Çocuklarınızın Dikkatini Geliştirmenin 12 Yolu

Bütün ruhsal yeteneklerimiz gibi dikkati de kuvvetlendirmek, geliştirmek elimizdedir. Birçok anneler, dikkatsiz çocuğu ne yaparsa yapsınlar düzeltemeyecekleri düşünerek üzerinde durmazlar. Bizde sizler için çocukların dikkat geliştirme yollarını derledik.
Çocuklarınızın Dikkatini Geliştirmenin 12 Yolu

Çocuklarda Dikkat Nasıl Geliştirilir?

Bütün ruhsal yeteneklerimiz gibi dikkati de kuvvetlendirmek, geliştirmek elimizdedir. Birçok anne-babalar, dikkatsiz çocuğu ne yaparsa yapsınlar düzeltemeyecekleri düşünerek üzerinde durmazlar, kendi haline bırakırlar. Gerçekte ise normal bir çocuğun dikkati az bir emekle kolayca geliştirilebilir. Eğitimcilerin ve psikologların çocukta dikkati arttırmak için önerilerini 12 maddede özetleyebiliriz;


1. Üzerine dikkatini çekmek istediğiniz şeyi ona doğrudan doğruya değil, dolaylı gösterin; hatta mümkünse, bırakın o kendi keşfetsin, merak etsin, kurcalasın.

-uzerine-dikkatini-cekmek-istediginiz-seyi-ona-dogrudan-dogruya-degil,-dolayli-gosterin.png


2. "Aman! Ne dikkatsiz şeysin!" gibi sözlerle onunla konuşmayın. Bu azar onda ters bir tepki uyandırır, dikkatini geliştirmek için etkili olmaz.

cocugunuzu-azarlamayin.jpg


3. Dikkatin faydalarını, zararlarını çocuğa göstererek, onda kendiliğinden dikkatini işletmek isteğini yaratmaya çalışın.

cocuklarda-dikkat-gelisimi.jpg


4. Dikkatle yapmasını istediğiniz iş üzerinde çalışırken, yanında bulunun, onun yaptığı dikkatsizlikleri kollayın, uygun bir dille bunları hatırlatın.

dikkatle-yapmasini-istediginiz-is-uzerinde-calisirken,-yaninda-bulunun.jpg


5. Çocuğunuza yaşına göre az bir zorlukla çözebileceği bilmeceler verin.

cocugunuza-yasina-gore-az-bir-zorlukla-cozebilecegi-bilmeceler-verin.jpg


6. Çocuğun nelere ilgi duyduğunu öğrenin, ona bu konularda ilgili kitap, oyuncak gibi şeyler vererek oyalanmasını sağlayın. Bu ilgiler onun dikkatini kendiliğinden geliştirir.

cocuklarda-dikkat-gelisimi-002.jpg


7. Yanında, doğrudan doğruya kendisine değil, başkalarına meraklı olaylar, hikayeler anlatın; bu arada onun ilgisini çekeceğini bir noktaya dokunun, açıklamadan bırakın. Dikkati artacak, merak edip soracaktır.

hikayeler-anlatin.jpg


8. Otomobil, bisiklet, yazı makinesi, dikiş makinesi, çamaşır makinesi, ütü, elektrikli bir araç kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları ona, sözle anlatmakla birlikte, bunları kullanırken kendisini yanınıza alıp bunları ayrıca gösterin.

bisiklet-surerken-yaninizda-bulunun.jpg


9. Her şeyin basma kalıp bilinen yanlarından başka, bildiğiniz, ya da bir kitapta dergide okuyup yeni öğrendiğiniz bilgileri, sırası geldiğinde çocuğunuza da anlatın. Böylece çocukta her şeyi üzerine yeni yeni bilgiler edinmek merakı uyanır, bu da dikkati kamçılar.

cocuklarda-dikkat-gelisimi-001.jpg


10. Merak uyandırıcı sorularla çocukta çevresini araştırıcı bir gözle inceleme alışkanlığı yaratın.

merak-uyandirici-sorularla-cocukta-cevresini-arastirici-bir-gozle-inceleme-aliskanligi-yaratin.png


11. Çocukta pul, böcek, bitki koleksiyonu gibi meraklar uyandırmaya çalışın.

cocukta-pul,-bocek,-bitki-koleksiyonu-gibi-meraklar-uyandirmaya-calisin.jpg


12. İlk bakışta birbirine benzeyen şeyler arasındaki farkları gösterin.

cocuklarda-dikkat-gelisimi-003.jpg

Önerilen İçerik: Çocuklardaki Duruş Bozukluğu Hakkında Ailelere Öneriler

NeOldu.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.