Patolojik Kumar Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Patolojik Kumar Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
30.12.201513:54

Kişinin çeşitli nedenlerden dolayı sorunlarını unutmak veya kurtulmak için kumar oynama dürtüsüne engel olamama durumudur. Aklınıza gelen çeşitli soruların yanıtlarını bu içeriğimizde sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 18.12.2019 10:29

Kişinin çeşitli nedenlerden dolayı sorunlarını unutmak veya kurtulmak için kumar oynama dürtüsüne engel olamama durumudur.  Patolojik kumar bağımlılığı beraberinde insanların akıllarına çeşitli sorular da getirdi. İşte o sorular. Patolojik kumar bağımlılığı nedir? Patolojik kumar bağımlılığı tedavisi nelerdir? Patolojik kumar bağımlılığı nasıl oluşur? Patolojik kumar bağımlılığı belirtileri nelerdir? Patolojik kumar bağımlılığı neden olur? Patolojik Kumar bağımlılığı genetik midir? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

patolojik-kumar-001.gif


Patolojik Kumar Bağımlılığı Nedir?

Patolojik kumar, dürtü kontrol bozuklukları olarak nitelendirilmektedir. Bu durum karşısında kişiler kendini kontrol edemeyerek kumar oynamaktadırlar. Patolojik kumar kişilerin hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Patolojik kumar bağımlılığı kişilerin hayatlarının olumsuz etkileyerek yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu kişiler kumar oynama bağımlısı oldukları için kaybettiklerinde tekrar oynama hissine kapılacaktır. Bu durum hem maddi hem manevi sıkıntılar çekmelere neden olmaktadır. Patolojik kumar bağımlılığı genellikle erkeklerde görülmektedir. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Kumar oynamanın yasal olduğu bölgelerde bu durum daha da sık görülmektedir. Patolojik kumar bağımlılığı genellikle genç kişiler de risk grubu olarak görülmektedir. Patolojik kumar bağımlılığı olan kişiler hastalıklarını inkar etmektedirler. Bu nedenle çevresindeki kişiler kişiyi ikna ederek tedavi edilmesinde yardımcı olmalıdır. 

patolojik-kumar-bagimliligi-001.jpg


Patolojik Kumar Bağımlılığı Genetik Midir?

Saplantı haline getirilmiş kumar, alışveriş, televizyon, yeme gibi davranışlar, artık biyolojik anlamda da bağımlılık kapsamına alınıyor. Tıpkı alkol, sigara, uyuşturucu vb. gibi. Ancak madde bağımlılığında olduğu gibi, bir davranışın bağımlılık yapıcı olarak nitelendirilmesi de, genel kabul görmüş bazı ölçütlere uygunluğuna bağlı nedeni, bu iki grup bağımlılığın madde bağımlılığı ve davranışsal bağımlılık paylaştığı bazı ortak sinirsel/biyokimyasal mekanizmaların varlığı. Örneğin, iki grup da, beynin "ödül mekanizması" olarak adlandırılan ve normalde yeme, içme gibi eylemleri yerine getirdiğimizde etkinleşerek, bize çabamızın ödülü olarak haz duygusu veren mekanizmayı gasp ediyor.

patolojik-kumar-bagimliligi-genetik-midir.jpg


Patolojik Kumar Bağımlılığı Nasıl Oluşur?

Patolojik kumar bağımlılığı, genellikle ilk başta bir heves ile başlamaktadır. Fakat bu heves zamanla yerini daha çok kazanma hırsına bırakmakta ve kişiyi kumar oynamaya bağımlı hale getirmektedir. Aşağıdakilerin bulunması ile sürekli ve yineleyen uygunsuz kumar oynama davranışı patolojik kumar bağımlılığı rahatsızlığı tanısına yatkın olunduğunu göstermektedir. Fakat tanıyı koymak için kişiyle ilgili uzmanların görüşmesi gerekmektedir.

