Havale Nedir? Havale Neden Olur ve Nasıl Geçirilir?

Havale Nedir? Havale Neden Olur ve Nasıl Geçirilir?
18.08.201510:39

Genellikle çocuklarda görülen havalenin nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 09.01.2023 09:55

Her bireyin yaşamları boyunca 1 kere geçirme ihtimali olan havale, genellikle 5 yaş altındaki çocuklarda oluşma riski daha yüksek bir hastalıktır. Tekrarlama ihtimali olduğu için dikkatle yanaşılması gereken havale hakkında bilinmesi gerekenleri içeriğimizde bir araya getirdik. Yazımızda havale nedir, neden olur, kaç derecede olur, geçirdikten sonra ne olur ve tedavisi nasıldır gibi soruları cevapladık.

İşte havale hakkında bilinmesi gerekenler...

Havale Nedir?

Havale

Tıp dilinde Konvolziyon olarak da bilinen havale, sık karşılaşılan beyin hastalıklarındandır. Beyin hücrelerinde meydana gelen anormal elektriksel uyarılar nedeniyle bilinç kaybı, istemsiz hareketler ve davranışların gerçekleşmesine havale denmektedir.

Havale geçiren bebek veya çocuklarda yüksek ateşle birlikte kollarında ve bacaklarında kasılmalar meydana gelir. Her yaşta görülebilen havale, çoğunlukla çocuklarda karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni ise beyinin yetişkinlere oranla daha küçük olması havale riskinin artmasıdır. Yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksek olan ve ateşten bağımsız olarak gerçekleşen nöbetler ise epilepsi olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer adıyla soğuk nöbettir.

Havalede Hangi Çocuklar Risk Altında?

Havale

Hemen hemen her çocukta görülme riski olan havalede baş etken yüksek ateştir. Ateşin aniden yükselmesi durumunda her çocuk havale tehdidi ile karşı karşıyadır. Havale oluşma riskini arttıran diğer faktörler ise yaş, genetik etkenler, çeşitli travma ya da zehirlenmelerdir.

Yaş ne kadar küçükse havale oluşma riski o kadar yüksektir. Bebeklerin beyin yapılarının henüz gelişmemiş olmaları ve havalenin görülme olasılığını arttırdığı kadar aynı zamanda beyinde oluşabilecek hasarı da tetiklemektedir.

Havale yaş ile bağlantılı olduğu kadar genetik etkenler ve çeşitli travma veya zehirlenme gibi unsurlar da belirleyici bir rol oynamaktadır. Beyinde oluşabilecek çeşitli hasarlar sonucunda havale geçirme riski artış gösterebilir. Özellikle doğum sırasında ve doğumdan hemen sonra bebeğin oksijensiz kalması veya sarsıntı nedeniyle havale oluşumu görülebilir.

Havale Belirtileri Nelerdir?

Havale

Çocuğunuzun havale geçirdiğini gösterdiği birkaç belirtiden anlayabilirsiniz. Yüksek ateş, vücudun aniden sararması, gözlerin dönmesi, idrar kaçırma, pedal çevirir veya kürek çeker gibi hareketler yapmak, görme kaybı, bilinç kaybı ve vücudun katılaşması bu belirtilerden en çok görülenleridir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri çocuğunuzda görüyorsanız bir an önce ateşini düşürmeye çalışmalısınız. Ilık bezlerle çocuğun vücudu serinletilmelidir. Aynı zamanda ılık duş ile ateşin düşmesi sağlanabilir.

Havale Sırasında Nasıl Müdahale Edilmeli?

Havale

Ateşin yükselmesi ile birlikte öncelikle ateş kontrol altına alınmalıdır. Islak havlu, sirkeli su ve ılık duş gibi uygulamalar ile ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur ise hastanın susuz kalmamasıdır.

Ateşin düşmesi için fitil ve aspirin gibi ateş düşürücü ilaçlarda kullanılabilmektedir. Ancak ilaç kullanımında mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde havaleyi tetikleyen unsur daha önce kullanılmış bir ilaç olabileceğinden ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Havale

Hastanın ateşi 38 derece ve üstü olmuş ise bir an önce doktora başvurulmalıdır. Havale sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de hastanın solunum yolunun açık kalmasıdır. Dudak kenarlarında morluklar ve ağızında kusmuk veya kan gibi kalıntılar var ise hasta mutlaka yan yatırılmalıdır. Böylece nefes yollarının açık kalması sağlanmalıdır.

