar sertliğini önleyerek kalp sağlığına büyük oranda katkı sağlamaktadır. Vücudu zararlı bakteri ve mikroplardan arındırarak damarlarda plak oluşumunu engeller. Böylece kalp sağlığını korur. Vücudun birçok alanında etkili ve faydalı olan hurma, karaciğeri korur ve güçlendirir. Düzenli hurma tüketimi karaciğer hastalıklarına karşı direnç sağlarken aynı zamanda sarılık riskini en aza indirir. Aynı zamanda yüksek orada lif içeren hurma, sindirim sistemi açısından oldukça faydalıdır. Doğal müshil görevi gören hurma, sindirim sistemini korur ve düzenli çalışmasını sağlar. Vücut sağlığını koruyarak birçok probleme karşı direnç sağlayan hurmanın bir diğer faydası ile kemikleri koruyarak güçlenmesini sağlamaktır. İçeriğindeki yüksek kalsiyum oranı ile kemik sağlığına katkı sağlayarak çeşitli kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar. Hurmanın en çok bilinen özelliklerinden bir diğeri ise göz sağlığına olan katkılarıdır. İçeriğindeki zengin A vitamini ile göz sağlığına katkıda bulunarak göz sinirlerini korur.

hurma-002.jpg


5. Hafızayı Güçlendirir

Hurmanın hafızayı güçlendirdiği ve koruduğu bilinmektedir. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller beyin hücrelerinin onarılmasını ve yenilenmesini sağlamaktadır. Özellikle yaşlılıkla birlikte gelen hastalıkların engellenmesini sağlayan hurma beyin sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Hurmanın hafızaya olan önemli katkılarının yanı sıra sinir sistemini korur ve dengeler. Stresin neden olduğu birçok soruna karşı sinir sistemine olan katkılarıyla koruma sağlayan hurma ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Uzmanlar günde 7-8 adet hurmanın strese karşı oldukça etkili olduğunu belirtiyorlar.

hafiza-001.jpg


6. Cildi Güzelleştirir

Hurmanın antioksidan içeriği hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Bu sayede insan vücudunun dokusu yenileniyor ve cilt çok daha genç bir görünüme erişiyor. B vitamini yönünden zengin olan hurma, bu sayede cilt üzerinde oluşan tahrişi ve yaraları hızla kapatıyor.

cilt-010.jpg


7. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Hurma tüketen insanlarda yaşanan tokluk hissi insanların daha az ve aralıklarla yemek yemesine sebep olmaktadır. İnsanların normalden daha uzun süre kendilerini tok hissetmesi besin tüketimini azaltacaktır ve insanların daha az yemek yemesini sağlayıp fazla kilo alımını engelleyecektir.

zayiflamaya-.Jpeg


8. Sindirim Sistemini Düzene Sokar

Hurmanın içerisinde yer alan lifli besinler sayesinde, insanlarda yer alan bağırsak sistemi düzene girer ve sindirim sistemi fonksiyonları sistemli olarak çalışmaya başlar. Bu sayede ramazan ayında yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi olan hemoroid hastalığı da ortadan kalkmaktadır.

sindirim.jpeg


Hurma Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hurma tüketiminde dikkat edilmesi gereken önemli nokta tüketim miktarıdır. Hurma tüketiminde aşırıya kaçılması durumunda çeşitli yan etkiler söz konusu olabilir.
  • Diyabet hastalarının hurma tüketiminden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.
  • Obezite hastalarının hurma tüketiminde oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi halde kilo almalarına neden olabilir.
  • Kronik hastalık nedeniyle düzenli ilaç kullanan kişiler doktor onayı olmadan düzenli hurma tüketimine başlamamalılardır. 

Önerilen İçerik; Kuran-ı Kerim'de Hurma

Neoldu.com

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
1
0
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.