Çocukların Zeka Gelişiminde Ailenin Rolü

Çocukların Zeka Gelişiminde Ailenin Rolü
13.08.201515:01

Çocukların zeka gelişiminde ailenin rolü oldukça önemlidir. Peki, bu konuda ailelere düşen görevler nelerdir diyorsanız, cevabı haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 17:04

Halk arasında yaygın bir inanç haline gelen, “Zeka doğuştan gelir ve değiştirilemez.” Algısı oldukça yanlıştır. Çocuklarda zeka gelişimi önce ailede başlar ve okulda devam ederek zamanla kişinin kendini geliştirmeye devam etmesiyle gelişen bir süreçtir.

Çocuğun zeka gelişiminde genetik etkenler de oldukça önemlidir. Ancak çocuğun zekasının gelişmesi ve olumlu bir ilerleme göstermesi için ailenin tutumundan yaşadığı çevreye kadar birçok belirleyici faktör bulunmaktadır.

cocuk-gelisiminde-aile-.jpg

Genetik faktörlere bağlı zeka seviyeleri yetersiz ilgi ve eğitim ile körelmektedir. Aileler çocuklarının eğitimine öncelikle evde başlamalı ve okul sürecinde de ihmal etmemelilerdir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda çocuklarda zeka gelişimi 10 yaşına kadar devam etmekte ve %85’i 10 yaşında tamamlanmaktadır. Bu nedenle bu süreçte çocuğun gelişimine önem göstermeli ve ebeveyn olarak çocuğun eğitiminde önemli bir rol oynamalısınız.

ÇOCUĞUN ZEKA GELİŞİMİNDE EBEVEYNLERE DÜŞEN GÖREVLER

  • Çocuğunuzla mutlaka iletişim halinde olun. Onu dinleyin ve onunla konuşun. Birlikte fikir alışverişlerinde bulunun.
  • Çocuğunuza sorular sorun ve beyin fırtınası yapmasına olanak verin. Ancak kısa cümleler içeren soruların aksine düşünmesini sağlayacak sorular yöneltin.
  • İnsan sağlığı ve gelişimi için oldukça önemli olan sağlıklı beslenma zeka gelişimini de doğrudan etkilemektedir. Çocuğun vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalarla beslenmesi beyin gelişimi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

kitap-okumak-.jpg

  • Çocuğun zeka gelişimini büyük oranda etkileyen unsur ise şüphesiz ki kitap okumaktır. Mutlaka çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırınız. Kitap okuma beynin sağ ve sol yarım küresini aynı anda çalıştırmaktadır. Kitabı sesli okumak zihinsel gelişimi geliştirirken aynı zamanda diksiyonunun ve kelime haznesinin de gelişmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Aynı zamanda çocuğunuzun ilgisini çekebilecek dergi ve gazeteleri de tercih edebilirsiniz.
  • Ebeveyn olarak oyuncak seçiminde oldukça özenli olmalısınız. Çocuğunuzu oyalacak oyuncaklar yerine zekasını geliştirecek ve düşünmeye teşvik edecek zeka oyunları seçmelisiniz.

spor-002.jpg

  • Çocuğunuzun düzenli spor yapmasını sağlayınız. Çocuğunuzu spora teşvik ederek hem fiziki hem de zihinsel gelişimine katkıda bulunmalısınız. Spor alışkanlığı çocuğunuza sorumluluk duygusu katarken aynı zamanda karakterinin de gelişmesinde büyük rol oynamaktadır.
  • Çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlayınız. Evde tabletle oynamak veya televizyon seyretmek yerine yaşıtlarıyla iletişim kurmasını ve yararlı aktivitelerde bulunmasını sağlayınız.  

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.