İnternet Bağımlılığı Nedir? Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

İnternet Bağımlılığı Nedir? Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?
12.08.201513:17

Görülme sıklığı git gide artan internet bağımlılığının nedenlerini, zararlarını, sonuçlarını, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 02.01.2023 09:04

Gün geçtikçe daha fazla kişide oluşmaya başlayan internet bağımlılığı, bazı uzmanlara göre her ailede karşımıza çıkmaktadır. Özellikle her içeriğin bulunabildiği internet, bu sebeple bireyin ciddi problemler yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu içeriğimizde internet bağımlılığı hakkında bilinmesi gerekenlere yer verdik. Yazımızda internet bağımlılığı nedir, belirtileri nelerdir, neden olur, sonuçları nelerdir ve tedavisi nasıl olur gibi soruların cevabını vereceğiz.

İşte internet bağımlılığı hakkında her şey...

İnternet Bağımlılığı Nedir?

İnternet Bağımlılığı

Günümüzde teknolojinin yoğun kullanımı ile internet bağımlılığı olarak ifade edilen bir hastalık ortaya çıkmıştır. Telefonlar ve tabletler hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. 7’den 70’e herkesi etkisin kullandığı internet faydalı olduğu kadar zararlı da olabilmektedir.

Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji sayesinde internet hayatımıza daha da yerleşmektedir. Yaşadığımız her problemi çözebilen internet, zamanla eğlencenin de bir numaralı kaynağı haline geldi. Bu da kişilerin asosyalleşmesine ve hatta internete bağımlı olmasına neden olmaktadır.

İnternet kullanım yaşının oldukça düştüğü günümüzde en tehlikeli yaş grubu 12-20 yaş aralığı olarak nitelendirilmektedir. Özellikle bu yaşlarda geçirilen ergenlik döneminde çocukların internet kullanımı ebeveynlerce denetlenmeli ve onların izninde olmalıdır.

İnternet Bağımlılığı Belirtileri

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığından şüphelenilen kişilerde birkaç semptoma dikkat edilmelidir. Bunlar yoksun kalındığında sinirlilik ve saldırganlık gibi hallerin görülmesi, internet kullanımı için yalana başvurma, okulu aksatma ve erteleme, en iyi arkadaşın internet olduğunu düşünme, arkadaşlarını genellikle internet ortamından seçme, uyku bozuklukları ve kilo artışıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtilere sahip olan kişilerde internet bağımlılığı söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden bu durumda bir an önce alanında uzman bir psikoloğa danışmanızı öneririz. Doktorunuz hastalık hakkında gerekli bilgiyi verecek ve tedavi yöntemlerini önerecektir.

İnternet Bağımlılığının Zararları

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı bireyin hayatında pek çok probleme neden olmaktadır. Dikkat eksikliği, hiperaktivite, psikolojik sorunlar, içine kapanıklık, madde kullanımı ve sosyal fobi bunlar arasından en çok karşılaşılanlarıdır.

İnternet Bağımlılığı Tedavisi

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığının tedavisi öncelikle psikolojik denetim ile olmalıdır. İnternet bağımlılığının altında yatan sebepler araştırmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelen internet bağımlılığında mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır.

Kişinin birden internet ile bağının kesilmesi ve internetten uzaklaştırılması farklı sorunlara neden olabilir. Ancak kişinin internet kullanım süresini yavaş yavaş düşürmek ve bu sürecin uzman kontrolünde ilerlemesi daha faydalı olacaktır.

Psikolojik nedenlere bağlı olmayan internet bağımlılığında ise uzman onayı ve kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Aynı zamanda ilaç tedavisine destek amaçlı bilişsel-davranışçı terapi yöntemleri de uygulanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sigara Bağımlılığı ve TedavisiMadde Bağımlılığı Belirtileri ve Tedavisi
Şeker Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?Alışveriş Bağımlılığı Nedir?

İnternet bağımlılığı ne demek?

İnternet bağımlılığı temelinde internetsiz herhangi bir şey yapamama olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde internete bağlı olmayan zaman kayıp zamandır. Bu yüzden bu kişilerin hayatında internet her zaman olmalıdır. Yoksun kalındığında ise kişide aşırı sinirlilik gibi problemler ortaya çıkar.

İnternet bağımlılığı nasıl anlaşılır?

İnternet bağımlılığını oluşturmuş olduğu fiziksel etkiler sayesinde anlayabilirsiniz. Bunlar beden duruşunda bozukluk, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, aktivitelerde azalma, sırt ve boyunda ağrı, gözlerde kuruluk gibi problemler, el ve el bileklerinde ağrı ya da uyuşmadır. Bu belirtileri kendinizde ya da çocuğunuzda görüyorsanız internet bağımlılığından şüphelenmelisiniz.

İnternet bağımlılığı günde kaç saat?

İnternet bağımlısı olmayan bir kişi gün içerisinde ortalama olarak 5 saat teknolojik alet kullanmaktadır. Haftalık 8-10 saati aşan bilgisayar ve internet kullanımı ise bağımlılık olarak ele alınır.

İnternet bağımlılığı nelere yol açar?

İnternet bağımlılığı fiziksel olarak birçok probleme yol açmaktadır. Bunlar baş ağrısı, boyun ağrısı uykusuzluk, sağlıksız beslenme, kişisel bakım ve hijyeni aksatmak, karpal tünel sendromu, sırt ağrısı, göz kuruluğu gibi görüş problemleridir.

İnternet bağımlılığı bir hastalık mıdır?

İnternet bağımlılığı da bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Bireyler internet üzerindeki kontrolünü kaybederek bu bağımlılığa yakalanmaktadır. Zaman içerisinde ve kendini belli ettirmeden gelişen bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

İnternet bağımlılığı nasıl önlenir?

Çocuklarınızın internet bağımlısı olmasını önlemek için birkaç öneriyi uygulamanız gerekiyor. Bunlar çocuklarımızı teselli etmek için teknolojik aletleri vermemek, çocuğunuzu daha yakından tanımak, çocuğunuzun ihtiyaçlarını öğrenmek, günlük internet kullanım saatlerini belirlemek, aile terapisinden faydalanmak, çocuklarınızın yetenek alanlarına uygun hobiler edinmesini sağlamak ve çocuklarınızın arkadaşlık ilişkilerini desteklemektir. Bu önerileri uygulayarak internet bağımlılığını önleyebilirsiniz.

Neden internet bağımlısı oluruz?

Bir şeye bağımlı olma ailede varsa kişide bağımlılık oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca bir kişi depresyon, sosyal fobi ya da daha farklı psikopatalojilere sahipse internet bağımlısı olma ihtimali artmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
22
28
18
130
12
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.