Namazlar Kaç Rekattır? Farzları ve Sünnetleri

Namazlar Kaç Rekattır? Farzları ve Sünnetleri
10.08.201517:23

Dinimizin direği olan, Allah tarafından farz kılınan namaz, hangi vakitlerde kılınır ve kaç rekattır? İşte vakit namazlar hakkında bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 04.08.2021 16:02

5 Vakit Namaz Rekatları Hakkında Bilgiler

İslam Dini için günde 5 vakit namaz kılmak farzdır. Kılınan namazların her vaktinin rekatları birbirinden farklıdır. Müslümanlar bir gün içerisinde 40 rekat namaz kılmaktadır. Bu içeriğimizde vakit namazların rekatları hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca farz namazlar, kılınması gereken namazlar ve rekatların hangilerinin farz veya sünnet olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İşte, vakit namazların rekat adetleri ve namazların nasıl kılındığına dair bilgiler...

5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır? Namazlar Kaç Rekatttır?

Namazlar Kaç Rekattir?

Her namazdan önce abdest alınır ve namaz kılınacak yer ile giysilerin temizliği kontrol edilir. Namaza başlamadan önce niyet edilir ve ilk tekbir ile eller avuç içleri karşıya bakacak şekilde yukarı kaldırılır. Sonrasınde ise göbek kısmında eller birbirine bağlanır. Bu hareketten sonra subhaneke duası okunur, euzubesmele çekilir ve sırasıyla önce fatiha sonra Kur'an'dan herhangi bir ayet okunur. Kıyam kısmı bitince tekrar tekbir alınır ve ruküya eğilinir. Burada 3 veya 5 defa "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" denir. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" cümlesi söylenir ve tekrar kıyama kalkılmış olur. Burada "Rabbenâ leke'l hamd" dendikten hemen sonra tekbir alınarak secdeye gidilir. Secdede ise 3 veya 5 defa "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denir. ikinci defa secde tekrar edilir ve Allahuekber denilerek kıyama kalkılır. Böylece bir vakit namazın ilk rekatı tamamlanmış olur. Bu kaideler diğer rekatlarda da aynı şekilde uygulanır. 

1. Sabah Namazı Kaç Rekat?

Sabah namazı, takvimlere baktığınızda İmsak vakti ile güneşin doğuşu arasındaki vakitlerde kılınır. Sabah Namazı 4 rekattır. İlk 2 rekat sünnet, sonraki 2 rekat ise farz'dır. Sabah namazı nasıl kılınır? başlıklı içeriğimizden sabah namazında neler yapılması gerektiğini ve hangi surelerin okunduğunu öğrenebilirsiniz.

2. Öğle Namazı Kaç Rekat?

Öğle namazı güneşin tam tepeye çıktığı vakit yani halk dilinde öğle vakti olarak bilinen zamanda kılınır. Namaz saatleri günlerin uzaması ya da kısalmasıyla farklılık gösterir, her zaman aynı dakikada namaz kılınmaz. Öğle Namazı 10 rekattır. Bu namaz 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz ve 2 Rekat son sünnet olarak 3 bölümde kılınır. Öğle namazı hakkında detaylı bilgiler için linke tıklayınız.

3. İkindi Namazı Kaç Rekat?

İkindi namazı öğle namazı vaktinin bitiminden sonra kılınır. İkindi vaktini erken kılmak son derece önemlidir çünlü bu vaktin son 45 dakikası kerahat vaktine denk geliyor; yani güneşin batışına. Kerahat vaktinde namaz kılmak mekruhtur. Eğer zor durumda kalmış ve ancak bu vakit müsait olmuşsanız o zaman sadece ikindi namazının farzını kılmanız gerekecektir. İkindi Namazı 8 rekattır. İlk 4 Rekat sünnet, ikinci 4 Rekat ise farzdır. İkindi namazı hakkında detaylı açıklama yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4. Akşam Namazı Kaç Rekat?

Akşam namazı vakti güneşin tamamen batmasıyla başlar. Akşam namazı diğer namazlar gibi kılma zamanınızın uzun olacağı bir aralığa sahip değildir. Kısa bir zaman dilimi olan bu vakitte, namazınızı ezandan sonra hemen kılmaya çalışın. Yoksa bir bakmışsınız vakit geçmiştir. Akşam Namazı 5 Rekattır. İlk 3 rekat farzdır, sonraki 2 rekat ise sünnet namazdır. Akşam namazı hakkında bilinmesi gereken diğer bilgilere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5. Yatsı Namazı Kaç Rekat?

Yatsı namazı akşam namazından sonra kılınır. Yatsı namazını diğer namazlardan ayıran bir fark vardır. Bu fark ise yatsı namazının hemen sonrasında kılınan 3 rekatlık vitr namazıdır. Aslında vitr namazını illaki yatsı namazı ile aynı anda kılmak gerekmiyor. Bazı rivayetlere göre Peygamber efendimiz vitr namazını yatsı namazından ayrı, yatmadan hemen önce kılarmış. Yatsı Namazı 10 rekattır. Bu 10 rekatın peşine 3 rekat da vitr namazı kılınır. 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat far,z 2 rekat son sünnet ve 3 rekat vitr namazıdır. Yatsı namazı hakkında diğer sorularınız için detaylı bilgilerin yer aldığı içeriğimize linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11965
2734
8296
1041
1336
1536
1841
273
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 22
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.