Boyalı Saçlara Bakım - Evde Boyalı Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?

Boyalı Saçlara Bakım - Evde Boyalı Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?
19.03.201615:47

Özellikle kadınları ilgilendiren önemli konulardan biri saç boyatmaktır. Peki, boyalı saç bakımı nasıl olmalıdır? Bu içeriğimizde boyalı saçlara nasıl bakım yapılması gerektiği hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 20.04.2021 18:28

Boyalı Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genellikle saç boyamadan önce saçın rengi açılır. Bu işlem de bilindiği üzere saçı yıpratan bir işlemdir. Bu yüzden yıpranan saça onarıcı birtakım işlemler uygulanmalı ve bazı konularda dikkat edilmelidir. İlk olarak yapmanız gereken artık boyalı saçınız olduğu için buna uygun bir şampuan seçmektir. Sadece şampuan değil, onarıcı maske ve serumlar da kullanmanız saçınızın hem görünümü hem de sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Boyalı Saçlara Bakım

Saçın onarımı ve bakımının yanı sıra artık saçınızdaki boyanın daha uzun kalmasını sağlamak için de çaba sarf etmelisiniz. Saç boyasının çabuk akmaması demek, saçınızın mümkün olduğu kadar uzun süre sonra yeniden boyanması demek. Bu da doğrudan saçın sağlığı ile ilgilidir. Hemen boyanan saç çok daha çabuk yıpranır. Gelin, saçın boyasının çabuk akmaması için neler yapılmalıdır, bunlara bakalım.


Saç Boyasının Akmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Boyalı Saçlara Bakım

 • Kullandığınız saç kreminin içerisinde amonyak bulunmaması çok önemlidir.
 • Renk koruyucu saç kremi kullanabilirsiniz.
 • Saçınızı çok fazla yıkamamalısınız. Her gün saç yıkamak boyalı saçlar için tavsiye edilmez. En fazla 3 defa saç yıkayarak boyanın daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu size yetmiyorsa kuru şampuan kullanabilirsiniz.
 • Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmayın. Ilık ya da soğuk su ile saçınızı yıkarsanız saçın renginin daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Her yıkamada saçı şampuanlamak zorunda değilsiniz. Sadece kremleyebilirsiniz, böylece saçı yumuşatmış olursunuz.
 • Kullanılan şampuan ile krem aynı özellikte olursa etkiyi artırmış olursunuz.
 • Saçlarınıza bakım yağı ve maske de uygulayabilirsiniz.
 • Saçlarınızı mümkün olduğunca fön, maşa gibi işlemlerden uzak tutun. Bunlar olmadan yapamam diyorsanız ısıya karşı koruyucu kremlerden kullanabilirsiniz.
 • Saçın ve saç derisinin sağlığı için B ve C vitaminleri son derece önemlidir. Saçınıza bu vitaminleri uygulayabileceğiniz gibi beslenmenizde de bu vitaminleri almaya özen gösterin. Aynı zamanda balık, ceviz gibi sağlıklı yiyecekleri yemeniz de saçınıza olumlu etkide bulunacaktır.
 • Saçlarınız ne kadar az güneşte kalırsa o kadar iyi. Yine güneşe çıkarken güneşin zararlı ışınlarından saçınızı koruyacak kremler kullanabilirsiniz.
 • Eğer havuza gireceğiniz bir dönemde saçınızı boyattıysanız havuzun klorlu suyuna karşı koruyucu krem kullanmalısınız.
 • 1 ay ya da 6 hafta geçtikten sonra saçınızı boyatmanız her zaman daha iyidir.
 • Şampuanınızda sülfat bulunmamalı. Saçınızın rengini ve nemini kaybetmemesi açısından bu önemlidir.
 • Saç kırıklarını ara sıra temizletin. Yoksa çabalarınız boşa gidecektir.
 • Sıkı at kuyruğu ve topuz yapmamaya dikkat edin, saçlarınız dökülebilir.

