Bebek Koliği Nedir?

Bebek Koliği Nedir?
19.08.201511:10

0-6 ay arası bebeklerde sıklıkla karşılaşılan ağlama nöbetleri bebek koliği olarak nitelendirilmektedir.

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:15

BEBEK KOLİĞİ NEDİR?

Halk arasında gaz sancısı olarak bilinen kolik, 0-6 ay aralığındaki bebeklerde şiddetli ağlamalara neden olan bir durumdur. Bir hastalık olarak görülmemekle birlikte ebeveynleri endişelenediren ve çözüm bulmakta zorlandıkları bir süreçtir. Farklı tedavi yöntemlerinin uygulanmasına karşı kimi zaman 5-6 ay sonunda ağlamalar kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Bebeklerin yaklaşık %30’unda görülen bir durum olan bebek koliği, doğumdan 2-3 hafta sonra başlamakla birlikte 4-5 ay sonra kendiğinden ortadan kalkmaktadır. Ancak nadiren de olsa bazı bebeklerde 1 yaşına kadar devam etmektedir.

kolik.jpg

Doktorlar bu ağlamaları bağırsak kasılmaları ve kabızlık olarak nitelendirmektedir. Ancak bağırsak kasılmalarının ve gaz sancılarının yanı sıra bebeğin tükettiği besinlere karşı duyarlı olmasının da bu ağlamalara neden olduğu söylenmektedir.

Birçok şekilde yorumlanan kolik, kimi zaman ise yenidoğan bebeklerin sinir sistemlerinin henüz tamamıyla gelişmemesi nedeniyle ortaya çıktığı belirtilmektedir. Bebeğin kendisini yalnızca ağlayarak ifade edebilmesi nedeniyle çözüm bulamayan ebeveynleri oldukça endişelendiren bir durumdur.

Ancak her ağlama bebek koliği olarak nitelendirilemez. Bebek koliğini diğer ağlamalardan ayıran unsur ıkınmayla birlikte haftanın en az 3 günü ve yaklaşık 3 saatten fazla süren ağlamalardır. Genellikle akşamüstü başlayan ağlamalar gece saatlerine kadar devam edebilmektedir.

 

BEBEK KOLİĞİ NEDEN OLUR?

Uzmanlar bebek koliğine neden olan birçok etken olduğunu belirtiyorlar. Öncelikle bebek koliğine neden olan faktörlerin başında beslenme gelmektedir. Anne sütü almayan bebeklerde koliğin görülme oranı daha yüksektir. Aynı zamanda anne sütünün alınmaması ile birlikte mamaya başlanması da koliği tetiklemektedir. Ek gıdalara başlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur gaz yapıcı özelliği olmayan gıdaları seçmektir.

kolik-neden-olur.jpg

Bebek koliğinin oluşmasını etkileyen bir diğer faktör ise anne ve babanın aşırı stresli olmalarıdır. Annenin stresli ve depresif bir yapıda olması bebek koliğini tetikleyen unsurlardandır. Ayrıca bebeğin huzursuz bir yapıda olmasını tetikleyen unsurlardan biri de annenin sigara kullanımıdır. Hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça zararlı olan sigara kullanımı bebek koliğinin yanı sıra birçok rahatsızlığı da tetiklemektedir.

Çeşitli rahatsızlıkların belirtisi veya uyarısı olarak algınan bebek koliği kimi zaman mide reflüsü ve kabızlık gibi bulgulara neden olmaktadır. Ancak bu tip durumlarda tedaviye başlanmadan önce koliğin nedeni kesin olarak belirlenmelidir.

 

KOLİK BELİRTİLERİ

  • Sık sık tiz bir sesle ağlar.
  • Genellikle akşamüstü olmak üzere her gün aynı saatlerde ağlamaya başlar.
  • Ağlarken bacaklarını karnına doğru çeker ve ellerini yumar.
  • Ağlama esnasında bebeğin yüzü kızarabilir.
  • Ağlama dakikalarca veya saatlerce sürebilir.

gaz-cikarma-.jpg

Ancak bebeğin ağlamasının nedeni karnının aç veya altının ıslak olmasına da bağlı olabilir. Bu nedenle öncelikle bebeğin ihtiyaçlarını karşılamalı ve onu sakinleştirmeye çalışmalısınız.  Yapmanız gereken her şeyi yapmışsanız ve ağlamanın yanı sıra ateş, ishal, kusma veya ağlama şeklinde değişiklik varsa bir an önce bir uzmana başvurmalısınız.

 

BEBEK KOLİĞİ TEDAVİSİ

Bebek koliğinde kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak gerek anne ve babanın gerekse doktorun uygulayabileceği birçok rahatlatıcı yöntem bulunmaktadır. 5-6 ay sonunda kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olan kolik, hastalık olarak nitelendirilmez.

kolik-tedavisi.jpg

Öncelikle bebeğin sakinleştirilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir. Bebeğin altını temiz tutma ve karnını doyurma gibi işlemlerden sonra hala ağlıyorsa bacak egzersizleri yaptırarak gazının çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğin karnını ovmak ve karnına sıcak havlu koymak da etkili yöntemlerden biridir.

Bebek koliğine iyi geldiği savunulan bir diğer yöntem ise bitki çaylarıdır. Ancak bu konuda kesin bir araştırma olmamasına karşın bitki çaylarının birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bebeğinize bitki çayı vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun onayıyla kullanmalısınız.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.