İnternet Üzerinden Araştırma Nasıl Yapılır ?

İnternet Üzerinden Araştırma Nasıl Yapılır ?
04.11.201510:51

Artık araştırmaların çoğu internet üzerinden yapılmaktadır. Peki, internet üzerinden araştırma nasıl yapılır?

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 14:54

Eskiden araştırma için kullanılan Ansiklopediler yerini teknolojinin gelişmesi ile birlikte internete bıraktı. İnsanlar arama motorlarına ne öğrenmek istediklerini yazıp oradan öğrenmek istedikleri konu hakkında kolayca bilgi sahibi olabiliyorlar. Peki internetten araştırma nasıl yapılır ?

İnternet Üzerinden Araştırma Nasıl Yapılabilir ?

İnternet üzerinden araştırma yapılırken arama motorları, e posta listeleri ve tartışma grupları, online kütüphane tarama sistemleri gibi farklı sistemler kullanılmaktadır. İnternet araştırma yapılırken en öenmli amaçlardan biri doğru bilgiye en kısa zamanda ve internet sayfalarının arasında kaybolmadan ulaşmaktır. İnternette her erişilen bilgi doğru değildir. Bu nedenle dikkat edeceğimiz bazı hususlar bulunmaktadır.

internet-.jpg

İnternet Üzerinden Araştırma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinden araştırma yapmanın belli başlı kriterleri bulunmaktadır. Eğer bunlara dikkat edilmez ise yapılan araştırmalar hem etik olmaz hem de intihal yapıldığı için suç işlemiz sayılırsınız. Bu nedenle internet üzerinden araştırma yaparken şu konulara mutlaka dikkat etmelisiniz ; 

* Arayacağınız konuyla ilgili anahtar kelimeler sizin ne istediğinizi çok iyi yansıtmalıdır. Bu nedenle internetten belirli bir konuyu arama esnasında en doğru sonucu bulmak için anahtar kelime seçimi çok önem kazanmaktadır.
* Birden fazla anahtar kelime kullanılacak ise iki ya da daha fazla anahtar kelimeyi bağlarken aralarına "and", "&" veya "+" işaretlerini yerleştirmek aramanızı doğru şekilde yapmanızı sağlayacaktır.
* Anahtar kelimelerden hepsinin ayrı ayrı listelemesini istiyorsanız, kelimelerin arasına" i" işareti koymalısınız.
* Anahtar kelimeleri yazarken çoğul ifadeler kullanmaktan kaçının. Örneğin; çocuklar değil de çocuk ifadesini kullanmanız daha fazla sonuca ulaşmanız sağlayacaktır.
* İçerisinde mutlaka geçmesini istediğiniz kelimeleri yazarken başına "+" işaretini koyun.

İnternette yer alan her bilgi doğru olmayabilir. Bu nedenle bilginin doğruluğunu başka yerlerden de kontrol etmek gerekmektedir.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1414
151
145
180
244
195
1160
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.