Boyalı Saç Bakımı - Evde Boyalı Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?

Boyalı Saç Bakımı - Evde Boyalı Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?
19.03.201615:47

Boyalı saç bakımı nasıl olmalıdır? Bu içeriğimizde boyalı saçlara nasıl bakım yapılması gerektiği hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 01.12.2021 12:25

Boyalı Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genellikle saç boyamadan önce saçın rengi açılır. Bu işlem de bilindiği üzere saçı yıpratan bir işlemdir. Bu yüzden yıpranan saça onarıcı birtakım işlemler uygulanmalı ve bazı hususlara dikkat edilmelidir. İlk olarak yapmanız gereken artık boyalı saçınız olduğu için buna uygun bir şampuan seçmektir. Sadece şampuan değil, onarıcı maske ve serumlar da kullanmanız saçınızın hem görünümü hem de sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Saçın onarımı ve bakımının yanı sıra artık saçınızdaki boyanın daha uzun kalmasını sağlamak için de çaba sarf etmelisiniz. Saç boyasının çabuk akmaması demek, saçınızın mümkün olduğu kadar uzun süre sonra yeniden boyanması demek. Bu da doğrudan saçın sağlığı ile ilgilidir. Hemen boyanan saç çok daha çabuk yıpranır. Gelin saç boyasının çabuk akmaması için neler yapılmalıdır, bunlara bakalım.

Saç Boyasının Akmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

boyalı saç bakımı

Kullandığınız saç kreminin içerisinde amonyak bulunmaması çok önemlidir.

Boyalı saçlarınıza bakım sırasında haftada bir defa bile olsa renk koruyucu saç kremi kullanabilirsiniz.

Saçınızı çok fazla yıkamamalısınız. Her gün saç yıkamak boyalı saçlar için tavsiye edilmez. En fazla 3 defa saç yıkayarak boyanın daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu size yetmiyorsa kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmayın. Ilık ya da soğuk su ile saçınızı yıkarsanız saçın renginin daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Her yıkamada saçı şampuanlamak zorunda değilsiniz. Sadece kremleyebilirsiniz, böylece saçı yumuşatmış olursunuz.

Boyalı saça bakım yaparken aynı özellikteki ürünleri kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü kullanılan şampuan ile krem aynı özellikte olursa etkiyi artırmış olursunuz.

Saçlarınıza bakım yağı ve maske de uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı mümkün olduğunca fön, maşa gibi işlemlerden uzak tutun. Bunlar olmadan yapamam diyorsanız ısıya karşı koruyucu kremleri kullanabilirsiniz.

Saçın sağlığı için B ve C vitaminleri son derece önemlidir. Saçınıza bu vitaminleri uygulayabileceğiniz gibi beslenmenizde de bu vitaminleri almaya özen gösterin. Aynı zamanda balık, ceviz gibi sağlıklı yiyecekleri yemeniz de saçınıza olumlu etkide bulunacaktır.

Saçlarınız ne kadar az güneşte kalırsa o kadar iyi. Yine güneşe çıkarken güneşin zararlı ışınlarından saçınızı koruyacak kremler kullanabilirsiniz.

Boya sonrası saç bakımı yaparken eğer havuza gireceğiniz bir dönemde saçınızı boyattıysanız havuzun klorlu suyuna karşı koruyucu krem kullanmalısınız.

1 ay ya da 6 hafta geçtikten sonra saçınızı boyatmanız her zaman daha iyidir.

Şampuanınızda sülfat bulunmamalı. Saçınızın rengini ve nemini kaybetmemesi açısından bu önemlidir.

Boyalı saçlara bakım yaparken saç kırıklarını ara sıra temizletmeyi unutmayın. Yoksa çabalarınız boşa gidecektir.

Sıkı at kuyruğu ve topuz yapmamaya dikkat edin, saçlarınız dökülebilir.

