Fransız Devrimi Tarihi

Fransız Devrimi Tarihi
26.06.201514:10

Neden Avrupa'nın başka bir yerinde değil de Fransa'da devrim oldu? Fransız devrimi sırasında ve öncesinde yaşanan gelişmeler

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 09:43

Fransız Devrimi öncesindeki ekonomik ve toplumsal yapı, yaygın biçimde "eski rejim" olarak adlandırılır. Devrim öncesi Fransa’da hukuki olarak üç sınıf bulunuyordu: Ayrıcalıklı sınıflar olarak nitelendirilen ruhbanlar ve soylular ile ayrıcalıklı sınıfların dışındaki bütün kesimleri içinde bulunduran "üçüncü zümre" dir.

Soylular, orta çağ feodal beylerinin uzantılarıydılar. Büyük oranda toprak sahibiydiler ve topraklarının gelirleri ile geçinirlerdi. Saray soyluları ve taşra soyluları olarak ikiye ayrılıyorlardı. Tüm soyluların, "kılıç kuşanmak", "çeşitli vergilerden muaf olmak", "feodal haklarından kaynaklanan vergileri köylülerden toplamak" gibi ayrıcalıkları vardı.

Ruhbanlar ise "soylu rahipler" ve "aşağı rahipler" olarak ikiye ayrılıyordu. Fransa’da ekilebilir toprakların yüzde 10’unun mülkiyeti kiliseye aitti. Ayrıca çok geniş toprakların vergisini toplama hakkı da kiliseye verilmişti. Kilisenin bu önemli serveti büyük ölçüde "soylu rahipler"in denetimindeydi.

Devrim arifesinde yaklaşık 25 milyonluk nüfusu olan Fransa’da, ayrıcalıklı sınıfların dışında kalan nüfusun yüzde 97’sini üçüncü zümre oluşturuyordu. Diğerlerinden farklı olarak karmaşık bir yapısı vardı. Üçüncü zümre içinde hala en büyük çoğunluğu köylüler oluşturuyordu. Ancak başta Paris olmak üzere şehirlerde ekonomik olarak güçlü bir burjuva sınıfı (tüccarlar, bankacılar, imalathane sahipleri, serbest meslek sahipleri vb.) ortaya çıkmıştı.

Geleneksel esnaf ve zanaatkarların yanı sıra Sanayi Devrimi’nin etkisiyle, şehirlerde kol gücüyle çalışan işçi sınıfı da üçüncü zümrenin önemli bir bileşeni olarak belirmeye başlamıştı. Üçüncü zümre içinde, ekonomik olarak güçlü olan sınıf burjuvaziydi. Toplum içinde gerek ekonomik açıdan gerek bilgi olarak üstün olan bu sınıf, ruhbanların ve soyluların hukuksal ve siyasal ayrıcalıklarına karşı çıkıyordu. Ekonomik güçlerine paralel olarak siyasal yaşamda da söz hakkı istiyorlardı.

fransiz-devrimi.jpg

Fransız Devrimin Nedenleri

Kuşkusuz Fransız Devrimi gibi büyük bir tarihsel olayın çok karmaşık ve iç içe geçmiş nedenleri vardı. Tarihçiler hala siyasal ve toplumsal nedenler üzerinde çeşitli tartışmalar yürütmektedir. Ancak öne çıkan üç nedenin altını çizebiliz.

Her şeyden önce Fransız Devrimi’nde Aydınlanma düşüncesinin etkisi oldukça güçlüydü. Fransız devriminin düşünsel zeminin ortaya çıkmasında Aydınlanma Çağı düşünürlerinin önemli bir rolü oldu. Sanayi Devrimi’yle birlikte teknik alanda yaşanan buluşlar, yeni düşüncelerin yeşermesine de neden oluyordu.

