Kalp Krizi Sebeplerinin Başında İş Stresi Geliyor

Kalp Krizi Sebeplerinin Başında İş Stresi Geliyor
30.05.201508:49

Globalleşen dünyamız da çalışmak insan hayatının büyük bir bölümü kapsamaktadır. Bu anlamda koşuşturmaca, keşmekeş ve geçinme ihtiyacı bizleri strese sokmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 25.03.2019 08:51

Araştırmalara göre bireyler iş hayatında yaşadıkları stresler doğrultusunda kalp krizi riskine daha yakın kimseler olarak görünmekte. Yoğun iş stresi, ailevi kalıtımsal özellikler, diyabet, kollesterol gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerine sahip olan kişiler ise rutin check-up kontrollerinden muhakkak geçmelidirler.

Stres kanda bazı hormon seviyelerini arttıran bir reaksiyondur. Kan seviyeleri artan başlıca hormonlar olan adrenalin ve kortizol uzun dönemde damarların endotel yapısını bozabilmekte, damarlarda büzüşmeye neden olabilmekte, kalp ve dolaşım sistemini de daha birçok mekanizma ile olumsuz etkileyebilmektedir.

İş Stresi Piramit’in En Tepesinde

Kişisel buhran ( depresyon ), geçim sıkıntısı, başarısızlık gibi stres türlerinin de kalp krizine etkileri olmasına rağmen pramitin en tepesinde iş stresi yer almaktadır. İş Stresi, kişilere beraberinde sigara, alkol gibi insan sağlığını doğrudan tehdit eden maddelere yönelmesini sağlarken bu kişiler sık kullanım ile Kalp/Damar tıkanıklığı ve ritim bozukluğu gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalırlar. 

Müzik Ruhun Gıdası Olduğu Gibi Kalp Dostudur

Yapılan araştırmalar sonucu koroner kalp hastalarında müzik dinlemenin, anksiyeteyi azalttığı, beraberinde de sistolik kan basıncını, kalp hızını, göğüs ağrısı sıklığını azalttığını göstermiştir.

Sosyal ilişkileri zayıf, kendisini yanlızlığa terketmiş karakterler, bir başka deyişle agrasif, rekabetçi ve işine düşkün bireyler kalp hastalığına yakalanma riskinin en yüksek olduğu kimselerdir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.