Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşürülür?

Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşürülür?
25.05.201616:45

Bebeklerin ateşinin nasıl düşürüldüğünü sizler için araştırdık. Ebeveynlerin en çok endişelendikleri konulardan biri olan ateş karşısında yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2018 09:23

ATEŞ NEDEN OLUR?

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili en çok tedirgin oldukları ve korktukları konulardan biri yüksek ateştir. Ateş, vücut ısısının normalin üzerinde olması şeklinde tanımlanır. Bebeklerin ve çocukların ateşlenmesi normal olarak kabul edilse de bazı durumlarda çeşitli hastalıkların habercisi niteliğinde olabilir. Ateş, özellikle enfeksiyon hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkar. Ancak nadiren başka nedenlerle de ateş yükselebilir.

ateslenme.jpg


Ateş, genellikle vücudun savunma mekanizması üzerinde olumlu etkilere neden olsa da 40 derecenin üzerindeki ateş, ateşli havale gibi zararlı ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Virüsler, mantarlar ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler savunma hücreleri ile etkileşime girer ve bu etkileşim sonucunda “endojen pirojen” adı verilen bazı maddeler açığa çıkar. Bunun sonucunda ise hassas sinir hücreleri etkilenerek ısı üretimine neden olur. Yükselen vücut ısısı karşısında vücudumuz gerek fizyolojik, gerek davranışsal yanıtlarla vücut ısısını düşürmeye çalışır. Bu nedenle vücut ilk olarak terleme yoluyla yükselen ısıyı düşürmeye çalışır.

cocuklarda-ates.jpg


Ateş, enfeksiyona bağlı olarak gelişebileceği gibi aşırı giyinme, egzersiz ve çevre ısısının artması sonucunda da meydana gelebilir. Enfeksiyon kaynaklı ateş vakalarında eller ve ayaklar soğuk olmakla birlikte kol ve bacak derisinde dalga dalga morarmalar görülebilir. Vücudun en sıcak olduğu bölgeler ise baş ve gövdedir. Çevresel faktörlerden kaynaklanan ateş vakalarında ise eller ve ayaklar sıcaktır. Ancak vücutta herhangi bir dalgalanma söz konusu değildir.

ates-.jpg

 

Yüksek Ateşe Neden Olan Başlıca Faktörler

 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Neoplaziler (Tümörler)
 • Kollajen hastalıklar (Eklem romatizması)
 • İlaç ateşi
 • Sahte ateş
 • Beyin hastalıkları
 • Aspirin zehirlenmesi
 • Genetik Akdeniz ateşi
 • Şeker hastalığına bağlı su kaybı
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması
 • Beyin kanaması

yuksek-ates-nedenleri.png

 


ATEŞ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Vücudun farklı bölgelerin vücut ısısını ölçmek mümkün. Ağız içi, koltuk altı, kulak ve popo ateşin doğru ölçülmesini sağlayan bölgelerdir. Evinizde mutlaka rahat kullanabileceğiniz ve iyi ölçüm yaptığından emin olduğunuz bir ateş ölçer bulundurmalısınız. Uzmanlar, gün içinde çocuğunuz ateşli değilken de ateşini ölçmenizi ve bunu düzenli olarak bir yere not almanızı önermektedir.

Koltuk altı ölçümleri diğer bölgelere göre daha güvenilir kabul edilir. Ancak koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0.5oC derece daha düşüktür. Güvenilir sonuçlar veren ölçümlerden bir diğeri kulak ölçümleridir. Kulak dereceleri saniyeler içinde doğru sonuçlar verirse de ateş ölçerin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmalısınız. Annelerin en çok kullandığı ateş ölçme tekniklerinden bir diğeri, dil altından yapılan ölçümlerdir. Ancak bu yöntem 2,5 yaş altındaki çocuklar için teknik açıdan pek uygun değildir.

ates-olcme-teknikleri.jpg

 


BEBEKLERDE ATEŞ SINIRI NEDİR?

