Nabi Avcı Kimdir? Siyasi Hayatı ve Görevleri

Nabi Avcı, 8 Ekim 1953'de Bilecik'te doğdu. Baba adı Abdullah, anne adı Habibe olan Nabi Avcı hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Nabi Avcı Kimdir? Siyasi Hayatı ve Görevleri

Nabi Avcı, 8 Ekim 1953 tarihinde Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde Abdullah Avcı ve Habibe Hanım'ın oğlu olarak doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi mezunu olan Avcı, Anadolu Üniversitesi'nde doktora yapmıştır. 2011 seçimlerinde Eskişehir Milletvekili olan Nabi Avcı daha sonra Milli Eğitim Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı gibi görevlerde bulunmuştur.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Nabi Avcı Kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi'nde İletişim bilimleri alanında doktora yaptı. Avcı, Kültür Bakanlığı'nda memur olarak görev yaptı ve daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde profesör oldu. 1995-1996 yıllarında Kanal 7'de 360 derece adlı bir program hazırladı ve sundu ve Yeni Şafak gazetesinde yazarlık yaptı.

Siyasi Hayatı

Nabi Avcı Kimdir?

Avcı, Başbakan Başmüşavirliği, TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2011 yılında, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden milletvekili aday adaylığı nedeniyle görevlerinden istifa etti ve AK Parti Eskişehir milletvekili seçildi.

2011-2013 yılları arasında Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

25 Ocak 2013’te 61. Hükümette Milli Eğitim Bakanlığı görevine atanan Nabi Avcı 62. ve 63. Hükümetlerde de Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. 64. Hükümette de Milli Eğitim Bakanı olarak görevine devam eden Avcı, Davutoğlu'nun istifası üzerine 24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümetinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı.

19 Temmuz 2017 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı görevinden ayrıldı.

2018 seçimleri sonrası Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Türkiye Kurulu Başkanı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mahir Ünal Kimdir?Numan Kurtulmuş Kimdir?
İsmet Yılmaz Kimdir?

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.