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Boyalı Saçlara Bakım

Saç boyatmadan önce yapılan bakım, saç renginin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Boya sonrası aynı gün bakım yapılıyorsa nemlendirici ve protein bakımlar rengin solmasını sağlayabilir. Eğer boya sonrası hemen bakım yapılacaksa rengi koruyucu ve renk sabitleyici bakımlar yapılmalıdır. Özellikle kızıl boyalarda evdeki bakım çok önemlidir. Renkli şampuan kullanılmalıdır. Kızıl rengi destekleyici renkli şampuanlarla birlikte boyalı saçlar için olan kremler de kullanılırsa daha iyi sonuç alınacaktır. Bu bakımla birlikte hala saçta renk atıyorsa kuaförlerde uygulanan boya bakımı yapılabilir. İçinde amonyak olmayan boyalarla yapılan boya bakımları kalıcılık ve parlaklık sağlar. Saçta boya varsa saça protein yükleyecek bir şampuan ve maske önerilir. Saçlar kızıl, bakır gibi kolay atan renklerdeyse renk koruyucu şampuanlar ya da maskeler kullanılmalıdır. Peki, sık boyanmaktan yıpranan saçlara ne yapılmalıdır?

 • Sadece vücudunuzu yıkamak istediğiniz zamanlarda duşa girdiğinizde, saçlarınızı ıslatmayın. Islanmaktan korumak için bone takın ya da topuz yapın. 
 • Bazen şampuanı pas geçip, direkt saç kremi kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınız yumuşak ve nemli kalır. Şampuan, kremden daha çok saç rengini alır. 
 • İyi bir şampuan kullanarak, saç renginizi uzun süre korur ve kimyasal işlem görmüş saçınızın sağlığına destek olmuş olursunuz.
 • Saçtan durulanmayan özel bakım kremleri ile saç renginizi koruma altına alabilirsiniz. Hem bunlar saçlara bakım yaparak sağlık kazandırırlar.  
 • Saçlarınızı boyadan boyaya kendi kaderlerine teslim etmeyin. Evde de bakımlar ve maskeler mutlaka yapın.
 • Saçlarınızı fön makinesine ya da düzleştiriciye, maşaya maruz bırakmadan önce ısı koruyucu bakım kremlerinden kullanın. Bunlar yüksek ısının saça zarar vermesini önlerler.
 • Saçlarınıza bakım yağınızı sürüp, ısıtılmış bir havluyla sarın. Bu saçlara nemi hapseden çok etkili bir bakımdır. Sonra soğuk suyla saçınızı yıkayabilirsiniz.
 • Yazın saçlarınızı mutlaka güneşin zararlı ışınlarından koruyacak SPF’li saç bakım ürünleri kullanın. 
 • Saçları sık boyatmak onlara zarar verir. İdeali 6 haftada bir boyatmaktır.
 • Perma saça çok zarar verir çünkü çok kimyasal içerir. Mümkünse yaptırmayın.
 • Saçlarınızı çok sıkı topuzlara ve at kuyruklarına hapis etmeyin. Saç dökülmesine sebep olur çünkü saç havasız kalır. 
 • Şampuanınızla eş özellikli krem kullanmaya çalışın, böylece etkisini güçlendirmiş olursunuz. Örneğin renk koruyucu bir şampuan ise, krem de renk koruyucu olmalı. Besleyici bir şampuan kullanıyorsanız, saç kremi de öyle olmalıdır. 
 • Sülfatlı şampuanlar tuz içerir ve renk, nem kaybına sebep olurlar. Sülfatsız şampuan kullanın.
 • Haftada 2 ya da 3 kez size az geliyorsa, saçlarınız yağlanıyorsa kuru şampuanlardan kullanın. Bu ürünler saçtaki yağı emer ve saçlarınızı temiz gösterir. Başınızı öne eğin ve saç köklerine kuru şampuan spreyi sıkın. 
 • Amonyaksız saç kremleri saçlarınızın rengini uzun süre korur. Ayrıca renginize göre saç kremi de seçebilirsiniz.

Sık Boyanmaktan Yıpranan Saça Ne Yapılır?

Boyalı Saçlara Bakım

Saç sık boyamadan değil, yanlış boyamadan yıpranır desek daha doğrudur. Aylık boyama süresi idealdir denilebilir. Yanlış kullanılan ürünler veya çok sık renk açmak, saçın rengini koyultup tekrar açmak gibi işlemle saçı yıpratır. Yıpranan saçı doğru boyamak, zararı minimuma indirecektir. Bununla birlikte kozmetik ürün seçimi de çok etkilidir. Saçı onarıcı ürünler tercih edilmeli.


