Eski Doğu Bloku Ülkeleri

Eski Doğu Bloku Ülkeleri
27.07.201509:49

Post Komünist dönemde eski Doğu Bloku Ülkelerinde yaşanan gelişmeler...

Haber güncelleme tarihi 27.07.2015 11:09

1945’ten beri ya doğrudan bir Sovyet cumhuriyeti ya da bir “uydu devlet” olarak var olan eski Doğu Bloku üyesi ülkeler, Sovyetler Birliği’nin dağılması ile resmen biten Soğuk Savaş sonrasında yeni bir sürece girdiler. Bu süreç, söz konusu ülkelerin coğrafi konumlarına göre farklı şekillerde ilerledi.

Eski Doğu Bloku üyelerinden, Ukrayna, Belarus ve Moldova hariç olmak üzere, Avrupa coğrafyasında bulunanlar, AB ve NATO gibi kuruluşlara üye olarak Batılı ülkeler arasında yer alma hedefine yöneldi. Söz konusu hedefe ulaşmak ise Batı’nın şartlarını yerine getirmeyi, yani bir yandan ülke ekonomisinin serbest piyasa anlayışıyla yeniden örgütlenmesi, diğer yandan da Batılı demokrasi normlarına uygun bir siyasal sistemin kabul edilmesini gerektiriyordu.

Dolayısıyla bu ülkeler öncelikle, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) öngördüğü ve “şok tedavi” olarak tanımlanan yapısal değişim programlarını uygulayarak sancılı bir geçiş sürecine girdiler. Kendi örgütsel hedef ve ihtiyaçları çerçevesinde sağladığı fonlarla AB’nin de desteklediği bu ülkeler kısa sürede uluslararası ekonomik sistem ile bütünleştiler.

Benzer şekilde, 1990’ların başından itibaren uygulamaya giren çok-partili sistem yerleşti ve liberal, Batı yanlısı partiler iktidara geldi. Bu ülkeler 1990’ların ortalarından itibaren AB’ye üyelik başvurusunda bulundular ve AB tarafından üyelik için hazırlandılar.

AB üzerinden Batı dünyasına katılan eski Doğu Bloku ülkeleri, 2000’lerin ilk yarısında AB gibi NATO’ya da üye olacaklardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.