Diz Kireçlenmesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diz Kireçlenmesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
31.03.201614:06

Diz ağrısının başlıca nedenlerinden biri olan diz kireçlenmesinin belirtileri, nedenleri ve tedavisine dair tüm detayları hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 07.11.2020 11:48

Diz Kireçlenmesi (Diz Osteoartriti) Nedir?

En sık görülen eklem kireçlenmelerinden biri olan diz kireçlenmesi, eklem ağrısına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalıktır. Diz ağrılarının temel nedeni diz ekleminin kireçlenmesidir. Diz kireçlenmesinin ilerleyen yaşlarda görülme riski daha yüksektir. Yaşın yanı sıra kişinin kilo oranı da diz kireçlenmesini tetikleyen faktörlerdendir. Diz, eklem kıkırdağı parlak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu pürüzsüz yapının bozulmasının yanı sıra eklemin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi durumunda kireçlenme meydana gelir. Diz kireçlenmesi ile birlikte menisküslerde yırtıklar, kemik çıkıntıların oluşumu gibi sorunlar da görülür. Ağrı ile kendini belli eden diz kireçlenmesi zaman içinde eklem hareketlerini kısıtlar. Kireçlenmenin ilerlemesi durumunda bacaklarda eğrilme görülür.

diz-kireclenmesi-003.jpg

Dizler, vücudun en fazla ağırlık taşıyan bölümlerinden biridir. Bu nedenle kirençlenmeden en fazla etkilenen bölüm de dizlerdir. Kıkırdakta başlayan kireçlenme, kıkırdak altındaki kemiği, eklem kapsülü ve eklem çevresindeki bağları da doğrudan etkilemektedir. Hastaların en çok şikayet ettikleri konu ağrıdır. Bu ağrı nedeniyle kullanılmayan kaslarda incelmeler ve sertleşmeler meydana gelir.

saglikli-ve-hastalikli-diz-001.jpg

Orta yaş ve üzerindeki bireylerde görülen diz kireçlenmesi, daha çok 50 yaşın üzerindeki kadınlarda görülmektedir. Genel tabloya bakıldığında ileri yaşlarda görülen diz kireçlenmesi erken yaşlarda da görülebilir. Hastaların büyük çoğunluğunu kilolu kişiler oluşturmaktadır. Kilo nedeniyle dizlerdeki yük daha fazla artar ve bu durum kireçlenmeyi tetikler. Diz kireçlenmesi durumunda en çok etkilenen bölüm eklem kıkırdağıdır. Kıkırdakta meydana gelen incelme sonucunda eklem aralığında daralma oluşur. Kıkırdak altındaki kemiklerde de incelme ve yıpranma meydana gelir. Ayrıca eklemin iç yanındaki pannikülit adı verilen yağ lobülleri, çoğunlukla ağrıya neden olurlar. Tüm bu sorunların yanı sıra eklemlerde iltihaplanma da söz konusu olabilir.


Diz Kireçlenmesi (Diz Osteoartriti) Neden Olur?

Diz kireçlenmesi genetik etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Diz kireçlenmesinin nesilden nesile geçen genetik bileşeni bulunmaktadır. Dizde meydana gelen sakatlıklar, kıkırdak hasarı ve diz eklemlerinin etrafındaki kemiklerin kırılması gibi durumlar diz kireçlenmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Diz kireçlenmesi herhangi bir hastalığa veya sağlık problemine bağlı olmaksızın yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak yaş faktörünün yanı sıra çeşitli romatizmal hastalıklar, travmaya bağlı eklem kıkırdağının bozulması ve eklemi oluşturan kemiklerde kemik içi hücrelerin çeşitli nedenlerle ölmesi sonucunda diz kireçlenmesine rastlanılabilir.

yasa-bagli-diz-kireclenmesi.jpg

Diz kireçlenmesi nedenlerini kısaca sıralamak gerekirse;

 • İlerleyen yaş
 • Diz yaralanmaları
 • Tekrarlayan diz travmaları
 • Daha önce meydana gelmiş ön çapraz bağ yırtıkları, menisküs yırtıkları ve kıkırdak yaralanmaları dizin aşınması yönünde etki etmesi
 • Eklem içi serbest kıkırdak parçaları
 • Diz septik artritleri ve enfeksiyonlar
 • Romatoid artrit
 • Gut hastalığı
 • Diz kıkırdak sorunları
 • Aşırı kilo

diz-kireclenmesi-bulgulari.jpg


Diz Kireçlenmesi (Diz Osteoartriti) Belirtileri Nelerdir?

Diz kireçlenmesinin ana bulgusu ağrıdır. Ağrıyla birlikte eklem hareketlerinde kısıtlılık, eklem sertliği ve dizde şişlik görülür. Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkmakla birlikte zamanla ilerleme gösterir. İlk başlarda uzun yürüyüş veya aktivite sonrasında ağrı görülürken; ilerleyen evrelerde istrahat halinde bile ağrı söz konusudur. Kireçlenme ilerledikçe hastanın hareketlerinde kısıtlanır. Yürümek ve merdiven çıkmak hastanın kabusu haline dönüşebilir. Eklemin düzeninde bozulmalar görülürken bacaklarda eğrilmeler meydana gelebilir. Diz kireçlenmesinin tedavi edilmemesi durumunda dizi doğrultmak veya bükmek hasta için zorlu ve ağrılı olabilir.

diz-kireclenmesi-sikayetleri.jpg


Diz Kireçlenmesi (Diz Osteoartriti) Tedavisi

Hafif Dereceli Diz Kireçlenmesi : Diz kireçlenmesi tedavisine başlanmadan önce kireçlenmenin düzeyi belirlenir. Çok hafif düzeydeki kireçlenmelerde ağrı kesiciler ve diz egzersizleri yeterli olmaktadır. Ancak hastanın diz ekleminde açısal bir dönüklük veya defarmasyonun varlığından söz ediliyor ve bu durumun kireçlenmeyi arttırdığı belirtiliyorsa bu durumda cerrahi müdahale uygulanır.

fizik-tedavi-002.jpg

Orta Dereceli Diz Kireçlenmesi : Orta düzeydeki kireçlenmelerde aşınmayı veya hastanın şikayetlerini arttıracak tüm durumların ortadan kaldırılması sağlanır. Kıkırdak bozuklukları, menisküs yırtıkları ve diz kapağındaki bozukluklar öncelikle tedavi edilir. Bu aşamada fizik tedavi oldukça önemlidir.
İleri Dereceli Diz Kireçlenmesi : İleri derece diz kireçlenmelerinde ağrılar gittikçe şiddetlenir. Ağrılar genellikle istirahat halinde bile devam etmektedir. Bu aşamada kireçlenmenin etkilediği alanlar belirlenir. Bunun için kireçlenme bulgularının dizin tamamını mı yoksa sadece iç kısmını mı etkilediğine bakılır. Şikayeti yalnızca iç tarafta olan genç ve uygun nitelikteki hastalara tek kompartmanlı diz protezi uygulanır. Ancak sorun dizin tamamını etkilemiş ve hasta yaşı ilerlemiş ise total diz protezi uygulanır.

Önerilen İçerik;

 Kireçlenme (Osteoartrit) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
1
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.