Havale Nedir? - Havale Belirtileri ve Tedavisi

Havale Nedir? - Havale Belirtileri ve Tedavisi
18.08.201510:39

Genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen havale, aniden yükselen ateş ile birlikte meydana gelmektedir. Günümüzde oldukça sık rastlanan bir sağlık sorunu olan havale hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 20.01.2019 13:56

Havale Nedir?

Tıp dilinde “Konvolziyon” olarakta bilinen havale, beyin hastalıklarındandır. Beyin hücrelerinde meydana gelen anormal elektriksel uyarılar nedeniyle bilinç kaybı, istemsiz hareketler ve davranışlar havale olarak adlandırılmaktadır. Havale geçiren bebek veya çocuklarda yüksek ateşle birlikte kollarında ve bacaklarında kasılmalar meydana gelir. Her yaşta görülebilen havale, çoğunlukla çocuklarda daha sık görülmektedir. Çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni ise beyinin yetişkinlere oranla daha küçük olması havale riskini arttırmaktadır. Aynı zamanda yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksek olan ve ateşten bağımsız olarak gerçekleşen nöbetler ise epilepsi olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer adıyla soğuk nöbettir.

havale nedir

Çocuklar için havale terimi kullanılırken, bu durumda yetişkinler için epilepsi terimi kullanılmaktadır. Her birey yaşamları boyunca bir kere de olsa havale riski geçirmiştir. Genellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda risk oranı daha fazladır. İlerleyen zamanlarda ise havale tekrar edebilir veya ani ve geçici olarak nitelendirilen tek seferlik havaleler söz konusu olabilir. Havalenin oluşmasını tetikleyen başlıca unsur ateştir. Ateşin aniden yükselmesi havale riskini büyük oranda arttırmaktadır. Genellikle 6 ay ve 2 yaş aralığındaki çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerin havale geçirme riskinin daha yüksek olması beyin gelişimlerinin tamamlanmamış olmasıdır. Bebeklerde havale riskini tetikleyen bir diğer unsur ise ailevi yatkınlıktır. Hemen hemen her hastalıkta etkinliğini gösterdiği gibi bu durumda da genetik etkenler rol oynamaktadır. Ayrıca menenjit, travmalar, zehirlenme ve  uzun süreli kullanılan ilaçların yan etkisi nedeniyle havale görülebilir.

havale nedir


Hangi Çocuklar Risk Altında?

Hemen hemen her çocukta görülme riski olan havalede baş etken yüksek ateştir. Ateşin aniden yükselmesi durumunda her çocuk havale tehdidi ile karşı karşıyadır. Ancak havalenin oluşma riskini belirleyen bir diğer unsur ise yaştır. Yaş ne kadar küçükse havale oluşma riski o kadar yüksektir. Bebeklerin beyin yapılarının henüz gelişmemiş olmaları ve havalenin görülme olasılığını arttırdığı kadar aynı zamanda beyinde oluşabilecek hasarı da tetiklemektedir. Havale yaş ile bağlantılı olduğu kadar genetik etkenler ve çeşitli travma veya zehirlenme gibi unsurlar da belirleyici bir rol oynamaktadır. Beyinde oluşabilecek çeşitli hasarlar sonucunda havale geçirme riski artış gösterebilir. Özellikle doğum sırasında ve doğumdan hemen sonra bebeğin oksijensiz kalması veya sarsıntı nedeniyle havale oluşumu görülebilir.

cocuklarda-havale-riski.jpg


Havale Belirtileri Nelerdir?

Ateşli havale sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de nöbetin kaç dakika sürdüğüdür. Ancak bu süreç içinde bebeğin veya çocuğun ateşi düşürülmeye çalışılmalıdır. Ilık bezlerle vücudunu serinletmelidir. Aynı zamanda ılık duş ile ateşin düşmesi sağlanabilir.

  • Yüksek ateş
  • Vücudun aniden sararması
  • Gözlerin dönmesi
  • İdrar kaçırma
  • Pedal çevirir veya kürek çeker gibi hareketler yapmak
  • Görme kaybı
  • Bilinç kaybı
  • Vücudun katılaşması

havale-belirtileri-003.jpg


Havale Sırasında Nasıl Müdahale Edilmeli?

Ateşin yükselmesi ile birlikte öncelikle ateş kontrol altına alınmalıdır. Islak havlu, sirkeli su ve ılık duş gibi uygulamalar ile ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur ise hastanın susuz kalmamasıdır. Aynı zamanda ateşin düşmesi için fitil ve aspirin gibi ateş düşürücü ilaçlarda kullanılmaktadır. Ancak ilaç kullanımında mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde havaleyi tetikleyen unsur daha önce kullanılmış bir ilaç olabilir. Hastanın ateşi 38 derece ve üstü olmuş ise bir an önce doktora başvurulmalıdır. Havale sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri hastanın solunum yolunun açık kalmasıdır. Dudak kenarlarında morluklar ve ağızında kusmuk veya kan gibi kalıntılar var ise hasta mutlaka yan yatırılmalıdır. Böylece nefes yollarının açık kalması sağlanmalır.

havale-sirasinda-neler-yapilmali-002.jpg

Kusmanın bitmesi halinde ağzı temiz bir bezle temizlenmeli ve başının altına bir havlu koyularak sırt üstü yatırılmalıdır. Ancak bu sırada hastanın kafası tamamen öne eğilmemelidir. Aksi halde solunum yolunun tamamen kapanması söz konusu olabilir. Hastadan hırıltı gelmesi solunum yolunun kapandığı anlamına gelmektedir. Geçirilen nöbet esnasında solunum yolunun kapanmasını önlemenin bir yolu da kaşığın sapı ile diline bastırmaktır. Böylece solunum yolunu kontrol altına alırken aynı zamanda nöbet esnasında dilini ısırması da engellenmiş olur. Ancak tüm bu uygulamalara rağmen nöbet devam ediyorsa hasta sağ tarafına yatırılarak bir an önce hastaneye götürülmelidir.

Havale


Havale Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi havale tedavisinde de öncelikle hastanın öyküsü belirlenmelidir. Havaleye neden olan unsurlar ve faktörler belirlendikten sonra bu faktörleri en aza indirecek tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Havalenin sürekli tekrarlaması durumunda mutlaka doktora başvurulmalı ve nöbet süreleri ve nöbet sırasında yaşananlar anlatılmalıdır. Aksi halde tedavi edilmeyen ve önlenmeyen havaleler zaman içerisinde sara nöbetlerine çevirebilir.

havale tedavisi

Önerilen İçerik;

 Ateş Nasıl Düşürülür?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
54
6
122
14
60
1
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.