Ateşsiz : 34,4 oC – 37,9 oC arası

Ateşli : 38,0 oC – 39,9 oC  arası

Yüksek Ateşli : 40 oC ve üzeri

ates-siniri.Jpeg

 


BEBEKLERDE YÜKSEK ATEŞİ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Bebeğinizin ateşinin yükseldiğini fark etmeniz durumunda öncelikle panik yapmayın ve sakin olmaya çalışın. Eğer bebeğiniz 3 aydan daha küçükse hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Bu süreçte bebeğinizin üzerini açın ve 15 dakika sonra ateşini tekrar ölçün.

Öncelikle çocuğunuzun üzerindeki fazla giyisileri çıkarın ve ateşini ölçün. Ortam sıcaklığının 20 derecede sabit kalmasını sağlayın. Çocuğunuzun titremeye başlaması sizi korkutmasın. Ateş sırasında çocuğun titremesi gayet normaldir. Bu durumda çocuğunuzun üşüttüğünü ve bu nedenle ateşi çıktığını düşünerek üzerini örtebilirsiniz. Ancak bu davranış son derece yanlıştır. Çocuğunuzun titremesi halinde onu ince bir çarşaf ile sarabilirsiniz. Unutmayınız ki kalın giysiler ve ortam sıcaklığının yüksek olması çocuğunuzun ateşinin daha çok yükselmesine neden olur.

ates-dusurme.jpg

Çocuğunuzun kıyafetlerini çıkartmanıza rağmen ateşi 39oC’nin altına düşmüyor ve artış gösteriyorsa bir an önce doktorunuzu aramalısınız. Bu sırada çocuğunuzu ılık duşa sokabilir veya ıslak havlu ile kompres uygulayabilirsiniz. Ilık duştan kastımız çocuğunuzun kafasından aşağıya su dökmek değildir. Küveti doldurun ve çocuğunuzu 15-20 dakika boyunca suyun içinde oturtun. Ancak arkaya doğru yatmasına kesinlikle izin vermeyin. Küvetiniz yoksa bir süngeri ıslatarak çocuğunuzun vücudunda gezdirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta suyun ısısıdır. Suyun çok soğuk olması çocuğunuzun titremesine ve ateşinin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle suyun ılık olmasına dikkat edin. Bir diğer yöntem ise havluyu ılık suyla ıslatıp tüm vücudunu havluyla sarmaktır. Çocuğunuz titremeye başlarsa sudan çıkarın ve ince bir çarşafa sarın.

ilik-dus.jpg

Ateşin kontrol altına alınmasındaki en önemli noktalardan biri su tüketimidir. Ateş nedeniyle vücutta sıvı kaybı yaşanır. Bu nedenle ağızdan yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Aksi halde enfeksiyon olmaksızın susuzluk ateşi adı verilen ateş yükselmesi meydana gelebilir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise ilaç kullanımıdır. Ancak çocuklara hiçbir zaman ateş düşürücü olarak aspirin verilmemelidir. Çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücülerin içerdiği parasetamol, aspirin içermeyen ağrı kesicilerin içinde bulunan aktif maddedir. Parasetamol 4-6 saat aralığında verilir. Ancak parasetamol kullanımına rağmen ateş 38oC’nin altına düşmezse doz aralığı 4’ten 3’e indirilmelidir. Her ihtimale karşı ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

ilac-kullanimi-001.jpg

 


HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALIDIR?

 • Çocuğun ateşi 40 derece ve üzeri ise,
 • Bir şey içmek istemiyor ve sürekli ağlıyorsa,
 • Ateşli havele geçiriyorsa, (Çocuğun gözleri arkaya doğru kayar, eller ve ayaklar şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve bu durum yaklaşık olarak 1-5 dakika arasında sürer.)
 • Orta dereceli ateş (38 - 39.9) 48 saatten fazla sürüyorsa,
 • Uzun süren orta dereceli ateşe burun akıntısı ve öksürük gibi belirtiler eşlik ediyorsa,
 • Çocuğunuz çok hastaysa ve açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa en kısa sürede doktora başvurmalısınız. 

 

NeOldu.com / Cansu YAVAŞ 

 


UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler, farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
3
3
4
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.