Çikolatanın Zararları - Faydaları ve Geçmişi!

Çikolatanın Zararları - Faydaları ve Geçmişi!
14.01.201618:25

Mutsuz ya da mutlu olduğumuz zamanlarda yanımızda olan ilk yiyecek genellikle çikolata oluyor. Peki, çikolatayı ne kadar iyi tanıyoruz? İşte çikolatanın zararları, faydaları ve geçmişi...

Haber güncelleme tarihi 17.05.2021 10:12

Çikolatanın Geçmişi

Çikolatanın geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Günümüzden tam 4 bin yıl önce Maya ve Aztekler tarafından özel günlerde tüketilen bir içeceğin yapımında kullanılmıştır. Coğrafi keşifler sırasında Kristof Kolomb'un Avrupa'ya taşıması ile birlikte çikolata duyulmaya başladı. Aztek ve Mayalar'da çikolatadan yapılan içeceği sadece yüksek zümreli kişiler içebilmekteydi. Sıradan halk ise çok özel bir durum olmadan içemiyordu. İlk zamanlarda bir içecek olarak, acı bir şekilde tüketilen kakao, 1700'lü yıllarda İngilizlerin içerisine süt katmasıyla farklı bir tat olmaya başladı. 

Coğrafi keşiflerle Avrupa'ya oradan da tüm dünyaya yayılan çikolata, Türkiye'de ilk yerel fabrikasını ise 1927'de Feriköy'de kurdu. Günümüzde ise dünyanın her yerinde her çeşit çikolata üretimi yapılmaktadır. Çikolata, yaşlı, genç, kadın erkek fark etmeksizin herkesin tüketmekten vazgeçmediği ürünlerden biri haline geldi. 

cikolata-010.jpg


Neden Çikolata Tüketiyoruz ?
Çikolata tüketmenin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin arasında kronik, psikolojik ya da dönemsel sorunlar olabilir. Örneğin kadınlar özellikle regl döneminde tatlı özellikle de çikolata yemek ister. Çikolatanın içinde bulunana biyoaktif besin bileşenleri ve magnezyum vücudumuzdaki seratonin yani mutluluk hormonunu artırıyor.

neden-cikolata-tuketiyoruz.jpg


Çikolatanın Faydaları

Bir dilim çikolataya kimse kolay kolay hayır diyemez. Kendine has kokusu ve aroması ile çikolata dünyanın her yerinde farklı tatlarla birleştirilerek üretilen bir yiyecektir. Elbette çikolatayı tüketirken de unutmamamız gereken şeyler birisi azının karar çoğunun zarar olduğudur. Peki çikolatanın bizim için faydaları nedir? İşte çikolatanın sağlığa faydaları;


1. Kalp

Son dönemlerde yapılan bazı araştırmalara göre çikolatanın içerisinde bulunana bazı maddeler kalp-damar rahatsızlarının önüne geçmede etkili bir yiyecek. 


2. Kan Basıncı ve Kolesterol

Düzenli bir şekilde bitter çikolata tüketmek, kan basıncını düzenler ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. 


3. Kan Şekeri

Özellikle bitter çikolata kan şekerini yavaş bir şekilde düzenlediği için kan şekerini düzeltme konusunda oldukça etkili bir besindir. 


4. Ruh Sağlığı

Çikolata daha önce bahsettiğimiz gibi mutluluk hormonunu salgıladığı için bir dilimi ile keyfimiz yerine gelmektedir. 


5. Tansiyon

Çikolatanın sağlığımıza diğer bir etkisi ise yüksek tansiyonu düşürmesidir. 

cikolata2-001.jpg


Çikolatanın Zararları

Evet çikolatanın faydası olduğu gibi aşırı tüketim sonucunda ise çikolatanın pek çok zararını görmekteyiz. İşte çikolatanın vücudumuza zararları;


1. Kemikler

Her gün çikolata tüketmek özellikle kadınların kemiklerinin zayıflamasına ve dirençlerinin azalmasına neden olmaktadır. 


2. Fazla Kilolar

Çikolataya yemek içerisinde bulunana yağlar nedeniyle kilo almamıza neden olmaktadır. Bu nedenle formuna dikkat etmeye çalışanların çikolatanın fazlasında kaçınmaya çalışmaları gerekmetedir. 


3. Kalp

Aşırıya kaçılarak yenilen her çikolata kilo almamızı, dolaylı olarak kalbimizi etkilemektedir. 

Çikolatanın zararlarını yukarıdan da anlayacağınız üzere aşırı tüketim sonucunda görebilirsiniz. Bu nedenle çikolatayı ölçülü bir şekilde tüketmenizi öneriyoruz. Kısa vadede pek fazla zararı olmayan fakat uzun vadede vücutta oldukça büyük hasarlara yol açabilir.

cikolatanin-zararlari.jpg

Önerilen İçerik; Bitter Çikolata Tüketmenin Sağlık Açısından 15 Faydası

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
4
13
6
9
6
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.