Kusmanın bitmesi halinde ağız temiz bir bezle temizlenmeli ve başının altına bir havlu koyularak sırt üstü yatırılmalıdır. Ancak bu sırada hastanın kafası tamamen öne eğilmemelidir. Aksi halde solunum yolunun tamamen kapanması söz konusu olabilir.

Hastadan hırıltı gelmesi solunum yolunun kapandığı anlamına gelmektedir. Geçirilen nöbet esnasında solunum yolunun kapanmasını önlemenin bir yolu da kaşığın sapı ile diline bastırmaktır. Böylece solunum yolunu kontrol altına alırken aynı zamanda nöbet esnasında dilini ısırması da engellenmiş olur. Ancak tüm bu uygulamalara rağmen nöbet devam ediyorsa hasta sağ tarafına yatırılarak bir an önce hastaneye götürülmelidir.

Havale Tedavisi

Havale

Her hastalıkta olduğu gibi havale tedavisinde de öncelikle hastanın öyküsü belirlenmelidir. Havaleye neden olan unsurlar ve faktörler belirlendikten sonra bu faktörleri en aza indirecek tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Havalenin sürekli tekrarlaması durumunda mutlaka doktora başvurulmalı ve nöbet süreleri ve nöbet sırasında yaşananlar anlatılmalıdır. Aksi halde tedavi edilmeyen ve önlenmeyen havaleler zaman içerisinde sara nöbetlerine çevirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ailevi Akdeniz Ateşi Nedir?Epilepsi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Zatürre Belirtileri ve TedavisiGrip Nedir ve Nasıl Geçer?

Havale olunca ne olur?

Havale nöbeti başladığı zaman çocuk birden bilincini kaybeder. Daha sonra bedeni kasılır ya da gevşer, kaslarda ani olarak kasılmalar yaşanabilir. Gözlerde kayma, ağızdan salya akma ve çenede kitlenme gibi durumlar ortaya çıkabilir. 1 dakika içerisinde ise bu nöbet biterek çocuk yorgun bir şekilde uykusuna devam eder.

Havale semptomları nelerdir?

Havale geçiren bir çocukta bazı semptomlar görülmektedir. Yüksek ateş, vücudun kitlenmesi, kasılmalar, baygınlık hali, göz kayması, solgunluk ve bilinç kaybı bu semptomlar arasından en çok görülenleridir.

Havale hastalığının sebepleri nelerdir?

Havale hastalığı birkaç sebep yüzünden oluşmaktadır. Bunlar yüksek ateş, beyin enfeksiyonları, kafa travmasına bağlı beyin yaralanmaları ve bazı hastalıklardır. En sık 18-22 aylık bebeklerde görülen bu hastalığın ana nedeni ise yüksek ateştir.

Yetişkin bir insan havale geçirir mi?

Havale her yaştan bireyin karşısına çıkabilecek bir hastalıktır. Dolayısıyla yetişkinlerin de bu rahatsızlığı geçirebileceğini söyleyebiliriz. Ancak çocuklarda görülme sıklığının çok daha yüksek olduğunu belirtelim.

Havale riski ne zaman biter?

Havale riski en erken bebeğimiz 1 aylıkken görülebilir. Rahatsızlığın üst sınırı ise yoktur. Her yaş grubunda görülebilir. Ancak 7 yaş üstündeki çocuklarda oldukça nadir bir şekilde görülür.

Havale geçiren bir daha geçirir mi?

Havale sırasında ateş inatçıysa ve 24 saatten daha fazla sürüyorsa bu çocukların tekrardan havale geçirme ihtimali yüksektir. Özellikle anne veya babada ateşli hastalık öyküsü bulunuyorsa çocuklarda da bu hastalık tekrarlayabilir.

Havale geçirmemek için ne yapılmalı?

Havale geçirmemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Ancak havale anında bilinç kaybı ve ani kasılmalar yaşanabileceğini unutmayın. İlk anda yapabileceğiniz şey ise ateşi düşürmektir. Ateşi olan çocuğun üstü hemen açılmalıdır. Çocuk titrese dahi üstü örtülmemeli, oda sıcaklığı arttırılmamalıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
56
6
123
14
60
1
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.