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

boyalı saç bakımı

Saç boyatmadan önce yapılan bakım, saç renginin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Boya sonrası aynı gün bakım yapılıyorsa bu bakımlar rengin solmasını sağlayabilir. Eğer boya sonrası hemen bakım yapılacaksa renk koruyucu ve renk sabitleyici bakımlar yapılmalıdır. Özellikle kızıl boyalarda bakım çok önemlidir. Kızıl rengi destekleyici renkli şampuanlarla birlikte boyalı saçlar için olan kremler de kullanılırsa daha iyi sonuç alınacaktır. Bu bakımla birlikte hala saçta renk akıyorsa kuaförlerde uygulanan boya bakımı yapılabilir. İçinde amonyak olmayan boyalarla yapılan boya bakımları kalıcılık ve parlaklık sağlar. Saçta boya varsa saça protein yükleyecek bir şampuan ve maske önerilir. Saçlar kızıl, bakır gibi kolay atan renklerdeyse renk koruyucu şampuanlar ya da maskeler kullanılmalıdır.

Boyalı Saç Bakımı Önerileri

boyalı saç bakımı

Sadece vücudunuzu yıkamak istediğiniz zamanlarda duşa girdiğinizde saçlarınızı ıslatmayın. Islanmaktan korumak için bone takın ya da topuz yapın.

Boyalı saça bakım yaparken bazen şampuanı pas geçip direkt saç kremi kullanmanızı öneriyoruz. Böylece saçlarınız yumuşak ve nemli kalır. Şampuan, kremden daha çok saç rengini alır.

İyi bir şampuan kullanmak saç renginizin uzun bir süre boyunca korunmasına ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Durulanmayan özel bakım kremleri ile saç renginizi koruma altına alabilirsiniz. Hem bu kremler saçlara bakım yaparak daha sağlıklı olmalarını sağlarlar.

Boyalı saça bakımda kesinlikle yapmamanız gereken şey saçlarınızı boyadan sonra kendi haline bırakmaktır. Boya işleminden sonra da evde bakım ve maske mutlaka yapın.

Saçlarınızı fön makinesine ya da düzleştiriciye, maşaya maruz bırakmadan önce ısı koruyucu bakım kremlerinden kullanın. Bunlar yüksek ısının saça zarar vermesini önlerler.

Saçlarınıza bakım yağınızı sürüp ısıtılmış bir havluyla sarın. Bu saçlara nemi hapseden çok etkili bir bakımdır. Sonra soğuk suyla saçınızı yıkayabilirsiniz.

Boyalı saç bakımındaki bir diğer önerimiz ise SPF'li bakım ürünleri kullanmanızdır. Yazın saçlarınızı mutlaka güneşin zararlı ışınlarından koruyacak SPF’li bakım ürünleri kullanın.

Saçları sık boyatmak onlara zarar verir. İdeali 6 haftada bir boyatmaktır.

Perma saça çok zarar verir çünkü çok kimyasal içerir. Mümkünse yaptırmayın.

Bazen ne kadar bakım yaparsanız yapın saçlarınızda dökülmeler olur. Bunun nedeni ise boyaları saça bakım yaptıktan sonra saçlarınızı şekillendirmenizdir. Saçlarınızı çok sıkı topuzlara ve at kuyruklarına hapis etmeyin. Bu saç modelleri dökülmelere sebep olur çünkü saç havasız kalır.

Şampuanınızla eş özellikli krem kullanmaya çalışın. Böylece etkisini güçlendirmiş olursunuz. Örneğin renk koruyucu bir şampuan ise krem de renk koruyucu olmalı. Besleyici bir şampuan kullanıyorsanız, saç kremi de öyle olmalıdır.

Boyalı saçlar için bakım yaparken kesinlikle sülfat içeren şampuanlardan uzak durmanız gerekiyor. Sülfatlı şampuanlar tuz içerir ve renk, nem kaybına sebep olurlar. Sülfatsız şampuan kullanın.

