Gulam Sistemi Nedir?

Gulam Sistemi Nedir?
18.05.201515:36

Bu makalemizde gulam sisteminin tarihçesini, özelliklerini ve gulam askerlerinin nasıl yetiştirilip seçildiğini ele alacağız. Gulam sisteminde askerler nasıl seçilir? Nasıl eğitilir? Sisteme nasıl dahil edilirlerdi?

Haber güncelleme tarihi 05.10.2018 16:09

Abbasi Devleti’nin hizmetine ücretli asker olarak giren Türkler Gulam Sistemi ile tanışmıştır. Kendilerine Samarra Şehri tahsis edilmiştir. Bu sistem Selçukulular'da Gulam, Osmanlılar'da Kapıkulu Sistemi olarak adlandırılır. Bu sitemi batı köleciliği ile karıştırmamak gerekir. Keza Selçuklu ve Osmanlı'da bu teşkilata girebilme adına yarışa giriliyordu.

Saray teşkilatı mensupları, diğer merkezi teşkilat üyeleri (Bakanlar), divan reisleri gulam kökenlidir.
Bürokrasi işlerine bakanlar da gulam kökenlidir. 
Sultanı ve sarayı koruyan ordu gulam Sistemi ile oluşturulmuştur.

Gulamlar 6-7 sene eğitilirlerdi. Her sene sonucu bir rütbe yükselirlerdi. Rütbelerinin yükselmesi kendilerine verilen hediyelerden anlaşılırdı. 

gulam-askeri-eski-turkler.jpg

Gulamlar hızlı yükselebilmekteydiler. Çünkü bu sistem içinde liyakata önem verilmektedir.  

Nizam-ül Mülk Siyasetnamesi’nde gulamların eğitim aşamalarından bahsedilmiştir. 7 aşamadan oluşan bir eğitim sürecinden bahsedilmektedir. Ancak Nizam-ül Mülk tam içeriğine değinmemiştir. Her aşamanın bir alameti söz konusuydu. 

Bu sitemde yaş sınırı söz konusu değildir. Beceri ve liyakat ön plandadır. Keza güven unsuru çok önemlidir bu sistemde. Gulamların başarısı bir bakıma hükümdarın, sahibinin başarısı ile orantılıdır. Çünkü geleceklerinin belirlenmesinde bu durum çok önemlidir. 

Gulamlar Askerlerinin Sisteme Dahil Edilme Yöntemleri

  1. Savaşlarda esir alınarak
  2. Satın alınarak
  3. Yabancı devlet adamlarından gelen hediyeler
  4. Vergi karşılığında

Anadolu Selçukluları’nda Gulamhane'den bahsedilmektedir. Ancak Selçuklular’da gulamların nasıl yetiştirildiği ve kullanıldığı hakkında pek fazla bilgi yoktur. Bunlar saray, merkez, hükümet, eyalet teşkilatlarında ve hassa ordusunda istihdam edilmekteydiler. Gulamlar sahiplerine bağlılık hususunda fazlasıyla güvenilir olmaları nedeniyle tercih edilirdi. Bu konuda bir darb-ı mesel olmuştur. Buna göre hükümdarın oğlu hükümdarın ölümünü, gulamlar ise yaşamasını beklerdi. 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2819
1388
2280
792
289
200
735
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.