Diz Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Diz Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?
09.07.201518:52

Diz ağrılar birçok kişinin sorunu haline gelen rahatsızlıklardır. Bazen küçük bir sakatlanma sonucu bazen de yaralanma dışında diz ağrıları meydana gelebilir. Peki bizi bütün gün ayakta tutabilen diziminiz ağrımasının nedenleri nelerdir? İşte cevabı…

Haber güncelleme tarihi 08.12.2020 11:27

Diz Ağrısı Nedir?

Diz yapısı itibariyle son derece karışık bir sistemdir. Vücuttaki en büyük eklemlerden biri olan diz, günlük yaşantımızda bizi ayakta tutmayı sağlar. Karışık sisteminden dolayı söz konusu ağrı diz bölgesinde gerçekleşince birçok neden olabilir. Dizdeki ağrının şiddeti, diz bölgesindeki yerine ve neden kaynaklandığına bağlı olarak değişme gösterir.

Dizde bazen gün içi hareket ve buna bağlı olarak yorgunluk ile önemsiz bir ağrı, bazen de bizi sakatlanmalara götürebilecek bir hastalığın ağrısı olabilir. Bu gibi durumlarda en önemli etken dizdeki belirtilerdir. Şişme, kızarıklık, sıcaklık, çıtırdama sesi, diz üzerine ağırlık verememe gibi durumlar önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve mutlaka doktora başvurulması gereklidir.


Diz Ağrılarının Nedenleri

Ağrılar hissedildikleri bölgelerde bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir. Dizimizi eğer bir yere vurmuşsak ağrının nedeninin de bundan kaynaklı olduğunu tahmin edebiliriz. Ancak dışarıdan hiçbir etki olmaksızın bir ağrı var ise bunun nedeni bilemeyiz. Her ne olursa olsun söz konusu bizi ayakta tutan eklem olunca mutlaka bir uzman muayenesine gidilmelidir.

Diz ağrıların “Yaralanma İle Meydana Gelen Nedenler” ve “Yaralanma Dışındaki Nedenler” olmak üzere iki gruba ayırabiliriz.


1. Yaralanma İle Meydana Gelen Nedenler

Diz ekleminin içerisinde bulunan sitemin dış ya da iç etki ile yaralanması sonucu oluşan ağrılardır. Bu ağrılar bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir.


A. Patellar Tendinit (Diz Kapağı Tendiniti)

Dizimiz içerisinde birden çok tendon bulunur. Tendonlar kemikleri ve kasları birbirine bağlamakla görevlidirler. Patellar tendinit rahatsızlığı dizimizde bulunan tendonların birinin ya da birden fazlasının iltihaplanmasına verilen isimdir. Genellikle sporcularda görülen bu rahatsızlığın ağrısı dize yansır.


B. Menisküs Yırtığı

Menisküs, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında şok emici görevi gören dayanıklı ve kıkırdaktan oluşan bir dokudur. Dizdeki ağırlığı emen menüsküs, dize ağırlık verilmişken ani dönüş hareketleri yapılırsa yırtılabilir. Aynı zamanda dize sert bir darbe gelirse menisküs yırtılabilir. Dizde hareketlerin kısıtlanması, ağrı ve şişlik gibi belirtiler var ise menüsküs yırtığı olma ihtimali yüksektir.


C. Ön Çapraz Bağın Zarar Görmesi

Ön çapraz bağ (ACL) uykuk kemiği ve kaval kemiğini birbirine bağlamakla görevli bağlardan bir tanesidir. Ani yön değiştirme sırasında yırtılabilir. Bu yüzden kayakçıklarda sıkça görülen bir durumdur. Aynı zamanda darbe alınması da bağa zarar verebilir. Belirtileri arasında ağrı ve şişlik vardır.


D. Diz Bursiti Rahatsızlığı

Diz bursları eklem kemiğini saran ve tendonların ve bağların, eklemin üzerinde rahatça kaymasını sağlamakla görevli dokulardır. Bazı diz yaralanmalarında ya da darbelerde burslarda iltihap meydana gelir. İlk belirtileri arasında kızarıklık, şişme, ağrı ve dizde hareket kısıtlanması görülür.


2. Yaralanma Dışındaki Nedenler

Bu bölümde herhangi bir yaralanma ya da darbe olmaksızın diz ağrısı oluşan nedenler sunulmaktadır.


A. Kireçlenme

Kireçlenme eklemlerde görülen bir rahatsızlıktır. Eklemin aşınması ve kıkırdaktaki bozulma nedeniyle meydana gelen romatizmal hastalıktır. Geçmişteki rahatsızlıklar, aşırı kilo, eklem rahatsızlıkları ve genetik yapı gibi birçok farklı nedeni vardır. Kireçlenme ağrısı dizde görülür ve dizin uzun zaman hareketsiz kalması ya da tam tersi olarak dizin çok hareket etmesi ağrıyı artırır.


B. İltihaplı ve Eklemleri Etkileyen Hastalıklar

Bu tür hastalıklar içerisinde gut ve aileden kaynaklanan Akdeniz Anemisi gibi eklemleri etkileyen rahatsızlıklar bulunur. Sadece diz eklemlerini değil bütün vücut eklemlerini etkileyen rahatsızlıklardır. Ağrılar çok uzun süre devam eder. Aynı zamdan eklemlerde şişlik görülür.


C. Osgood-Schlatter Rahatsızlığı

Daha çok sporla ilgilenen çocuklarda görünür.  Ağrılı bir hastalıktır. Antrenman sonrasında diz üzerinde hafif bir ağrı hissedilir ve antrenman devam ettiğinde ağrı artar. Nedeni ise dizin henüz gelişmesini tamamlamadan çok fazla baskıya ve harekete maruz kalmasından dolayıdır. Diz kapağının hemen altında ağrı ve şişlik görülür.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
6
5
6
6
6
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.