Haftada 2 ya da 3 kez size az geliyorsa ve saçlarınız yağlanıyorsa kuru şampuanlardan kullanın. Bu ürünler saçtaki yağı emer ve saçlarınızı temiz gösterir. Başınızı öne eğin ve saç köklerine kuru şampuan spreyi sıkın.

Boya sonrasındaki saç bakımında saçlarınızın rengini koruması için amonyaksız saç kremleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Boyalı saç bakım önerilerini detaylıca inceledik. "Saç Bakımının Püf Noktaları" adlı içeriğimize tıklayarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Sık Boyanmaktan Yıpranan Saça Ne Yapılır?

boyalı saç bakımı

Saç sık boyamadan değil, yanlış boyamadan yıpranır desek daha doğrudur. Aylık boyama süresi idealdir denilebilir. Çok sık renk açmak, saçın rengini koyultup tekrar açmak veya yanlış ürün kullanımı gibi sebepler saçı yıpratır. Yıpranan saçı doğru boyamak, zararı minimuma indirecektir. Bununla birlikte kozmetik ürün seçimi de çok etkilidir. Saçı onarıcı ürünler tercih edilmeli.


Boyalı Saçlarınıza Yapabileceğiniz 4 Maske Önerisi

Boyalı saçlar için en çok tavsiye edilen şey sık yıkamamaktır. Bu yüzden bazı günlerde saçlarınızı yıkamak yerine bir maske kullanabilirsiniz. İşte boyalı saçlarda kullanılabilen en iyi saç maskeleri.

1. Aloe Vera ve Bira Maskesi

boyalı saç için maskeler

Saç yeni boyandığında parlak ve sağlıklı görünür. Ancak birkaç yıkama sonrası kurulaşır ve matlaşır. Sonucunda endişelenmemize yol açan soluk bir renk alır. Bira saçınızı beslemek ve daha da ötesinde parlaklık kazandırmak konusunda birebirdir. Biranın özelliklerini aloe veranın iyileştirici gücüyle birleştiren bir maske boyadan yıpranmış saçlarınıza çok iyi gelecek. Bir bardak bira alın ve aloe veranın özünü bunun içine sıkın. Bir kaşık zeytinyağı ekleyerek malzemeleri karıştırın. Bu karışımı saçınıza uygulayın ve 15 dakika boyunca saç kökünden ucuna kadar masaj yapın. Bunu haftada 2-3 kez uygulayın.

2. Avokado Maskesi

boyalı saç için maskeler

Avokado cildin yenilenmesi ve tamiri için en iyi ilaçlardan biridir. Ayrıca saçı onarır ve tekrar sağlıklı, renkli ve parlak olmasını sağlar. Kırık saç uçlarını iyileştirir ve kuru saçı yumuşatır. Bu maske için olgun bir avokadoyu ezin. Bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı ekleyin. Çatalla karıştırın ve saçınıza uygulayarak bir saat bekletin. Sonra saçınızı ılık suyla yıkayın.

3. Mayonez Maskesi

boyalı saç için maskeler

Mayonezin içindeki yumurta ve sirke saç bakımı konusunda harikadır. Tek yapmanız gereken nemli saça mayonez uygulamaktır. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Saçınız pırıl pırıl olacak.

4. Elma Sirkesi Maskesi

boyalı saç için maskeler

Elma sirkesinin kullanım alanları arasında saç bakımı da vardır. Boya nedeniyle yıpranmış saçlar söz konusu ise, saçlarınızı onarmak ve bakımını yapmak için elma sirkesiyle saçınızı durulayın. Bu işlem saçınızın pH seviyesini düzenleyecek ve kepeği de önleyerek parlaklık verecektir. Yarım bardak elma sirkesini alın ve üzerine yarım bardak su ekleyin. Sprey şişesine koyarak saçınıza uygulayın. 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın.


Boyalı Saçlar İçin En İyi 5 Ürün

Yukarıdaki kısımda boyalı saçların bakımı hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri anlattık. Bu kısımda ise boyalı saçlar için üretilen bakım ürünlerini bir araya getirdik. Öyleyse boyalı saçlar için en iyi bakım ürünlerini sıralayalım.

