Diz Kireçlenmesi Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Diz Kireçlenmesi Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer?
31.03.201614:06

Diz ağrısının başlıca nedenlerinden biri olan diz kireçlenmesinin belirtilerini, nedenlerini, egzersizlerini ve tedavisini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2023 09:08

En sık görülen eklem kireçlenmelerinden biri olan diz kireçlenmesi, eklem ağrısına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalıktır. Diz ağrılarının temel nedeni olan diz kireçlenmesi, yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır.

Bu içeriğimizde diz kireçlenmesi nedir, neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir, belirtileri ve egzersizleri nelerdir, bitkisel tedavisi var mı, tedavisi ve ameliyatı nasıldır gibi soruları yanıtlayacağız.

İşte diz kireçlenmesi hakkında bilinmesi gerekenler...

Diz Kireçlenmesi (Diz Osteoartriti) Nedir?

Diz Kireçlenmesi

Diz, eklem kıkırdağı parlak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu pürüzsüz yapının bozulmasının yanı sıra eklemin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi durumunda kireçlenme meydana gelir.

Diz osteoartriti ile birlikte menisküslerde yırtıklar, kemik çıkıntıların oluşumu gibi sorunlar da görülür. Ağrı ile kendini belli eden diz kireçlenmesi zaman içinde eklem hareketlerini kısıtlar. Kireçlenmenin ilerlemesi durumunda bacaklarda eğrilme görülür.

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

Diz Kireçlenmesi

Diz kireçlenmesinin altında yatan birçok neden bulunuyor. Bunlar ilerleyen yaş, diz yaralanmaları, tekrarlayan diz travmaları, eklem içi serbest kıkırdak parçaları, diz septik artritleri ve enfeksiyonlar, romatoid artrit, Gut hastalığı, diz kıkırdak sorunları, aşırı kilo ve daha önce bölgede meydana gelen yırtıklardır.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler yüzünden diz osteoartriti problemi yaşanmaktadır. Bu durumun kendiliğinden geçmesini beklemek yerine uzman bir doktora görünmeniz çok daha iyi olacaktır. Alanında uzman bir doktor kısa süre içerisinde iyileşmenizi sağlayacaktır.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Diz Kireçlenmesi

Diz osteoartritinin ana bulgusu ağrıdır. Ağrıyla birlikte eklem hareketlerinde kısıtlılık, eklem sertliği ve dizde şişlik görülür. Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkmakla birlikte zamanla ilerleme gösterir.

Diz kireçlenmesinin diğer belirtileri ise dizlerde çömelme ya da ayağa kalkmada sorun yaşanması, bazı hareketlerde kilitlenme, tutulma ve çıtırtı, hareket ederken meydana gelen ağrılar ve dizleri kıvırarak oturmada zorluk çekilmesidir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi

Diz osteoartriti tedavisine başlanmadan önce kireçlenmenin düzeyi belirlenir. Çok hafif düzeydeki kireçlenmelerde ağrı kesiciler ve diz egzersizleri yeterli olmaktadır. Ancak hastanın diz ekleminde açısal bir dönüklük veya defarmasyonun varlığından söz ediliyor ve bu durumun kireçlenmeyi arttırdığı belirtiliyorsa bu durumda cerrahi müdahale uygulanır.

Orta düzeydeki kireçlenmelerde aşınmayı veya hastanın şikayetlerini arttıracak tüm durumların ortadan kaldırılması sağlanır. Kıkırdak bozuklukları, menisküs yırtıkları ve diz kapağındaki bozukluklar öncelikle tedavi edilir. Bu aşamada fizik tedavi oldukça önemlidir.

Diz Kireçlenmesi

İleri derece diz osteoartritinde ağrılar gittikçe şiddetlenir. Ağrılar genellikle istirahat halinde bile devam etmektedir. Bu aşamada kireçlenmenin etkilediği alanlar belirlenir. Bunun için kireçlenme bulgularının dizin tamamını mı yoksa sadece iç kısmını mı etkilediğine bakılır.

