İsmet Yılmaz Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961'de Sivas Gürün'de doğdu. TBMM AKP Grup Başkanı olan İsmet Yılmaz hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
İsmet Yılmaz Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961'de doğdu. Sivaslı olan İsmet Yılmaz, Turunç ve İbrahim çiftinin beş çocuğundan biridir. Evli ve 3 çocuk babası olan İsmet Yılmaz, mühendis, hukukçu ve siyasetçidir. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde Denizcilik Yüksek Okulu'ndaki gemi makineleri işletme mühendisliği mezunudur.

1 Temmuz 2015-17 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini yapmıştır. 2016-2018 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı görevini üstlenmiştir. Halen devam etmekte olduğu görevi ise TBMM AKP Grup Başkanlığıdır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

İsmet Yılmaz Kimdir?

İlkokulu Gürün Cumhuriyet İlkokulunda ve ortaokulu Gürün Ortaokulunda tamamladı. Haydarpaşa Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde Denizcilik Yüksek Okulu'ndaki gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünü 1982 yılında tamamladı.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Dünya Denizcilik Üniversitesi'nde "Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi" alanında Master yaptı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Özel Hukuk alanında iki yüksek lisans yapmış ve Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Özel Hukuk alanında doktorasını tamamlamıştır.

İsmet Yılmaz, eğitimini tamamladıktan sonra 20 yıl boyunca denizcilik sektöründe kamu ve özel şirketlerde Mühendis ve Müşavir Avukat olarak hizmet verdi. 2002 yılında Denizcilik Müsteşarlığında göreve başladı ve 2007 yılına kadar Müsteşar olarak çalıştı. Aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmıştır.

Siyasi Hayatı

İsmet Yılmaz Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 114. maddesi gereği, Ulaştırma Bakanı istifasından dolayı bir süre tarafsız Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı. Daha sonra, 31 Ekim 2007 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı'na atandı ve AK Parti milletvekili Ertuğrul Günay'ın bakanlığı döneminde müsteşarlık görevini üstlendi.

2011 Türkiye genel seçimleri öncesinde görevinden istifa etti ve AK Parti Sivas milletvekili adayı oldu. İlk defa partisi tarafından seçildi ve meclise girdi.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 61. Türkiye Hükûmetinde, Millî Savunma Bakanlığı görevine atandı.

2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçilmesi sonrasında Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye Hükûmetinde de Millî Savunma Bakanlığı görevini sürdürdü.

Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde, koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle erken seçim kararı alındı. Ancak, Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan seçim hükûmetinde Millî Savunma Bakanı olarak yer almadı.

Yılmaz, Haziran ve Temmuz 2015'te AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayı oldu. Son turda 258 oy kazanarak Meclis Başkanı seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı Deniz Baykal ise 182 oy ile ikinci sırada kaldı. Yılmaz, 17 Kasım 2015 tarihine kadar Meclis Başkanlığı görevini sürdürdü.

2015 Kasım'da Türkiye genel seçimlerinde, AK Parti Sivas Milletvekili olarak yeniden Meclise girdi. Ahmet Davutoğlu tarafından oluşturulan 65. Türkiye hükumetinde, Millî Savunma Bakanı olarak tekrar yer aldı.

Davutoğlu'nun istifasının ardından, Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye hükumetinde, Millî Eğitim Bakanı olarak görev yapmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nabi Avcı Kimdir?Ziya Selçuk Biyografisi
Naci Bostancı Kimdir?Fikri Işık Kimdir?

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.