Menisküs Yırtılması Nedir? Tedavi Yöntemleri

Menisküs Yırtılması Nedir? Tedavi Yöntemleri
04.04.201613:15

Sporcularda yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri olan menisküs yırtılması, ilerleyen yaşlarda menisküslerin yıpranmasına bağlı olarak da meydana gelebilir. Menisküs yırtılmasına dair tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 28.12.2018 09:45

Menisküs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diz ekleminde yer alan C şeklindeki kıkırdak parçalarına menisküs denmektedir. Menisküs, dizi yastıklamaya yarayan lastik dokusunda bir diz olarak nitelendirilmektedir. Bir dizimizde iç ve dış olmak üzere iki menüsküs bulunmaktadır. Menisküs, dizin sabit olmasını sağlar ve vücut ağırlığını dengeleyerek dizlere eşit oranda yayılmasına yardımcı olur. Menisküs adı verilen yapı, kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında yer almaktadır. Diz eklemi uyluk kemiği yuvarlak bir yapıya sahipken baldır kemiği ise düz bir yapıya sahiptir. Bu iki kemik arasında yer alan menisküsler, bu iki farklı yapıdaki kemiğin arasında tam uyum sağlamaktadır.

meniskus-nedir.jpg

Menisküsler yapısı ve işlevi gereği ağırlığın dizlere eşit miktarda dağılmasını sağlar. Buna bağlı olarak yükün kıkırdağa eşit dağılması sayesinde kireçlenme ve kıkırdak aşınması gibi sorunlara karşı etkili bir koruma sağlar. Ancak ilerleyen yaş ile birlikte esnekliğini kaybeden menisküs, daha kırılgan hale gelir.


Menisküsün Görevleri

 • Eklem stabilizesini sağlamak
 • Eklem sıvısının eşit dağılmasını sağlamak
 • Eklem yüzeyleri ile uyumu sağlamak
 • Eklem zarı sıkışmasını önlemek
 • Diz eklemlerine gelen yükün eşit dağılımını sağlamak
 • Temas alanını genişletmek
 • Eklem kıkırdağının beslenmesi

meniskus-anatomisi.png


Menisküs Yırtığı Nedir ve Nasıl Olur?

En sık görülen diz yaralanmalarından biri olan menisküs yırtığı, dizin ani dönmesi veya bükülmesi sonucunda meydana gelebilir. Genellikle sporcularda rastlanılan sorunlardan biri olan menisküs yırtığı, gündelik hayatta yapılan yanlış bir hareket sonucunda da meydana gelebilir. Menisküs yırtılması herhangi bir kaza sonucunda oluşabileceği gibi yaşa bağlı olarak da meydana gelebilir. Menisküsler yaş ilerledikçe yıpranır ve kırılmaya daha elverişli bir hal alır. 65 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık %60’ında dejeneratif menisküs yırtılması meydana gelir. Ayrıca menisküs yırtılmasını yaşa bağlı görülme sıklığına göre değerlendirmek gerekirse; erkeklerde 31-40 yaş aralığında, kadınlarda ise 11-20 yaş aralığında görüldüğünü söyleyebiliriz.

meniskus-yirtilmasi.jpg

Dejeneratif menisküs yırtığı genellikle ileriki yaşlarda meydana gelir. Zaman içinde menisküslerin yıpranmasına bağlı olarak basit bir hareket sonucunda da menisküs yırtığı oluşabilir. Menisküslerde yıpranma söz konusu ise çömelme ve merdiven çıkıp inme gibi durumlarda menisküs yırtılması söz konusu olabilir. Bu tip durumlar genellikle orta yaş ve üzerindeki bireylerde görülür.

meniskus-yirtilmasi-nasil-olur.jpg

 


Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtılması ağrı, şişlik ve kitlenme olarak 3 ana şikayete neden olur. Hastaların büyük çoğunluğu bu 3 ana şikayet ile doktora başvurmaktadır. Yırtılmanın olduğu bölgede ağrı daha şiddetli hissedilir. Merdivenden çıkma veya çömelme sırasında ağrı atar ve yırtık olan menisküs parçasının eklem aralığına sıkışması sonucunda kitlenme olur. Kitlenme sonucunda bükülen diz, uzun süre açılmaz. Menisküs yırtılması sonucunda sorunlu olan dizde sürekli olarak sıvı birikmesi meydana gelir. Sıvı birikmesi sonucunda dizde şişlik ile birlikte dolgunluk hissi meydana gelir. Şikayetler hasarın derecesine göre kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

 • Dizde ağrı
 • Dizde şişlik
 • Dizde takılma hissi ve atlama sesi
 • Diz hareketlerinde kısıtlılık (dizi germede veya bükmede güçlük)
 • Dizde kitlenme

meniskus-yirtilmasi-bulgulari.jpg


Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs tedavisi hasarın derecesine bağlı olarak ameliyatsız veya ameliyatlı olarak iki şekilde uygulanır.


Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

Dış menisküste oluşan küçük çaplı yırtıklarda genellikle ameliyatsız tedavi yöntemi uygulanır. Bu tip yırtıkların daha kısa sürede iyileşmesi için dize doğru olan basıncın azaltılması ve hastanın uzanarak istirahat etmesi önerilir. Bu sayede dize uygulanan basınç en aza indirilir ve iyileşme süresi kısaltılır. Diz üzerine soğuk kompres uygulanarak dizdeki şişlik ve ağrı en aza indirilir. Soğuk kompres uygulamasında buz dolu torbayı ince bir havlu veya bezle sarmanız önerilir. Bu nedenle buzun doğrudan cildinize temas etmemesine dikkat ediniz. Bir bez veya ince havluyla sarılı olan buzu dizinizin üzerine koyun ve 20 dakika bekletin. İstirahat sırasında doktorunuzdan onay aldıktan sonra küçük yırtıklara destek olmak amacıyla sıkı olmayan elastik kompres bandajı kullanabilirsiniz. Ayrıca dinlenme esnasında bacağınızın altına yastık koyarak dizinizi yukarıda tutmaya özen gösteriniz. Böylece dizinize doğrudan kan akışını azaltarak şişlik oluşmasını önleyebilirsiniz.

bandaj-uygulamasi.jpg


Ameliyatlı Tedavi Yöntemi

Hareket kısıtlılığı ve şiddetli ağrı söz konusu olan vakalarda genellikle artroskopik ameliyat seçeneği önerilir. Ancak menisküs yırtığı ameliyatında iki yöntem kullanılır. Birinci yöntem menisektomi olarak adlandırılırken, ikinci yöntem menisküs onarımı olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu iki ameliyat da artroskopik yöntemle uygulanır. Menisektomi yöntemi ile menisküsün bir kısmı veya tamamı alırken, menisküs onarımı yönteminde yırtık dikilir. Ameliyat sonrasında dizin sabit kalması için bacak alçıya alınır. Ayrıca alçı uygulamasının yanı sıra dize binen yükü hafifletmek amacıyla yaklaşık 1 ay boyunca koltuk değneği kullanılmalıdır. İlk aşamadan sonra yavaş yavaş doktorun önerdiği egzersizler uygulanır. Bu egzersizler ile dizin hareket yeteneğinin ve gücünün geri kazanılması amaçlanır. Ameliyat sonrasında hastanın tamamen iyileşmesi uygulanan tedavi yöntemine göre değişkenlik gösterir. Menisektomi yönteminin uygulanması durumunda hastanın 3-4 hafta içinde iyileşmesi beklenir. Ancak menisküs onarımı yapılmış ise iyileşme süreci 3 ay kadar sürebilir.

ameliyatli-tedavi-yontemi.jpg

Önerilen İçerik;
 Eklemler Neden Ağrır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
571
100
50
1111
71
20
30
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.