İspanya İç Savaşı

İspanya İç Savaşı
27.07.201514:40

İkinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa'da yaşanan çalkantılardan bir diğeri de İspanya iç savaşı olmuştur.

Haber güncelleme tarihi 28.07.2015 00:50

İkinci Dünya Savaşı öncesi önemli krizlerden biri de İspanya’da ortaya çıkmıştı. İspanya’da 1923 yılında kurulan diktatatörlük rejimi 1930’da kral 13. Alfonso’nun tahttan çekilmesiyle yerini demokratik bir cumhuriyete bırakmıştı.

1936 yılının Temmuz ayında İspanya’nın Fas’taki birliklerinin komutanı olan General Franco, iktidardaki Halk Cephesi hükümetine karşı isyan ederek emrindeki askerlerle İspanya’ya geçti. İspanya’nın batı ve güneydeki bazı bölgelerini ele geçiren Franco’ya karşısında, hükümet Valencia şehrine çekilerek, kralcı ayaklanmaya karşı mücadeleye başladı. İspanya’da üç yıl sürecek iç savaş başlamış oldu.

İspanya iç savaşı hızla bir uluslararası krizin merkezine oturdu. Franco’nun İspanya’da iktidarı ele geçirmesi İngiltere ve Fransa gibi Batı Avrupa devletlerinin çıkarlarına aykırı görünüyordu.

Almanya ve İtalya’daki diktatörlüklere yakın olan Franco, iktidara geldiği takdirde İngiltere’nin sömürgelerine giden yaşamsal Akdeniz yolu kapanabilir, Fransa doğudan olduğu kadar şimdi güneyinden de Mihver devletlerinin kıskacı altında kalabilir ve Afrika’daki sömürgeleri ile bağlantısı kesilebilirdi.

Ancak bütün bu tehditlere rağmen, karışıldığı takdirde Avrupa çapında bir savaşı tetikleyebileceklerini düşünen bu iki devlet iç savaşa müdahale etmek istemediler.

İngiltere’nin çağrısı ile 1936 yılının Ağutos ayında Londra’da bir “karışmazlık komitesi” kuruldu. Komite’nin aldığı karara göre, iç savaşın her iki tarafına da yardım gönderilmeyecekti. Bu kararla uluslararası hukuk aslında ayaklar altına alınıyordu çünkü karara göre ayaklanan Franco ve destekçileri, meşru merkezi hükümetle aynı statüde değerlendiriliyor ve her ikisine de yardım edilmiyordu.

Karışmazlık Komitesi’nin bu kararına Batı Avrupa devletleri uyarken Almanya ve İtalya kesinlikle uymadılar. İtalya General Franco’ya önemli sayıda askeri destek verirken, Almanya ise bol miktarda silah ve cephane göndermişti. Buna karşılık dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 35 bin gönüllü Cumhuriyetçilerin ve sosyalistlerin yanında savaşmaya geldi.

Sovyetler Birliği, cumhuriyetçi ve sosyalistlerin yardım çağrısına etkili bir yanıt vermezken daha ziyade diplomatik alanda destek vermeye çalıştı. 3 senelik iç savaş sonrasında General Franco 1939 yılında İspanya’ya tam anlamı ile egemen oldu.

2. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Batı Akdeniz’de yeni bir faşist rejim daha ortaya çıkmış oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.