Beriberi Hastalığı Nedir? - Tedavisi ve Nedenleri

Beriberi Hastalığı Nedir? - Tedavisi ve Nedenleri
14.04.201614:09

Beriberi hastalığı ve belirtileri hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz yazımızda beriberiden korunmak için ne yapılması gerektiği ve beriberi tedavisinin nasıl olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 05.01.2019 11:46

Beriberi Nedir?

Beriberi, tiamin (B1 vitamini) eksikliğinden kaynaklanan bir beslenme bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Tiamin, karbonhidrat metabolizması için gereklidir ve kepekli tahıllarda, ette, yeşil sebzelerde, patateste, sert kabuklu yemişlerde bulunur. Tiamin eksikliğinde ne olur? Tiamin eksikliğinde olan şey, beyin, sinirler ve kasların görevini gerektiği şekilde yerine getirememesidir. Beriberi, gelişmiş ülkelerde sadece çok yoksullarda veya alkolikler gibi çok kısıtlı beslenenlerde görülmektedir.

beriberi-hastaligi.jpg

 


Beriberi Neden Olur?

Teknolojinin gelişmesi birçok hastalığı beraberinde getirmiştir. Bunlardan biri de beriberi hastalığıdır. B1 vitamini eksikliğine bağlı olarak gerçekleşen bu sinir hastalığı, yaş ve kuru beriberi haricinde bir de çocuk beriberisi olarak karşımıza çıkar ve beriberi hastalığında beyin dokusu, şekerin varlığı halinde yavaş gelişen bir işlemle oksijenden yararlanmaktadır. Karbonhidratların oksitlenmesindeki bu ağırlığı hızlandıran tiamin, bütün canlı hücrelerinde bir miktar bulunsa ve hemen hemen bütün besinlerde olsa da yağda eriyemediğinden tereyağından, hayvansal ya da bitkisel yağlardan elde edilemez. Aynı zamanda değirmenlerde buğday ve pirincin öğütülmesi tiaminin kaybolmasına yol açtığından beyaz buğday unundan yapılmış olan ekmeğin yenilmesi, batı ülkelerinde bile beriberi vakalarının görülmesinde artışa sebep olur. Yapay tiamin ucuzdur ve bazı ülkelerde değirmenciler beyaz una bu maddeyi katar ve bilinmelidir ki normal bir hayat yaşayan erişkin bir bireyin günde 1,3 mg tiamin alması gerekir.

beriberi hastalığı


Beriberi Semptomları Nelerdir?

 • Uyuşukluk
 • Yürümekte ve iş yapmakta zorluk çekmek
 • Organlara giden sinirlerin yıpranmasından dolayı bacakların ve kolların güçsüzleşip halsizleşmesi
 • Kilo kaybı
 • Ödem oluşması
 • Bacaklarda yanma hissi
 • Kas kaybı

Beriberi hastalığının iki şekli vardır: Kuru ve ıslak beriberi. Kuru beriberide tiamin eksikliğinin en çok etkilediği şey, sinirler ve iskelet kaslarıdır. Belirtiler şu şekildedir:

beriberi-001.jpg

Islak beriberide ise temel sorun kalp yetmezliğidir. Hastada kalp kası gevşer ve zafiyet ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde kalp yetmezliği ağırlaşır ve ölüme yol açabilir. Kalp yetmezliği, kalbin vücuda yeterli kan pompalayamamasıdır. Bu durumda belirtiler ise şöyledir:

 • Bacaklarda, bazen gövdede ve yüzde ödem (sıvı toplanmasına bağlı şişlik)
 • İştahsızlık
 • Hızlı nabız ve nefes darlığı

beriberi.jpg


Beriberi Tedavisi Nasıl Olur?

Beriberi hastalığı tiamin eksikliğinden oluştuğu için tedavisinde de tiamin takviyesi söz konusudur. Islak (yaş) beriberide tedavi için günde 5-10 mg tiamin verilmelidir. Genellikle doktorlar bunun on katına kadar tiamin verilebileceğini söyler. Böylece dokularda biriken su kaybolmaya başlar. Kuru beriberide tedavi ise tiaminin yanı sıra diğer B vitaminlerinin de verilmesi şeklindedir. Ağızdan veya injekte edilerek tiamin verilerek tedavi mümkündür. Genellikle tam iyileşme sağlanır. Hastalığın tekrarlamaması için beslenme de kalıcı şekilde düzeltilmelidir.

dis-teli-takanlar-nelere-dikkat-etmeli-003.jpg

Önerilen İçerik;

 Beyninize Zarar Veren 10 Tehlikeli Alışkanlık!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
429
215
44
355
222
90
96
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.