Aydınlanma düşüncesinin Fransa topraklarında derinden kök salmasına neden oldu. Devrim sürecinin ana sloganları haline gelecek olan "eşitlik", "özgürlük", "kardeşlik" gibi kavramlar, bu yazarların kaleminden geniş kitleye ulaşıyordu. Başta Fransa olmak üzere Avrupa’nın mutlakçı hükümdarlarının egemenlikleri altındaki toplumları diledikleri gibi yönetmeleri giderek güçleşiyordu.

Fransız Devrimi’nin önemli nedenlerinden biri de İngiltere ile Fransa arasındaki rekabetti. 18. yüzyıl içinde İngiltere ve Fransa, Sanayi Devrimi’nin de etkisiyle, Avrupa’da büyük iktisadi güçler olarak ortaya çıktılar. 1688-1783 yılları arasında İngiltere ve Fransa arasında uzun süren dört savaş yaşandı. Maddi kaynaklarının önemli bir kısmını İngiltere ile rekabete harcayan Fransa’da kısa sürede ülke maliyesi önemli bir krizle karşı karşıya kaldı.

Fransız Devrimi’nin görünürdeki en önemli nedenlerinden bir diğeri ise Kuzey Amerika’dakiİngiliz kolonilerinin bağımsızlıklarını kazanmasıydı.

Fransız Devrimi Gelişmeleri

Fransız Devriminin Başlaması

Mali krizi aşabilmek için yeni vergiler koymak isteyen kral XVI. Louis, soyluların ayrıcalıklarının bir kısmını elinden alan yeni vergilere direnmesi üzerine, toplumun diğer kesimlerinden destek alabilmek amacıyla, 1614 yılından beri toplanmayan Genel Meclislerin toplanacağını ilan etti. Seçimlerin ardından 4 Mayıs 1789’da Genel Meclisler açıldı. Açılış ile birlikte ilk anlaşmazlık da ortaya çıktı.

Fransa’da siyasal yapı artık ikiye bölünmüştü: Bir yanda Kral, soylular ve Kilise, diğer yanda burjuvazi ve geniş bir halk kesimi.Kralın "Kurucu Meclisi" dağıtmasını engellemek için sokaklara dökülen halk, 14 Temmuz’da, askerlerle girdikleri çatışmalar sırasında monarşinin sembolü olan Bastille hapishanesini ele geçirdiler. Yeni bir belediye meclisi kurularak Paris’in idaresi ele geçirildi.

Temmuz ayının sonlarında ise ayaklanan köylüler, soyluların şatolarını yağmalamaya, soyluların köylüler üzerindeki vergi ve angarya haklarını belgeleyen evrakları yakmaya başladılar. "Büyük Korku" olarak anılan bu dönem toprak sahiplerini dehşet içinde bıraktı. "Kurucu Meclis"in en önemli eylemi 26 Ağustos 1789’da "İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi"ni ilan etmesi oldu.

"İnsanlar hukuk bakımından özgür ve eşit doğarlar ve öyle kalırlar" maddesiyle başlayan bildirge, Aydınlanma düşünürlerinin görüşlerini, özellikle de doğal haklar, eşitlik ve vatandaşlık haklarını ilan ediyordu. Bildirge ayrıca yaşama, özgürlük, mülkiyet, güvenlik ve baskıya karşı direnme haklarını insanın doğal ve zaman aşımına uğramaz hakları olarak ilan ediyordu.

Ancak, "İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi"nin uygulamaları bütün yurttaşlara eşit olarak yansımadı. "Kurucu Meclis"in, Fransa’daki toprakların önemli bir kısmını elinde tutan Kilise’nin topraklarına bedeli karşısında el koyma kararı, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan yoksul köylülere yaramadı çünkü bedeli ödeyecek paraları yoktu.

Bir başka kararla işçi sendikaları ve her tür grev yasaklanıyordu. Fransız Devrimi, devrimi gerçekleştiren toplumsal sınıflar içinden burjuvazinin (orta sınıfın) çıkarına göre biçimlenmeye başlamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
1
0
0
2
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER