Fonksiyonlarına Göre Ekonomi Şehirleri

Fonksiyonlarına Göre Ekonomi Şehirleri
27.06.201514:22

Ekonomik fonksiyonlarına göre şehirler; tarım, ticaret, sanayi ve liman şehri olarak dört grupta incelenir. Bu şehirlerin özellikleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 09.05.2018 01:44

Şehirler, nüfusu 10 binin üstünde olan ekonomisi tarım dışı faaliyetler dayandığı yerleşmesinin çok önemli olduğu ve farklılıklar gösterdiği tam anlamıyla merkezi güce bağlı olan yerlerdir. Şehirler nüfusuna ve fonksiyonlarına göre çeşitlilik gösterir.

İnsan sayılarını dikkate aldığımızda küçük, orta, büyükşehir, çok büyük şehir yani mega şehirler olarak sınıflandırılır. Fonksiyonlarına göre ise ekonomik, idari, siyasi ve kültürel şehirler olarak ayrılabilir. Ekonomi faaliyetlerine göre şehirleri tarım, ticaret, liman ve sanayi olarak sınıflandırabiliriz.

Tarım Şehirleri

Ekonomisi tarımsal ürünlere bağlı şehirlerdir. Tarım şehirleri, çok defa kırsal alanlar içinde coğrafi koşullar açısında en uygun yerde olan ve ulaşım ortası yerinde bulunan köy ve bucakların gelişmesiyle meydana gelen şehirlerdir. Örneğin; Iğdır

Ticaret Şehirleri

Ticaret, insanın yerleşik hayata geçmesiyle önem kazanmış ve tarih boyunca görülmüş olan bir ekonomik faaliyet olup toplum hayatı içerisinde zorunludur. Ticaret tam anlamıyla; parakende ya da toptan olmak üzere çeşitli mal ya da hizmetlerin alınıp satılması faaliyetidir. Ticari şehirler toplama, gönderme, dağıtma, biriktirme faaliyetleri ile birlikte yönetilir. İstanbul hemen her tarafı ticari hizmet olan bir şehirdir. Türkiye’de kurulan serbest bölgelerin temel amacı; dış ticareti geliştirmektir. Serbest bölgeye örnek vermek gerekirse; İzmir Aliağa, Yumurtalık Adana ve Mersin serbest bölgesi.

Liman Şehirleri

Limanlar kıyıda doğal olarak ya da dalga kıranlarla fırtınalara karşı konulmuş yerlerdir. Liman şehirlerinin genellikle ticari fonksiyonları ön plandadır. En önemli liman şehri İhracatımızı sağladığımız İzmir, İthalat şehrimiz İstanbul’dur.

Sanayi Şehirleri

Yer altı ve yerüstü hammaddelerinin işlenerek biçimlendirildiği, insan gücünün yerini iş makinelerinin aldığı yerleşim yerleridir. Ham ya da yarı işlenmiş maddelerin işlendiği ve kullanılır hale getirildiği imalat şehirleridir. Hızlı bir ilerleme kaydeden çok önemli bir sanayi şehri olan Kocaeli buna en güzel örneği teşkil eder.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
10
3
5
3
3
407
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.