1. Elseve Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan

boyalı saç için bakım ürünleri

İlk kullanımdan itibaren saçların daha parlak ve güzel görünmesini sağlayan Elseve mor şampuan, UV filtresi içeren formülü sayesinde saçınızı güneşin olumsuz etkilerinden koruyor. İçeriğindeki mor renklendiriciler sayesinde karşıt tonları nötralize eden ve istenmeyen turuncu yansımaları ortadan kaldıran şampuan, bu sayede kusursuz saçlara sahip olmanızı destekliyor. Son olarak bu şampuanın düzenli kullanımlarda saçın yumuşaklığını arttırdığını belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

2. Colorinn Stardust Silver Mor Şampuan

boyalı saç için bakım ürünleri

Formülündeki Pro-5 vitamini sayesinde saçı kökten uca kadar besleyen Colorinn şampuan, bu sayede kırılmaların ve yıpranmaların önüne geçiyor. İlk kullanımdan itibaren etkisini hissedeceğiniz bu şampuan, düzenli kullanımlarda istenmeyen turuncu yansımaları ortadan kaldırıyor. Bu sayede saçlarınız daha canlı ve güzel gözükür.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

3. L'oreal Professionnel Serie Expert Silver Krem

boyalı saç için bakım ürünleri

Güneşin etkisiyle saçlarınız solabilir ve rengi değişebilir. Bu ürün tam da bu durumun önüne geçmek için geliştirildi. Özel formülü sayesinde güneşin olumsuz etkilerinin önüne geçerek saçlarınızın daha canlı ve parlak olmasını sağlayan krem aynı zamanda saçınıza bakım uygulayarak daha yumuşak bir hal almasını destekliyor. İçeriğindeki aminoasit ve katyonik moleküller sayesinde yeni kök oluşumunu destekleyen bu ürünü gri ve beyaz saçlara sahip okurlarımıza öneriyoruz.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

4. DIAMOND HAIR Saç Serumu

boyalı saçlar için bakım ürünleri

Boyalı saçların ne kadar özenli bir bakım istediğini hepimiz biliyoruz. Diamond Hair'in bu saç serumu boyalı saçlarınızın ihtiyaç duyduğu tüm bakımı karşılayabiliyor. İçeriğindeki 12 farklı bitki özü sayesinde saçın ihtiyacı olan tüm besinleri karşılayan Diamond Hair saç serumu, bu sayede kırılma, yıpranma ve kepek oluşumu gibi durumların önüne geçiyor. İçeriğindeki Ozon sayesinde yeni kök oluşumunu destekleyen ürün aynı zamanda saçın uzama hızını da arttırıyor. Ek olarak bu ürünün düzenli kullanımlarda saçınızı daha parlak ve canlı yapacağını belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörTrendyol Fiyatını Gör

5. Yves Rocher Boyalı Saçlar İçin Renk Koruyucu Şampuan

boyalı saç için bakım ürünleri

Organik Acai üzümünden üretilmiş olan Yves Rocher renk koruyucu şampuan, kimyasal işlemler yüzünden kırılan, yıpranan ve dökülen saçlar için özel olarak geliştirildi. Bitkisel içeriği sayesinde saçların üzerine kalkan oluşturan şampuan, saçlardaki matlığı ortadan kaldırarak yerini daha canlı renklere bırakıyor. İçeriğinde silikon ve sülfat bulundurmaması sayesinde saçınızı yıpratmayan ürün, anti oksidan özelliğiyle renkleri solduran oksitleyici maddeleri yok ediyor. Bu sayede saçlarınız çevresel etkenler yüzünden rengini kaybetmez.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

Boyalı saçlar için en iyi ürünleri inceledik. Dilerseniz "En İyi Mor Şampuanlar" adlı içeriğimize tıklayarak turunculaşma karşıtı şampuanlara göz atabilirsiniz.

UYARI !

Makalemizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
97
7
102
4
3
4
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.