Kalbimizi Tanıyalım

Kalbimizi Tanıyalım
05.12.201512:11

Haberimizde vücudumuzun en etkin organı olan kalp ile alakalı bilinmeyenler, kalp sağlığı ve kalp hastalıkları gibi konulara değineceğiz.

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 14:29

KALP HAKKINDA

Çigili kaslara sahip olan, ritmik kasılmalar ile kan dolaşımını sağlayan dolaşım sisteminin temel organıdır Kalp. Halk dilinde yürek olarak da adlandırılır. Bütün vücuda merkezden damar yolunu kullanmak sureti ile kan pompalayarak işlevini sürdürür.
 

kalp-hakkinda.jpg
 

Bu organın vücudun temel taşlarından biri olması sebebi ile canlı varlıkların hayat merkezi olarak bilinir.

Genel hatları ile belirtmek gerekirse;

 • Kanı vücuda pompalamak

 • Hormon ve enzimlerin vücudun ilgili bölgelerine taşınması

 • Vucüt ısısının düzenlenmesi

 • Asit-baz dengesinin korunması

gibi görevleri bulunmaktadır.
 

kalbin-gorevleri.jpg

Kalp Hakkında Detay Bilgiler

 1. İnsan kalbi dakikada 60 ila 80 arasında atış ritmine sahiptir

 2. Bu değerlerin ortalaması alındığında dakikada kalbin vücuda pompaladığı kan miktarı yaklaşık 5-35 litre seviyelerindedir.

 3. Günlük kan pomplama değerleri bu bağlamda 9000 litreyi bulur.

 4. Yetişkin bir kadında kalbin ortalama ağırlığı 200-280 gr civarındadır.

 5. Bu ağırlık erkeklerde 250-380 gr civarındadır.

 6. Kalp atışları esnasına ses çıkartır. Kulağınızı göğsünüzün sol tarafına doğru yaklaştırdığınızda bu sesi duyabilirsiniz. Sesin çıkış sebebi kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanmasıdır.

 7. Kalbin kan açısından beslendiği noktalar aort damalarından ayrılan sağ ve sol kalp atardamarlarıdır.
   

kalp-hakkinda-001.jpg
 

Kalp içerisinde 4 adet odacık vardır.

 • Sol kulakçık (atrium sinister)

 • Sağ kulakçık (atrium dexter)

 • Sol karıncık (ventriculus sinister).

 • Sağ karıncık (ventriculus dexter)

Sağlıklı Bir Kalp İçin

Bilindiği üzere kalp krizi, kalp yetmezliği gibi sebeplerden meydana gelen ölümler diğer ölümlere oranla daha yüksektir. Bu nedenle sağlıklı bir hayat için kalbimize iyi bakmamız gerekir. Beslenme, kilo ve spor gibi unsurlar sağlıklı bir kalp için ilk sırada yer almaktadır.

Beslenme

Bir özdeyiş de “az yemek vücuda çok yemek doktorlara yarar” söylemi bize aslında ışık olabilir. Tüketim her ne olursa olsun herzaman vücut için dozunda olmalıdır. Bunun haricinde tansiyon ve kolestrol kalbin başlıca düşmanlarından olduğu için bu iki unsuru kontrol altında tutmak birincil görevimiz olmalıdır. Tabi bunun içinde sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir.

 

Şimdi kalbimiz için genel olarak nelere dikkat edilmeli bunları görelim

 • Tahıllı besinler tüketilmelidir.

Tahıllı besinler kalp dostu olarak bilinir. Yulaf ezmesi, esmer prinç, kepekli ekmek-un bu listede ilk sırada yer alırlar. Tahıl doygunluk hissi verdiğinden gereğinden fazla tüketim yapmanıza gerek kalmaz.

 • Kırmızı etin fazlasından kaçınılmalıdır.

Kırmızı et faydalı olduğu kadar fazlası zararlı olan bir besindir. Normal şartlarda haftada en fazla iki gün 150-200 gr arası kırmızı et tüketimi olmalıdır. Aşırı kızartılmış etlerden kaçınılıması gerekirken en sağlıklı olan haşlanmış ve yağ oranı düşük kırmızı etlerdir.

 • Omega 3 tüketimi unutulmamalıdır.