Şikayeti yalnızca iç tarafta olan genç ve uygun nitelikteki hastalara tek kompartmanlı diz protezi uygulanır. Ancak sorun dizin tamamını etkilemiş ve hasta yaşı ilerlemiş ise total diz protezi uygulanır.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı

Diz Kireçlenmesi

Doktor yaşanan diz kireçlenmesinin cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilemeyeceğini tespit etmişse ameliyat yöntemine başvurmaktadır. Ancak hastanın durumuna ve özelliklerine göre bir yol izlenmelidir.

Diz kireçlenmesi ameliyatları her hastada aynı şekilde yapılmamaktadır. Doktor artroskopik debridman, PRP tedavisi ve diz protezi yöntemlerinden birini hastanın durumuna göre seçip uygulayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Diz Ağrısı Neden Olur?İliotibial Bant Sendromu Nedir?
Baker Kisti Nedir?Menisküs Yırtılması Nedenleri ve Tedavisi

Diz kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Diz kireçlenmesini tedavi etmek istiyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Alanında uzman bir doktor gerekli tetkikleri ve muayeneyi yaptıktan sonra tedavi sürecini başlatacaktır. Bu süreçte ise masaj, elektroterapi, hidroterapi, sıcak ve soğuk uygulamalarını kullanacaktır.

Diz kireçlenmesine ne iyi gelir?

Diz kireçlenmesine iyi gelen birkaç yöntem bulunuyor. Bunlar PRP, bantlama teknikleri, diz içine hyaluronik asit enjeksiyonları ve buz tedavisidir. Saymış olduğumuz yöntemleri kullanarak diz kireçlenmesinin etkilerini azaltabilirsiniz.

Dizlerde kireçlenme semptomları nelerdir?

Dizlerde oluşan kireçlenme birkaç belirtiyle kendisini göstermektedir. Diz ekleminde sertlik ve şişlik, çıtırtı sesi, şekil bozukluğu ve diz hareketlerinde kısıtlılık bu belirtilerden en çok karşılaşılanlarıdır.

Yürüyüş yapmak kireçlenmeye iyi gelir mi?

Yürüyüş yapmanın çevre kaslarını güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Ancak uzun mesafelerde ve zorlanarak yapılan yürüyüşler kireçlenmeye iyi gelmez. Tam tersi etki göstererek kireçlenmeyi hızlandırır.

Dizinde kireçlenme olanlar ne yapmalı?

Dizlerinde kireçlenme problemi yaşayan kişilerin kullanabileceği birkaç tedavi yöntemi bulunuyor. Bunlar ağrı kesici ilaçlar almak, fizik tedavi görmek, kıkırdak güçlendirici ilaçlar kullanmak, egzersiz yapmak, dize yüklenmeyi azaltmak ve kilo vermektir.

Diz kireçlenme ağrısı nereye vurur?

Kireçlenme dizin iç bölümünde veya diz kapağında oluşmaktadır. Bu rahatsızlık yüzünden kişilerin merdivenden inip çıkması ve oturup kalkması zorlaşmaktadır. Kireçlenme dizlerde ağrıya, eklemlerde ise çıtırtıya neden olmaktadır.

Diz kireçlenmesi ameliyatsız geçer mi?

Ameliyatsız bir şekilde de diz kireçlenmesi geçebilmektedir. Ancak pek çok yöntemin bir arada kullanılması gerekiyor. Bu sayede eklem ağrılarınızı azaltabilir ve yaşanan tutukluluğu giderebilirsiniz.

Diz kireçlenmesi kimlerde görülür?

Orta yaş ve üzerindeki bireylerde görülen diz kireçlenmesi, daha çok 50 yaşın üzerindeki kadınlarda oluşmaktadır. Ancak diz kireçlenmesi günümüzde aşırı kilo yüzünden daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Kilo nedeniyle dizlerdeki yük daha fazla arttığı için kireçlenme daha çok karşımıza çıkmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
1
3
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.