İç Savaş Nedir? İç Savaşta Neler Yaşanıyor?

İç Savaş Nedir? İç Savaşta Neler Yaşanıyor?
30.10.201513:27

Tunus'ta, Mısır'da, Libya'da, Suriye'de yani Orta Doğu'nun neredeyse her ülkesinde iç savaş yaşandı ve halen de yaşanıyor. Peki, iç savaş tam olarak nedir, hangi durumlarda gerçekleşiyor?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2021 11:59

21. yüzyılda yaşıyoruz. Her şeyin değiştiği gibi haliyle savaş yöntemleri de değişti. Artık dış ülkeler direkt olarak saldırmak yerine, sinsice halk içinde kaynamalara yol açacak yani iç savaşı tetikleyici yöntemlerle savaşı olağan kılıyorlar. Yasemin adı verilen Devrim ile Orta Doğu, bir iç savaş ortamına girdi. Tunus, Mısır, Lübnan, Libya Suriye gibi devletler iç savaş sonucu çökeltilerek; rejimler ve istikrar yerle bir edilmiştir.

Türkiye’de de iç savaş olabileceğinden endişe duyuluyor, kimilerine göre ise bir iç savaş yaşanıyor. Şimdi sizlere detaylarıyla iç savaşın ne olduğunu anlatarak, iç savaş olan ülkelerde neler olduğu hakkında bilgiler vereceğiz.

 

İç Savaş ya da Sivil Savaş Nedir?

ic-savas1.jpg

 

İç savaş veya sivil savaş, bir ülke içinde bulunan insanların politik, dini gibi etkenlerden dolayı ortaya çıkan kutuplaşmalar sonucu birbirlerine yaptıkları silahlı çatışmalara verilen genel addır. İç savaş genelde ortak yönlerinin olmasına rağmen her ülkede kendisine özgü siyasi yapılanmaları ve kültürel etkenleri sonucu farklılık gösterir. İç savaş her ne kadar bir ülke içindeki grupların silahlı çatışması olarak tanımlansa da ülke içinde her çıkan silahlı çatışma iç savaş olarak tanımlanmaz. Örneğin; devletin ayrılıkçı bir grubun rejime karşı hareketi, yapacağı çatışmalar iç savaş olarak sayılamaz. Ancak bazen küçük bir kıvılcım büyüyüp ülke genelinde bir iç savaşa dönüştüğü de olmuştur.

 

Bir Çatışmanın İç Savaş Olabilmesi için;

ic-savas-2.jpg

 

Yaşanılan çatışmanın ülkenin genelinde olması gerekiyor.

Ülkedeki mevcut devletin ya da politik gruplar arasında parçalanmalar veya ülkenin bir kısmının kontrolünü yitirmesi gerekiyor. Örneğin; İspanya İç Savaşı’nda İspanya Devleti, Cumhuriyetçiler ve Milliyetçiler arasında ikiye bölünmüşken; Suriye İç Savaşı’nda Suriye devleti ayakta kalmayı başarabilmiş ancak topraklarının büyük bir kısmını kaybetmiştir. Bakıldığı zaman; iç savaş ülkelere diğer savaş türlerine göre daha zarar vermiştir. Bunun nedeni, ülkenin kendi yapısının, kendi içinde giriştiği bir mücadelenin diğer ülkelerle giriştiği mücadelelere nazaran tedavisinin daha zor olmasıdır. Tarihte baktığımız zaman iç savaş dolayısıyla bir çok rejim bölünmüş, değişiklikler meydana gelmiştir. Sizlere çok uzaklara gitmeden iç savaşlarla ilgili birkaç örnek verebiliriz.

 

1939 İspanya İç Savaşı

ispanya-ic-savasi.jpg

 

İspanya’daki iç savaş milliyetçiler ve cumhuriyetçiler arasında gerçekleşmiştir. 17 Temmuz 1936’da General Franciso Franco’nun komutasındaki milliyetçi güçlerin seçimle iş başına gelen Cumhuriyetçi “ Halk Cephesi” koalisyonuna karşı ayaklanmasıyla başlamıştır. Üç yıl süren bu iç savaş milliyetçilerin zaferi ile sonuçlanmıştır. Savaşın sonucu İspanya’da Franco’nun 1975’deki ölümüne kadar sürecek bir diktatörlük dönemi başlamıştır.

 

2011 - Suriye İç Savaşı

ic-savas3.jpg

 

Suriye’de 2011 yılında başlayan, halende devam eden bir iç savaş var. En uzun sınır komşumuz olan, güneyde sınırımızın çizili olduğu Suriye, bu iç savaş sonucu güneyimizdeki topraklarını kaybederek komşumuz olmaktan çıkmıştır. İç savaş sonucu kargaşaların yaşandığı, birçok örgütün faaliyet göstermesiyle birlikte topraklarının bir kısmını kaybetmiştir. Arap Baharı olarak adlandırılan, Orta Doğu’yu kanlara bulayan iç savaş sonucu birçok ülkede rejim değişikliğine gidilmiş ve on binlerce kişi ölmüştür. Milyonlarca kişi ise yurtlarını terk edip başka ülkelere mülteci olarak gittiler.

Sadece Türkiye’de 2 milyon Suriyeli mülteci bulunmaktadır. İç savaşın hız kesmeden devam etmesi kayıpların daha da artacağını gösteriyor.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
1
11
11
1
113
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.