Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
04.08.201516:38

Anneler, özellikle de çalışan anneler için büyük bir sorun olan bakıcı seçimi nasıl yapılmalıdır? Sizler için bakıcı seçerken bütün dikkat etmeniz gereken püf noktaları araştırdık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 07.02.2019 18:45

Bakıcı Seçimi 

Çalışan annelerin en büyük sorunlarından biri de bakıcı seçimidir. Bakıcıda aranması gereken özellikler ve nitelikler oldukça önemlidir. Bebeğini gözünden sakınan ve üstüne titreyen anneler için bebeğini henüz çok tanımadığı biri ile yalnız bırakmak çok zordur.

Genellikle bu tür durumlarda bebeğin bakımını anneanne ve babaanne gibi aile büyükleri üstlense de zamanımızda aile bağlarının yıpranması ve yakın mesafelerde oturulmaması gibi nedenlerde iş bakıcılara kalıyor. Uzmanlar 3 yaşına kadar bebeğin anne ile büyümesini önerse de hayat koşulları 4 ay ücretli, 6 ay ücretsiz izin sonrasında anne ve bebeğin ayrılmasına neden oluyor.

Çok küçük yaşta kreşe göndermek istemeyen aileler, çözümü bakıcıda buluyorlar. Ancak her koşulda akıllarında “bebeğim nasıl?” “ ağlıyor mudur acaba?” “bakıcı doğru ilgileniyor mu?” “bir sıkıntısı var mıdır?” şeklinde sorular dolanır durur. Bu soruların en aza indirilmesi ve içinizin rahat etmesi için bakıcı seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Diyorsanız bu önerileri mutlaka göz önünde bulundurun;

bebek-bakimi-004.jpg


Çocuk Bakıcısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

En zor kararlardan biride bakıcı seçimidir. Bakıcının size ve bebeğinize uygun olması, doğru kriter ve özelliklerde olması neye göre belirlenir diyorsanız söyleyeceklerimizi dikkate alın. Bakıcı aramak fazla zamanınız yoksa bir süreliğine aile büyüklerinden yardım isteyin ve bakıcı seçimini aceleye getirmeyin.

Öncelikle mimiklerini kullanmayan ve soğuk kişiler tercih etmeyin.  Gün içerisinde vaktin çoğunu bebeğinizle geçireceği için onunda doğru iletişim kurabilmesi adına mimiklerini kullanabilmesi ve sıcak kanlı olması oldukça önemlidir.  Aynı zamanda bebeğiniz ile kuracağı iletişimin yanı sıra çocuğunuz çevresindekileri bir ayna olarak görecektir.

Bakıcının yaşından çok deneyimleri oldukça önemlidir. Seçeceğiniz bakıcının çocuk gelişimi eğitimi almış olması veya kendisininde anne olmasına dikkat etmelisiniz. Bakıcının genç fakat eğitimli ve deneyimli olması hem sizin için hem de bebeğiniz açısından büyük bir artı olacaktır. Sizden yaşca çok büyük kişileri bakıcı olarak seçmeniz pek tavsiye edilmez. Ancak yaşça büyük olmasına rağmen çocukla çocuk olabilen, anlayışlı ve çocuğun dilinden anlayabilen birini bulduysanız kaçırmayın deriz.

bebek-bakicisi.jpg

Her söylediğiniz şeye tamam diyen ve her işi yapmayı kabul eden kişileri bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu kişiler daha çok anlık kararlar verir ve çok çabuk sıkılabilirler. Sürekli motive edilmek isterler. Bunun yerine mantıklı, düşünerek karar veren ve kendinden emin kişileri tercih etmelisiniz.

Bakıcı seçimindde dikkat etmeniz gereken bir husus da size ve sizin aile yapınıza uygun birini seçmenizdir. Aksi halde zaman içinde bakıcı ve sizin aranızda çeşitli anlaşmazlık ve çatışmaların oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda bakıcının alkol ve sigara tüketip tüketmediğini mutlaka sorun. Bu durumu kendi açınızdan değerlendirip öyle karar verin.

Bakıcı ile görüşme sırasında kendini ifade edebilen ve kendine güveni tam biri olup olmadığına dikkat edin. En önemli özelliklerden biri olan merhamet ve vicdan duygusunu test edici sorular sormayı kesinlikle ihmal etmeyin.

cocuk-bakicisi.jpg


Çocuğunuz Bakıcınıza Anne Demesin!

Seçtiğiniz bakıcı ile her şey yolunda ve çocuğunuz ile iletişimi oldukça iyi olsa da kesinlikle ve kesinlikle çocuğunuzun ona anne demesine izin vermeyin. Çocuğunuz ile mümkün olduğu kadar ilgilenmeye çalışın. İşten geldikten sonra ve tatillerde bol bol çocuğunuzla vakit geçirin. Böylece hafta boyunca çocuğunuz ile aranızdaki mesafeyi en aza indirmeye çalışın.

Aynı zamanda tüm annelik görev ve sorumluluklarını bakıcıya yüklemek hiç doğru değildir. Böylece hem bakıcı üzerine fazla yük bindirerek bıktırırsınız hem de çocuğunuz ile aranıza görünmez bir duvar çekmiş olursunuz.

cocugunuz-bakiciniza-anne-demesin!-001.jpg


Bakıcı ve Anne İlişkisi

Bakıcı ile aranızda mesafeli bir samimiyet kurun. Böylece hem aşırıya kaçmamış olursunuz hem de bakıcı ile daha rahat ve kolay bir iletişim kurarsınız. Öncelikle bakıcınızın hakkını tam olarak verin. Gerek maaşı gerekse davranışları konusunda haksızlık yapmanız bakıcınızın bu durumu çocuğunuzdan çıkarmasına neden olabilir. Yeniden bakıcı arayışına girmek istemiyorsanız bakıcınızın hakkını verin.

Çocuğunuz hakkında bir karar alınırken onu bu konuda bilgilendirin. Dilerseniz bu konuda ona da danışabilirsiniz. Gün içinde uzunca bir saat birlikte olmanın etkisiyle çocuğunuz hakkında yanlış bir kanıya varması pek mümkün değildir. Böylece onun fikirlerine saygı duyduğunuzu ve önemsediğinizi belirterek aranızdaki iletişimi güçlendirebilirsiniz.  Aynı zamanda çocuğunuzun ihtiyaçları konusunda sürekli irtibatta olun.

Bakıcının ruh hali bebeğinize doğrudan yansıyacağından onunla konuşmalı ve yeri geldiğinde dertleşmelisiniz. Bakıcınızı evin içindeki bir yabancı olarak görürseniz bu durum bakıcınızın kendini yabancı hissetmesine ve çocuğunuza gereken yakınlığı ve ilgiyi gösterememesine neden olacaktır. Bakıcınızı zaman zaman takdir edin. Bebeğinize gösterdiği ilgi ve özen konusunda jestler yapmayı ihmal etmeyin. Ancak her durumda bakıcınızın ilgi ve özenini kontrol altında tutun. Olumsuz bi durum karşısında mutlaka uyarın.

bakici-ve-anne-iliskisi.jpg

Önerilen İçerik; Çalışan Anne Hangi Şartlarda Bakıcı Parası Alabilecek

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.