Kalbin Yapısı Nasıldır ve Görevi Nedir?

Kalbin Yapısı Nasıldır ve Görevi Nedir?
03.11.201514:35

Kalbin damarları, kalp kapakçığı, kalp kası, kalp zarı ve kalp ile ilgili bazı araştırmalar yaptık. Bu içeriğimizde kalbin yapısı hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 26.02.2021 20:44

Kalp Kapakçığı Nedir?

kalbin-yapisi-nasildir-002.jpg

 

Kalbin içinde, kirli karbondioksitli kanı akciğerlere; akciğerlerden gelen temiz kanı tüm vücudumuzda pompalayan iki ayrı pompa sistemi bulunmaktadır: sağ kalp ve sol kalp. Bu pompalar arasında kan geçişleri olurken kanın geri kaçmasını önlemek için akış yönüne doğru açılan tek taraflı kapakçıklar vardır. Kalbin kulakçığı ile karıncığı arasında mitral kapak açıldığında kan, yukarıdan aşağıya, yani büyük pompanın içerisine doğru dolar ve karıncık kasıldığında kan ana damara gitmesi fakat tekrar yukarıya kaçmaması gerekir. Bunun için burada mitral kapak hemen kapanır. Aynı şekilde benzer kapak kalbin sağ yarısında da vardır. Kalbin sağ yarısına gelen kanın, akciğerlere gitmek için kalp kasıldığında kulakçığa geri kaçmasını engellemek için de triküspit kapak kapanır. Kapakçıklar, kalbin içerisindeki dört odanın birbirleriyle ve ana damarlarla bağlantısını sağlar ve aynı zamanda basınç farkları oluşturarak kanın belirli bir düzen ve organizasyon içerisinde kanın bir tarafa doğru akmasını sağlar.


Kalp Damarları Nelerdir?

kalbin-yapisi-nasildir-009.jpg

İkiye ayrılır: Kalbin kas dokusunu besleyen damarlara koroner damarlar ve kalbin pompalama fonksiyonuyla ilgili olan damarlar. Sağ kulakçığa iki tane toplayıcı damar aracılığıyla kan gelir. Vücutta biriken kirli kan, kalbin sağ kulakçığına gelir. Daha sonra kalbin sağ karıncığına iner ve bir damar aracılığıyla akciğerlere gider. Akciğerlerde temizlenen kan yine damarlar aracılığıyla kalbin sol kulakçığına gelir ve mitral kapaktan sol karıncığa iner. Buradan da aorta adı verilen büyük damara atılır. Vücuttaki en önemli ana damardır. En kalın ve en büyük damardır. Kalbimizden çıkan aort damarı göğüs boşluğundan aşağı iner ve karın boşluğundan aşağı inmeye devam eder. Kasıkların hemen üzerinden bacaklara gitmek üzere iki ana damara ayrılır.


Kalp Nasıl Çalışır?

kalbin-yapisi-nasildir-010.jpg

Kalp, elektrikle çalışır. Sol kulakçığın içerisinde sinüs düğümü denilen 1-2 mm büyüklüğünde minik bir elektrik trafosu vardır. Kalbin içerisindeki elektrik uyarısı, kalp kası hücrelerinin kasılmasını sağlar. Dakikada yaklaşık 50 ile 190 arasında elektrik uyarısı verilir. Uyurken vücudumuzun kan ihtiyacı azaldığı için kalp hızımız düşer. Sinirlenince veya koşunca kaslara giden kan miktarının artması gerektiğinden daha hızlı uyarı verilir.


Kalp Kası (Miyokard) Nedir?

kalbin-yapisi-nasildir-011.jpg

Kalbimiz çizgili kaslardan oluşur. Buna tıp dilinde miyokard adı verilir. Ancak bir farkı vardır ki bu kaslar, kolumuz bacağımızdaki çizgili kaslar gibi beynimiz tarafından isteğimizle çalıştırılmaz. Otonom sinir sistemi tarafından kontrolümüz dışında çalıştırılır. Bu yüzden kalbimizin hızını kendimiz ayarlayamayız. Kalbimiz bir efor harcarken veya heyecanlandığımızda hızlı çalışır. Uyurken veya dinlenirken oksijen ihtiyacımız azaldığından kalbimiz de yavaşlar. Kalp kası çok güçlü bir kastır. Kalbimiz günde yaklaşık 100.000 kez atar ve saatte 340 litre kanı dışarıya, aorta pompalar. Koşarken bu kapasite daha da artar ve kalbimiz bir saatte 2500 litre kadar kan pompalar.


Kalbin Görevi Nedir?

Vücudumuza kan pompalamak kalbin görevidir. Kalbimizin sağ yarısı, kirli kanı akciğerlerimize gönderir. Buna küçük dolaşım denir. Kalbin sol yarısı ise oksijenlenmiş bu temiz kanı, vücudumuza pompalar. Buna da büyük dolaşım adı verilir. Böbreklerden biri alınırsa veya karaciğerin yarısı alınırsa kişi hayatına devam edebilir fakat kalp bir tanedir ve çalışmazsa yaşayamayız. Sağlıklı birinin kalbi dakikada ortalama 60-70 kez atar. Yaşamak için damarlarımızın içinde belirli bir basıncın olmasına ihtiyaç duyarız. Kalp, bu basıncı sağlar. Kalp birkaç kez atmadığında bile damarların içindeki bu basınç neredeyse sıfıra düşeceği için kişi bayılır.


Kalbin Yapısı Nasıldır?

Kalp, göğüs boşluğunun solunda değildir. Aşağı yukarı tam ortada kemiğin hemen arkasındadır. Herkesin kalbi kendi yumruğunun büyüklüğündedir. Erkeklerin kalbi yaklaşık 340 gram kadar iken kadınlarda biraz daha azdır. Kalp kapağınızda veya kalbinizin duvarında bir sorun olursa kalp gittikçe büyür. Kalpte kulakçık adı verilen iki boşluk ve hemen onun altında da karıncık adı verilen iki boşluk vardır. Bu dört boşluk sayesinde kalp dört gözlü bir oda gibi olmuş olur.


Kalp Zarı (Perikard) Nedir?

kalbin-yapisi-nasildir-013.jpg

Kalbimizle birlikte kalbe giren ve çıkan damarların kökünü de saran, iki tabakalı zara perikard adı verilir. Bu iki tabakadan dıştaki, kalbi dış organlardan koruyan bir kese görevi görmektedir. Kalbin hemen üzerini saran daha ince zar tabakası ile diğer zar tabakasının arasında perikard sıvısı denilen saydam sıvıyı içeren bir boşluk mevcuttur. Bu sıvı sayesinde kalbimiz hareket ettiği zaman iki kalp zarı birbirinin etrafında oynar ve kalbin hareket etmesi sırasında herhangi bir sürtünme ortaya çıkmaz. Bazı hastalıklarda kalbi saran bu perikard tabakası sertleşir ve iltihaplanır. Bu takdirde ameliyatla perikard denilen zar çıkarılır. Perikard hastalığı olan kişilerde göğüs ağrıları görülür.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1214
3264
3008
581
390
383
1167
55
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.