Sadece Halfeti'de Açan Karagül'ün Özellikleri Nelerdir?

Sadece Halfeti'de Açan Karagül'ün Özellikleri Nelerdir?
03.10.201516:17

Dünya’da sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen Karagül, rengiyle insanları kendine hayran bırakıyor. İşte kara gülün özellikleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 06.11.2021 16:17

Karagül Çiçeği Hakkında Bilgiler

Güllerin birçok rengi vardır. En çok açan gül rengi ise; sevginin rengi olan kırmızıdır. Güllerin, beyazı, kırmızısı, pembesi, mavisi ve daha niceleri vardır. Muhteşem kokuları olan güller, hiç karamsarlığın rengi olan siyah açar mı? Çoğumuzun daha yeni yeni öğrendiği, dünya üzerinde bir tek Halfeti yöresinde açan Siyah gül diğer güller gibi midir? Eğer siyah gül biri size veriyorsa bu ne anlama geliyor.

İşte güzelliğiyle büyüleyen Karagül çiçeği hakkında bilgiler;

Karagül Çiçeği Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Karagül dünya üzerinde sadece Halfeti üzerinde yetişen bir gül çeşididir. Bölgede bulunan mikro klima iklimi sayesinde sadece burada yetişiyor. Güzelliğiyle, tarihiyle baş döndüren Halfeti, Karagül’ü sayesinde de büyük bir ilgi görüyor. Halfeti’de çekilen Karagül dizisi adını burada yetişen siyah güllerden alır.

Karagül Çiçeği Hakkında Bilgiler

Karagül, genellikle gonca halindeyken siyah renktedir, açıldıkça ise koyu kırmızıya dönüşür. Ancak bu bölgede açtıktan sonra da rengini koruyan karagül çeşididir. Halfeti bölgesinde yetiştirilen bu karagül çiçeği, diğer bölgelerde çıkarıldığı zaman renk değiştiriyor. Tohumu alıp başka bölgelere atıldığı zaman kırmızı renkte gül oluyor.

Karagül Çiçeği Hakkında Bilgiler

Karagül diğer güllere kıyasla daha bodur yetişir. Yarı katmerli ve kokulu olan bu gül, mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar. Karagül’ün 1-1,5 metre yüksekliğinde bir çalı çiçeği, 6-7 cm. çapında olmaktadır.

Karagülün Anlamı

Karagül Çiçeği Hakkında Bilgiler

Siyah; matemin, hüznün ve karamsarlığın rengidir. Eğer biri size karagül vermişse o bu anlama geliyor; “Sen benim hayatımsın, bu hayat seninle var. Senin varlığın bana hayat veriyor, eğer hayatımdan çıkarsan ölürüm” Halfeti’nin Kara Gül’ü olarak bilinen, Mezopotamya’nın sümbülü, Güllerin Efendisi, Arap Gelini ve Arap Güzeli olarak da adlandırılıyor.

Eğer bir gün yolunuz Halfeti’ye düşerse, barajda bulunan teknelerle Rumkale, Savaşan Köy gibi batık şehirleri de yakından görünüz. Halfeti bir kültür diyarıdır. Her karış toprağında asırlar önce yaşanmış tarihi kalıntılar mevcuttur. Bu yöreye gittiğiniz zaman mistik havayı ciğerlerinize kadar hissedeceksiniz. Karagül’ün diyarı Halfeti’den yürek dolu selamlar.

Benzer İçerik Önerileri
Dünyanın En Pahalı 6 ÇiçeğiGüllerin Renklerine Göre Anlamları
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
683
809
848
26
42
72
205
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2023 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.