 • Kumar oynama üzerine aşırı kafa yormak.
 • İstediği heyecanı tatmin için giderek artan miktarlarda para ile kumar oynama ihtiyacı duymak.
 • Başarısızlıkla sonuçlanan; kumar oynamayı azaltma, kontrol altına alma ya da bırakma girişimleri.
 • Kumar oynamayı azaltma ya da bırakma girişimleri sırasında huzursuz ya da irritabl olma
 • Sorunlardan kaçmak ya da mutsuz ve keyifsiz  bir duygu durumdan, çaresizlik, suçluluk, kaygı veya depresyondan kurtulmak için kumar oynamak
 • Parayla kumar oynayıp kaybetmesinin ardından başka bir gün kaybettiklerini yerine koymak için geri gelmek.
 • Oynadığı kumar miktarı hakkında aile üyelerine, terapistine ya da başkalarına yalan söylemek.
 • Patolojik kumar bağımlılığı olan kişiler kumar oynamak için para sağlamak üzere sahtekarlık, dolandırıcılık, hırsızlık gibi yasadışı eylemlerde bulunmak.
 • Patolojik kumar bağımlılığı olan kişiler kumar yüzünden önemli bir ilişkisini, işini, eğitimi ya da mesleği ile ilgili fırsatları tehlikeye atmak ya da kaybetmek.
 • Kumar nedeniyle içine düştüğü maddi sorunlardan kurtulmak için başkalarına güvenmek.

Patolojik Kumar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Patolojik kumar bağımlılığı belirtileri farklı durumlarla görülmektedir. Bu bulgular ve belirtiler kişilerin patolojik kumar bağımlısı olduğunun kanıtıdır. Kişilerde zihin meşguliyeti vardır. Bu durum kişilerin kafasında sürekli kumar oynama isteği olduğunu anlatmaktadır.

patolojik-kumar-bagimliligi-belirtileri-001.Jpeg


Tolerans kişinin istediği heyecanı yaşaması için yüklü miktarda artan paralarla kumar oynamasıdır. Sürekli bir kaçış vardır. Sorunlarından kaçış durumu ve kendini rahatsız eden olaylardan kaçmaktadır. Kişi kumar oynadıktan sonra kaybetme durumu yaşar ve durum nedeniyle tekrar kumar oynama peşine düşmektedir. Genellikle bu durum kaybettiklerini kazanmak için yaşanır. Bazı kişiler kumar oynamak adına maddi durumları karşılamak için yasal olmayan yollara başvururlar. Kendini kaybederek kendini kontrol edemeyerek kumar oynama durumu yaşanır. Sık sık yalan söyleme eylemlerinde bulunurlar.

 • Zihin meşguliyeti
 • Tolerans
 • Kaçış
 • Peşine düşme
 • Yalan söyleme
 • Yaşa dışı eylemler
 • Kontrol kaybı
 • Zarar görmüş kişiler

patolojik-kumar-bagimliligi-002.jpg


Patolojik Kumar Bağımlılığı Neden Olur?

Patolojik kumar bağımlılığı tehlikeli işleri seven yani risk almayı seven kişiler de görülür. Bu durum patolojik kumar bağımlılığına neden olan etkenler arasındadır. Bu kişiler için kaybetmenin bir önemi yoktur. Kaybetmekten korku duymazlar. Bazı kişiler ise kolay yoldan para kazanmak ve rahat bir yaşam sürmek adına kumar oynarlar. Bu durum da patolojik kumar bağımlılığına sebebiyet vermektedir. 

patolojik-kumar-bagimliligi-neden-olur.jpg


Patolojik Kumar Bağımlılığı Tedavisi Nelerdir?

Patolojik kumar bağımlılığı olan kişiler hastalıklarını kabul etmedikleri için tedavi olmazlar. Bu nedenle bu durumu yaşayan kişilerin aileleri ve çevresi yardımcı olarak ikna etmelidir. Patolojik kumar bağımlılığı ailelerin teşviki ile tedavi edilmektedir. Patolojik kumar bağımlılığı tedavisinde farmakolojik tedavi ve psikoterapi tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavide önemli olan hastalığın nedenleridir. Bu yüzden hastalığa neden olan durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Patolojik kumar bağımlılığı tedavisinde amaç kişinin kendisine ve çevresindeki kişilere zarar vermesini engellemektir. Bu hastalığın tedavisinde uygulanan farmakolojik tedavi, psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapi yöntemleri hastalığın ilerlemesi engelleyerek kişiyi tedavi etmektedir. 

patolojik-kumar-bagimliligi-003.jpg

Önerilen İçerik: Alkol Beyni Nasıl Etkiliyor & Alkolün Faydaları ve Zararları


UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
2
1
1
7
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.