Alışveriş Bağımlılığı (Onyomani) Nedir?

Alışveriş Bağımlılığı (Onyomani) Nedir?
21.12.201514:43

Alışveriş bağımlılığı nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Özellikle bayanlarda görülen bir durum olan alışveriş bağımlılığı günümüzde sıkça rastlanan bir olaydır. İşte bir diğer adının onyomani olan alışveriş bağımlılığı hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 28.02.2021 15:11

Alışveriş Bağımlılığı Nedir?

Alışveriş bağımlılığı bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Alışveriş bağımlılığının bir diğer adı Onyomani olarak bilinmektedir. Onyomani ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden dikkate alınması gerekmektedir. Alışveriş bağımlılığı farklı nedenlerle ortaya çıkmakta ve farklı belirtilerle kendini göstermektedir. Bu durum da kişinin ruh hali önem taşımaktadır.

Onyomani takıntılı ve dürtüsel bir davranıştır. Kontrolsüz şekilde para harcayarak gelişen bir hastalıktır. Kişinin ruh haliyle alakalı bir durumdur. Kişi kızgın, üzgün ve mutsuz ise bu durumlarda daha sık kontrolsüz şekilde para harcamaktadır. Bu durumlarda alışveriş yaparak kendini daha güçlü, daha mutlu hissetmektedir. Uzun vade de ise kişilerde utanç, üzüntü ve pişmanlık yaşamaktadır. Hastalık başlangıcı ve hastalığının anlaşılma süresi 6 ila 12 yıl arasında görülmektedir. Bu rahatsızlık kişinin alışveriş yaparak kendini iyi şekilde hissetmesini, daha güçlü, daha mutlu ve diğer insanlardan farklı hissetmesine neden olmaktadır. Kişilerde farklı nedenlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenler ruhsal, biyolojik ve sosyal durumlar olarak bilinmektedir. Bu nedenler kişilerin alışveriş bağımlılığına sürükleyen nedenlerdir.


Alışveriş Bağımlılığı Belirtileri

Alışveriş bağımlılığı olan kişiler kısa süre içinde anlaşılmamaktadır. Genellikle hastalığın başlangıcı ve hastalığın anlaşılması 6 ile 12 yıl arasında bir süreçte anlaşılmaktadır. Bu nedenle belirtiler ve bulgular dikkate alınmalıdır. Alışveriş bağımlılığı olan kişiler kendini iyi hissetmediği zamanlarda para harcamak için aşırı bir istek duymaktadır. Hayatında olan sorunları kaldırmak çok zor olduğu zamanlarda para harcamak için aşırı istek duymaktadır. Kişilerde alışveriş yapınca rahatlama, sakinleşme, kendini güçlü hissetme ve mutlu hissetme durumları görülmektedir. Kişilerin alışveriş yaptıkları zamanlarda harcadıkları para miktarının son iki yılda aşırı miktarda artış göstermektedir. Alışveriş yapılacağı zaman planlanan alışveriş miktarının çok fazla dışına çıkılmaz ve fazla harcama yapılması görülür. Alışveriş yaparken aşırı oranda alışveriş yaptığını fark etmesi fakat kendini durdurmakta zorluk çekme durumu yaşanılmaktadır.

Kişinin ailesinin bu durumdan kötü etkilenmesi, rahatsız olması ve hatta hayal kırılığına uğraması görülen bulgulardır. Çevresinde ki kişilerin para harcama durumunun aşırı olduğunu fark etmesi ve kontrolsüz olduğunu anlayıp kişiye bu durumu aktarması kişi de yaşanan alışveriş bağımlığının bulguları ve kanıtıdır. 

 • Kişinin kendisini iyi hissetmediği zamanlarda para harcamak için güçlü bir istek duyması
 • Yaşam sorunlarını kaldırmak çok güç olduğu zamanlarda para harcamak için güçlü bir istek duyma
 • Alışveriş yapınca rahatlama, güçlü hissetme, mutlu olma
 • Harcanan para miktarının son bir iki yılda artması 
 • Harcamaların kişinin ailesinde veya eşinde hayal kırıklığı yaratması 
 • Başkalarının kişinin para harcamasını bir sorun olarak görmesi veya kontrolünüz dışında olduğunu söylemesi
 • Planladığından daha fazla satın alma 
 • Harcamaya başladıktan sonra kişinin kendini durdurmakta zorlanma

Alışveriş Bağımlılığı Nedenleri

Alışveriş bağımlılığı farklı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Genellikle başlı nedenleri ruhsal durumlar, sosyal durumlar ve biyolojik durumlardır. Bu nedenlerden dolayı alışveriş bağımlılığı oluşmaktadır. Ruhsal nedenler genellikle kişide olan fakat kişinin bilemediği, fark etmediği ruhsal bozukluklardan dolayı kaynaklamaktadır.

Ruhsal bozukluklar olarak genellikle bipolar bozukluğu olan kişilerde görülmektedir. Aynı zamanda depresyona yatkın kişilerde görülür. Bu durum en büyük etkenlerden biridir. Sosyal durumlarda bu hastalığa neden olan faktörler arasındadır. Sosyal neden olarak toplum değerleri önem taşımaktadır. Toplumun tüketimine verdiği değer bu konuda en büyük faktördür. Bununla birlikte hızlıca kullanılan internet alışverişi, kredi kartları ve kredi çekme imkanları kişileri alışveriş bağımlılığında etkilemekte ve tetiklemektedir. Diğer faktörlerden biri ise biyolojik durumlardır. Biyolojik durumlardır. Alışveriş ödül sistemini aktive etmektedir.

Bu nedenle kişi kendini mutlu ve iyi hisseder. Bu hissi yoğun olarak yaşayan kişiler, alışverişe daha da yönelmektedir. Alışverişte alınan ürün değil, alışveriş zamanı yaşanan his kişiye doyum vermektedir. Bu durumda dopamin salımının yanı sıra serotonin işlev bozukluğu da etken olmaktadır. 

 • Ruhsal durumlar
 • Sosyal durumlar
 • Biyolojik durumlar

Alışveriş Bağımlılığı Tedavisi

Alışveriş bağımlılığı kolaylıkla anlaşılan bir hastalık değildir. Hastalığın başlangıcı ve hastalığın anlaşılması ortalama 6 ve 12 yıl arasından oluşmaktadır. Alışveriş bağımlılığı olan kişilerde bu durum oldukça geç anlaşılmaktadır. Bu nedenle belirti ve bulguları fark eden kişiler uzman doktora başvurmalıdır. Eğer kişi değilde yakın çevresinden kişiler bu durumu fark etmiş ise kişininin doktor kontrolüne ikna etmelidir. Alışveriş bağımlılığında tedavi olarak psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde bir takım ilaçlar düzenli ve süreli olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçlar zihinsel meşguliyetlerinin azalmasında yardımcı olmaktadır. Psikoterapi tedavisi ise alışveriş bağımlığına neden olan öz güven problemini çözmek amaçlanmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
56
2
57
2
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.