Boyalı Saçlara Evde Doğal Bakım Önerileri

Boyalı Saçlara Bakım

Boyalı saçlar için en çok tavsiye edilen şey sık yıkamamaktır. Bir hafta içerisinde saçınızı 3 defa yıkıyorsanız bir tanesinde şunu yapabilirsiniz: 2 litre suya bir kaşık karbonat ekleyin ve yıkayın.  Bir de doğal saç kremi tarifi mevcut: 1 litre sıcak suya bir kaşık lavanta ve bir kaşık bal ekleyerek demlemek.10-15 dk saçınızda kalacak olan bu karışım, saçınızı yumuşatır ve parlatır. Ayrıca hint yağını ve zeytinyağını saçınıza uygulayıp 20-25 dk bekletmeniz de faydalı olacaktır. Hint yağı ve badem yağını 2 yumurta ile karıştırıp saçınıza sürün ve 45 dk bekletin. Bu da iyi bir bakım sağlayacaktır. Son söz olarak şunu söylemeliyiz ki, saç bakımı her zaman dikkat edilmesi gereken bir konuyken boyalı saçlarda bir kat daha dikkat edilmelidir. Özellikle son zamanlarda daha sık kullanılan mavi, mor, pembe gibi saçlarda hem renk daha uzun süre saçta kalsın diye hem de saçın sağlığı açısından hem kullandığınız ürünlere hem de doğal bakım yapmaya özen göstermelisiniz.


1. Aloe Vera ve Bira Maskesi

Boyalı Saçlara Bakım

Saç yeni boyandığında parlak ve sağlıklı görünür; ancak birkaç yıkama sonrası kurulaşır ve matlaşır. Sonucunda, endişelenmemize yol açan soluk bir renk alır. Bira, saçınızı beslemek ve daha da ötesi parlaklık kazandırmak konusunda birebirdir. Biranın özelliklerini aloe veranın iyileştirici gücüyle birleştiren bir maske boyadan yıpranmış saçlarınıza çok iyi gelecek. Bir bardak bira alın ve aloe veranın özünü bunun içine sıkın. Bir kaşık zeytinyağı ekleyerek malzemeleri karıştırın. Başta zor olabilir; ama karıştırmaya devam ederseniz bir karışım elde edeceksiniz. Bu karışımı saçınıza uygulayın ve 15 dakika boyunca saç kökünden ucuna kadar masaj yapın. Bunu haftada 2-3 kez uygulayın.


2. Avokado Maskesi

Boyalı Saçlara Bakım

Avokado, cildin yenilenmesi ve tamiri için en iyi ilaçlardan biridir. Ayrıca saçı onarır ve tekrar sağlıklı, renkli ve parlak olmasını sağlar. Kırık saç uçlarını iyileştirir ve kuru saçı yumuşatır. Bu maske için olgun bir avokadoyu ezin. Bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı ekleyin. Çatalla karıştırın ve saçınıza uygulayarak bir saat bekletin. Sonra saçınızı ılık suyla yıkayın.


3. Mayonez Maskesi

Boyalı Saçlara Bakım

Mayonezin içindeki yumurta ve sirke, saç bakımı konusunda harikadır. Biraz pahalı olabilir, o nedenle en iyisi haftada bir kez yapmaktır. Tek yapmanız gereken, nemli saça mayonez uygulamaktır. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Saçınız parıl parıl olacak.


4. Elma Sirkesi Maskesi

Boyalı Saçlara Bakım

Elma sirkesinin kullanım alanları arasında saç bakımı da vardır. Boya nedeniyle yıpranmış saçlar söz konusu ise, saçlarınızı onarmak ve bakımını yapmak için elma sirkesiyle saçınızı durulayın. Bu, saçınızın pH seviyesini düzenleyecek ve kepeği de önleyerek parlaklık verecektir. Yarım bardak elma sirkesi alın ve üzerine yarım bardak su ekleyin. Sprey şişesine koyarak saçınıza uygulayın. 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın.


Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol'da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde Hint yağı, zeytinyağı, tatlı badem yağı, avokado yağı, buğday özü yağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor.

Ürünü markanın sitesinde incele

Ürünü Trendyol'da incele

Bu ürünü firmanın resmi internet sitesinden ‘’NEOLDU10’’ koduyla %10 indirim avantajıyla tedarik edebilirsiniz. Bu kod firmanın satış sitesinde yer alan tüm ürün ve alışverişlerde geçerlidir.


UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
6
101
4
3
4
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 9
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.