• DOLAR5,6873-0.20
  • EURO6,2837-0.26
  • ALTIN275,329-0.09
  • BIST100.4710.13

Bebeklerde Görülen Dudak Damak Yarığı ve Tedavisi

Bebeklerde Görülen Dudak Damak Yarığı ve Tedavisi
11.11.201509:33

Bebeklerde doğuştan ortaya çıkan, beslenme zorluğuna neden olan ve görsel anlamda da sıkıntı oluşturan dudak ve damak yarığı hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:27

Dudak Damak Yarığı Nedir?

Dudak damak yarığı bebeğin henüz anne karnındayken ve bazı nedenlerden dolayı bebeğin yüzünde ki bazı yapıların birleşmemesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Halk arasında bilinen ismi tavşan dudaklılıktır. Günümüzde her 1000 doğumdan birinde dudak damak yarığı görülür.

dudak-damak-yarigi.jpg

 

Bebeklerde dudak damak yarığının her ikisi de görülebilir ya da sadece dudak yarığı veya damak yarığı görülebilir. Bebeğin anne karnında dudak ve damak gelişimini tamamlayamamasından kaynaklanan bu durum, hem ebeveynler hem de bebek için çok sıkıntılı bir durumdur.
 

Damak Yarığı

Bebeklerde sadece damak yarığı da görülebilir. Damak yarığı anne karnında 8. ya da 12. haftalarda ortaya çıkan gelişim bozukluğudur. Damak yarığı bulunan bebeklerin en büyük sıkıntısı beslenme zorluğu yaşamalarıdır. Bebekler beslenme zorluğu yaşadığı için gelişimlerinde sıkıntı olup, sık sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu da yaşarlar.

damak-yarigi.jpg

Yarık Damak;

- Yumuşak damak yarığı

- Sert damak yarığı

- Submukoz yarıklar

- Bifid uvula yani küçük dilin ikiye ayrılması gibi şekillerde oluşabilir.
 

Damak Yarığı Nedenleri

Damak yarığı nedenleri çok araştırılan bir konu olmuştur. Ailelerin de en çok merak ettikleri konulardan birisidir. Damak yarığı neden oluşur? Damak yarığının nedenleri arasında hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler yer alır. Damak yarığında genetik faöktörlerin rolü % 5, % 10' dur. Bunun haricinde ailede damak yarığı hikayesi olan varsa, bebekte de olma olasılığı yüksektir. Damak yarığının nedenlerinde çevresel faktörlerin rolü büyüktür. Hamilelikte annenin 3. ayında geçireceği kızamıkçık da bebekte yarık olumuna neden olabilir. Hamilelikte alınmayan bazı vitaminlerin eksikliği, annenin sigara içmesi gibi etkenler de yarık oluşumunun nedenleri arasında olabilir.
 

Damak Yarığı Tedavisi

Damak yarığı, ağız ve burun boşluklarının birbirine açıldığı noktanın birleşmemesi, yumuşak damakta olan yarık, küçük dilde olan yarık gibi pek çok şekilde görüldüğünden sadece plastik cerrah tarafından teşhis konulabilir. Yarık damak tedavisinde önemli olan bebeğin ileriki dönemlerde düzgün bir şekilde konuşabilmesi ve konuşma merkezinin zarar görmemesi için ameliyatın özenle yapılmasıdır.
 

Damak yarığı tedavisindeki amaçlar;

- İşitmenin korunması esas alınır

- Orta yüz büyümesinin engellenmesi

- Estetik açıdan üst diş arkının oluşturulması

- İleriki dönemde düzgün konuşmanın oluşması
 

Damak Yarığında Ameliyat Yaşı

Bu konuda iki farklı açıklama bulunmaktadır. Bir kısım uzmanlar damak yarığı ameliyatı için 6. ayın uygun olduğunu söylemektedirler. Diğer kısım da 12 ve 18 ay arasını ameliyat için uygun görür.

damak-yarigi-001.jpg

 

Damak Yarığı Ameliyatı Sonrası Bakım

Damak yarığı ameliyatı sonrası bebeklerin bakımı oldukça zordur. Özellikle de ameliyattan sonra damak yarığı bakımı, sadece dudak yarığına göre çok daha zordur. Damak yarığı ameliyatından sonra ağız içinde kanamalar oluşabilir. Ameliyattan sonra bebek sıvı gıdalarla beslenmelidir. İlk başlarda zor olsa da ağzın içindeki kesikler 3- 4 günde iyileşir. Damak yarığını plastik cerrahlar gerçekleştirir.
 

Dudak Yarığı

Yarık dudak bebeklerde 8. ve 12. haftalarda oluşan beslenme zorluğuna yol açan ve görsel anlamda da kötü bir görünüme sahip olan rahatsızlıktır. Dudak yarığı bebeğin anne karnında ultroson ile tespit edilmesiyle kendini belli edebilir.
 

dudak-yarigi.jpg

Yarık Dudak;

- Tek taraflı yarım dudak yarığı

- Tek taraflı tam dudak yarığı

- İki taraflı ve yarım dudak yarığı

- Bir tarafı tam, bir tarafı yarım dudak yarığı

- İki tarafı da tam dudak yarığı

- Orta hat dudak yarığı (çok sık görülmez) şekillerinde oluşabilir.
 

Yarık Dudak Nedenleri

Yarık dudağın nedenleri arasında, damak yarığındaki gibi çevresel ve genetik faktörler rol oynayabilir. Ailesinde dudak yarığı hikayesi bulunan kimselerin bebeklerinde de dudak yarığı görülmesi olasıdır. Damak yarığında da bahsettiğimiz yine çevresel faktörlerde dudak yarığının nedenleri arasında sayılabilir.
 

Yarık Dudak Tedavisi

Yarık dudak ameliyatında asıl amaç yüz anatomisinin normalleşmesini sağlamaktır. Yarık dudak ameliyatında burun da çok önemli bir rol oynar. Dudak estetik açıdan da düzeltilmeye çalışılırken burun da estetik açıdan düzeltilmeye çalışılır. Yani yarık dudak ameliyatında hem dudak hem de burun düzeltilmeye çalışılır.
 

Dudak Yarığında Ameliyat Yaşı

Dudak yarığı ameliyatında bazı cerrahlar ameliyatı bebek doğar doğmaz uygun görüp yaparlar, bazı cerrahlar ise çocuğun gelişimine de önem vererek ameliyatı 2. veya 6. ayda yapmayı uygun görürler. Yine de ameliyatın bebek doğar doğmaz yapılması çok kolay ve çok da tercih edilen bir şey değildir.
 

dudak-yarigi-hakkinda.jpg

Yarık Dudak Ameliyatı Sonrası Bakım

Yarık dudak ameliyatından sonra hasta bir gece hastanede tutulur, daha sonra taburcu edilir. Bebeğin beslenmesi ise kaşıkla olup oturur vaziyette olmalıdır. Ameliyat yarasının kuru tutulması son derece önemlidir. Yaraya her gün düzenli olarak pansuman yapılması gereklidir.

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.