Çocukların Başarısında Anne Baba Faktörü

Çocukların Başarısında Anne Baba Faktörü
23.05.201516:39

Çocukların başarısı aslında ebeveyn başarısı mı? Çocukların başarılı olması için anne ve babanın üzerine düşen sorumluluklar nelerdir? Çocuğunuz başarılı olması için neler yapmalısınız?

Haber güncelleme tarihi 01.07.2018 16:53

Çocukların Başarısında Anne ve Babanın Üzerine Düşen Görevler

Ana-babanın, öğretmenlerin çocuklara nasıl yardım edebileceklerini aşağıdaki 10 maddede özetleyebiliriz. Her ana-baba çocuğunun gerek okulda, gerek daha sonra hayatta başarı kazanmasını ister. Ama acaba hangimiz çocuklarımızın başarısına gereği gibi yardım ediyoruz. Hatta bilmeyerek, onları başarısızlığa sürüklemiyor muyuz?

basarili-cocuk.jpg

İlgili İçerik;

Çocuk Eğitiminde Ödül ve Ceza

Çocuk eğitimcileri çocukların başarılı olmalarına ana-babanın, öğretmenlerin nasıl yardım edebileceklerini 10 maddede özetliyor :

• Çocuk iş yapmayı sevmeli! Ona hiçbir işi bir külfet, bir angarya gibi göstermeyin. Bunda da ona siz örnek olacaksınız. Sizin işten yüksündüğünüzü gören çocuklar tembel olur.

• Çocuğunuza güvenin! Ona zor görünen işlere koşmaktan çekinmeyin. “Sen bu işi yapamazsın” sözü çocuğunuzun cesaretini kırar.

• Kendini keşfetsin! Bir işteki zorlukları önceden gösterip çocuğunuzu yıldırmayın. Bırakın bunları da, çıkar yollarını da kendisi keşfetsin.

• Yardımda ölçülü olun! Çocuğunuzun ev ödevine yardım edebilirsiniz ama, bu yol anlamadığını açıklamaktan ileri gitmemelidir.

odev-yapmak.jpg

• Başkasını kıskanmasın! Kıskançlık iyi değildir. Çocuğu o kimseye düşman edebilir.çocuk başkasına ancak gıpta etmelidir. Bunun için de ona iyi örnekleri kendisini küçümsemeden gösterin.

• Sorduklarına cevap verin! Bilmiyorsanız araştırıp öğrenin, çocuğunuzu aydınlatın. “senin aklın ermez, sonra öğrenirsin” gibi sözler çocuğun öğrenme hevesini kırar.

• Zorlukları birlikte yenin! Çocuğunuzun size büyük bir güveni vardır. Karşılaştığı bir zorluğu sizin yenebileceğinize inanmıştır. Siz bu işi tek başınıza değil, kendisiyle ortaklaşa yaparak, ona da başarıdan bir pay vermeye çalışmalısınız.

• İnsanları tanıtın! Çocuk hayatta herkesi anası babası gibi bilmemeli.Çok daha farklı yaradılışta insanlar olduğunu bilmelidir.

• Kusurlarını bilsin! Yalnız, bunları ona küçültücü sözlerle, öfkeyle denemeyin; düzeltme yollarını gösterin.

• Kabiliyetlerini bulun! Çocuğunuzun en çok yetenekli olduğu alanı keşfedin ve onu bu yola yöneltin.

İlgili İçerik;

Çocuk Eğitimi ve Disiplin

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.