Balık mahsülleri omega 3 türünden en zengin besin kaynaklarıdır. Tüketim olarak bunların içinde somon ve ton balığı tercihleri yapılabilir. Kan basıncını dengeleyici özelliği olduğu gibi ayrıca kan basıncını dengeler. Kalbimizdeki etkisini yağlanan bir motorun daha sağlıklı çalışması ile örneklendirebiliriz. Omega 3 alımı ile birlikte vücuda alınan yağ asitleri kalbin daha sağlıklı çalışmasına imkan verir.

 • Karbonhidrat dengede tutulmalıdır.

Tahıl grubundan olmayan karbonhidrat alımları fiziksel yavaşlık, aşırı kilo (obezite ) ve kalbe baskı yapacak hastalıkları beraberinde getitirir.

 • Beyaz ( Şeker ve Tuz ) tüketimi minimuma çekilmelidir.

Şeker ve tuz en büyük düşmanımızdır. Şekerli gıdalar ile vücuda alınan kalorinin günlük olarak kadınlarda 100 erkekler de ise 150 yi gememesi gerekir. Tuz tüketimi ise yine günlük olarak yarım çay kaşını geçmemesi önerilmektedir.

 • Meyve ve Sebze her daim tüketilmelidir.

Meyve ve sebze de yine kalbimiz için en uygun besinler grubunda yer almaktadır. Her çeşit meyve ve sebzeden tüketim yapılabilir ve bunun da günlük tüketim miktarı 4-5 porsiyon kadardır.
 

Spor

Spor bedenimizin her bölgesini çalıştıran, kan dolaşımını hızlandıran, olumsuz beslenme ve hastalıklar yolu ile oluşan organların işlevsizliğini düzene sokar. Bu organların başında ilk sırayı ise kalp alır. Spor ile kandaki yağlanma ve tıkanıklıklar ortadan kalkar, obezite kontrol altına alınır. Bu durumda birey beslenmenin yanı sıra kalbini koruyacak yegane hamlelerinden bir diğerini daha yapmış olur.
 

Stres

Çalışma hayatı, genel problemler, ruh sağlığı sorunlar stresi beraberinde getirmektedir. Stres hipertansiyonu ve koroner kalp hastalığını tetikleyen etkin unsurlardan biridir. Stresden uzak durulmalı, düzenli uyku uyunmalı ve bazı terapi yöntemleri ile huzursuzluğu ve stresi azaltıp kalp sağlığımızı korumalıyız.
 

KALP HASTALIKLARI

Kalp hastalıklarının çok fazla sebepleri olur fakat bunlardan en riskli ve değiştirilemez olanı kalıtsal (genetik) olanıdır. Genetik kalp rahatsızlıkları haricinde hastalığa bağlı durumların önlenebilmesi için kalbimize çok iyi bakmalıyız. Peki kalp ile alakalı sık karşılaşabileceğimiz hastalıklar nelerdir hep birlikte görelim.
 

Kalp Krizi

Kalp krizi koroner damarlarının aşırı yağlanması ve tıkanması sonucu kalbe yeteri kadar kan pompalanamama sonucu ortaya çıkar. Burada en büyük rolü koroner damarları üstlenir. Kalbe yeteri kadar kan akışı olmadığında ise kalp oksijensiz kalır ve kalp kaslarında kalıcı hasarlar meydana gelir. Bu durum aynı zamanda ritim bozukluğunu ortaya çıkartır ki bu da risk arz eden bir durumdur.
 

kalp-krizi-004.jpg
 

Sigara, alkol ve yağlı besinlerden uzak durularak damar tıkanılıkları ve buna bağlı kalp krizi problemleri önlenebilir.
 

Kalp Yetmezliği

Virüse bağlı enfeksiyonlar, yaşlılık ve ölümle sonuçlanmayan küçük kalp krizleri sonrası kalp ritmini kaybeder ve asli görevi olan kan pompalama görevini layıkı ile yerine getiremez. Kalpte 4 ayrı kapakçık vardır. Kapaklar üzerinde tek yönlü kan akışı olur. Şayet bu kapaklardan bir tanesi açıp kapama görevini aksatırsa sonuç kalp yetmezliğine kadar gidebilir. Tüm bu bilgiler ışığında kalp yetmezliği ile birlikte diğer organların da zarar görmesi muhtemeldir.


Neoldu.com / Özel Haber

kalp-yetmezligi-001.jpg

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.